Fotó: Pinti Attila
Egyhangúlag megszavazta első házként hétfőn a bukaresti szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint végrehajtandó szabadságvesztéssel büntetendők a halálos balesetet okozó sofőrök, akiknek nincs jogosítványuk vagy alkohol, illetve drog befolyása alatt vezettek.
2023. február 06., 20:152023. február 06., 20:15
2023. február 06., 20:162023. február 06., 20:16
A büntető törvénykönyvet módosító jogszabályjavaslatot a Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora, Robert Cazanciuc terjesztette be 2019-ben, ám akkor a parlament elutasította. A tervezetet a PSD és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatásával most ismét a felsőház napirendjére tűzték. A jogszabályjavaslat hétfői vitáján a korábban az igazságügy-miniszteri tisztséget betöltő Cazanciuc emlékeztetett arra, hogy Románia már az ötödik egymást követő évben vezeti a halálos közúti balesetek statisztikáit az Európai Unióban.
A rendőrség és az igazságügyi minisztérium adataira hivatkozva elmondta, hogy évente 20 ezer ember kerül bíróság elé Romániában, mert jogosítvány nélkül, kábítószer vagy alkohol hatása alatt vezetett.
Tervezete indoklásában Cazanciuc idézte a legfőbb ügyészség jelentését is, amely szerint a halálos közlekedési balesetek okozásáért bíróság elé állított vádlottak száma a 2020-as 396-ról 2021-ben 473-ra emelkedett. Egy részüknek nem volt jogosítványa, illetve kábítószer vagy alkohol hatása alatt vezetett. „A közvélemény figyelmét felkeltette a bíróságoknak az a gyakorlata, hogy felfüggesztett börtönbüntetést szabnak ki ezekben a perekben. Az általános vélekedés szerint ez az ítélet túlságosan enyhe” – ismertette az előterjesztés indoklását az Agerpres hírügynökség.
Cazanciuc bejelentette: tervezetet készül benyújtani a KRESZ módosítására is, hogy a halálos balesetek okozói soha többé ne ülhessenek kormányhoz.
A Btk.-módosítást a bukaresti képviselőház vitatja meg döntéshozó kamaraként.
A parlamenti választások napján 343 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője.
Két, a Szociáldemokrata Pártével (PSD) szinte teljesen megegyező nevű párt is elindult a vasárnapi parlamenti választáson, és bár nem lépték át a küszöböt, fájdalmas veszteséget okoztak a szociáldemokratáknak.
A vasárnapi parlamenti választások egyik nagy meglepetése kétségkívül az, hogy a Fiatal Emberek Pártja (POT) is bejutott a törvényhozásba – úgy, hogy a pártot csupán tavaly alapították.
Az RMDSZ öt erdélyi, illetve partiumi megyében végzett az első helyen a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki a közel százszázalékos feldolgozottság melletti eredményekből.
A szélsőjobboldali pártok jelentősen előretörtek, de messze vannak a kormányképes többségtől – derül ki a vasárnapi romániai parlamenti választás voksainak közel százszázalékos feldolgozottsága nyomán.
George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléssért Szövetség (AUR) elnöke felszólította az állam intézményeit, hogy tegyék lehetővé a hatalom „demokratikus átadását”.
Az államelnök-választás első fordulója eredményeinek érvényesítésére szólította fel vasárnap este Elena Lasconi az alkotmánybíróságot.
A parlamenti választások eredménye fontos jelzés, amelyet a romániaiak a politikai osztálynak küldtek – jelentette ki Marcel Ciolacu a vasárnapi urnazárás után.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt ideiglenes elnöke kormánykoalícióban gondolkodik, amely a ,,szükséges reformintézkedések bevezetésén alapulhat”.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
szóljon hozzá!