J. D. Vance szerint „a hírszerző szolgálat halvány gyanúja és a kontinentális szomszédok hatalmas nyomására” született meg a döntés a romániai államfőválasztás érvénytelenítéséről
Fotó: Videófelvétel
A véleménynyilvánítás szabadságának korlátozásával és a demokratikus értékek aláásásával vádolta meg J. D. Vance amerikai alelnök az Egyesült Államok európai szövetségeseit pénteken a müncheni biztonsági konferencián mondott beszédében, amelyben a romániai elnökválasztás érvénytelenítésére is kitért. A washingtoni illetékes szavaira Ilie Bolojan ügyvivő államfő reagált, de az államfőválasztás kérdésére nem tért ki. Megtette viszont Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2025. február 14., 19:062025. február 14., 19:06
2025. február 14., 20:442025. február 14., 20:44
A Reuters, DPA és az AFP hírügynökség beszámolója szerint Vance azt mondta, nem Oroszország, Kína vagy más külső tényezők jelentik a fenyegetést Európára nézve. „A fenyegetés belülről jön: Európa visszavonulása néhány alapvető értékétől – olyan értékektől, amelyeket az Egyesült Államokkal is oszt” – fogalmazott Trump helyettese, majd kitért a romániai államfőválasztásra is.
„Ha ez megtörténhetett, akkor valószínűleg Németországban is meg fog történni, és ez sokkoló az amerikai fülnek. Amikor azt látjuk, hogy az európai bíróságok választásokat érvénytelenítenek, a tisztségviselők pedig azt mondják, hogy más választásokat is érvényteleníteni fognak, el kell gondolkodnunk azon, hogy felemelkedünk-e a demokrácia magas színvonalához. Többet kell tennünk annál, hogy csak beszélünk a demokratikus értékekről, tiszteletben is kell tartani ezeket” – idézte az Agerpres hírügynökség az amerikai alelnököt.
Szerinte „a hírszerző szolgálat egy halvány gyanúja és a kontinentális szomszédok hatalmas nyomására” született meg a döntés a romániai elnökválasztás érvénytelenítéséről. „Ha a demokráciátok lerombolható egy külföldi ország által internetes reklámra fizetett néhány százezer dollárral, akkor nem lehet túl erős” – jelentette ki.
J. D. Vance nem pontosította, hogy melyik volt uniós biztosról beszélt, de vélhetően Thierry Bretonra gondolt, aki egy januári interjúban utalt arra, hogy a romániai elnökválasztás mintájára a németországi választásokat is érvényteleníthetik. „Őrizzük meg a hidegvérünket, és alkalmazzuk a törvényeinket, amikor egyesek megpróbálják megkerülni ezeket. (...) Ezt tettük Romániában és nyilvánvalóan ezt kell tennünk Németországban is, ha szükség lesz rá” – fogalmazott Thierry Breton.
A liberális politikus az X platformon közzétett bejegyzésében közölte: Románia ügyvivő államfőjeként arról kívánja biztosítani az ország szövetségeseit és partnereit, hogy Románia megbízható partner marad. „Románia elkötelezett a kohézió jellemezte Európai Unió, egy erős NATO és egy szilárd transzatlanti partnerség mellett” – írta Ilie Bolojan.
Reagált Vance bírálatára Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki szerint Románia továbbra is védelmezője marad azoknak a demokratikus értékeknek, amelyeket Európa az Egyesült Államokkal közösen vall. „Valamennyi romániai hatóság elkötelezett amellett, hogy szabad és tisztességes választásokat szervezzünk, az állampolgárok felhatalmazásával és a választás szabadságának szavatolásával” – írta a szociáldemokrata (PSD) az X platformon.
A müncheni biztonsági konferencián való felszólalása előtt J. D. Vance interjút adott a Wall Street Journalnek, amelyben azt mondta, hogy az európai fősodor politikusok nyilatkozataikban eltúlozzák Oroszország beavatkozását országaik belpolitikájába. Ugyanakkor azt kérte az európai vezetőktől, hogy fogadják el a rendszerellenes pártok felemelkedését, lépjenek fel az illegális migráció ellen, és álljanak ki a hagyományos konzervatív értékek mellett.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
A bukaresti kormány lehetővé tette, hogy útlevélként is használható elektronikus útlevelet kapjanak a külföldi állandó lakhelyre költözött román állampolgárok.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
szóljon hozzá!