Fotó: Wikipédia
Elutasítja Marcel Ciolacu miniszterelnök a védelmi tárca tengeralattjárók beszerzésére vonatkozó kérését.
2023. november 01., 11:012023. november 01., 11:01
A kormányfő kedden este leszögezte: nem hiszi, hogy Romániának jelenleg tengeralattjárókra van szüksége.
Kifejtette: miniszterelnökként és parlamenti képviselőként is így gondolja.
– mondta Ciolacu a România TV hírcsatornának.
Hozzátette ugyanakkor: támogatja, hogy a bruttó hazai termék 2,5 százalékát védelmi kiadásokra fordítsák.
„Teljes mértékben elfogadom a GDP 2,5 százalékának megfelelő kiadásokat, ezt támogatni kell, és meg kell állapodni a stratégiai partnerekkel” – szögezte le, hozzátéve: mindamellett hogy Románia NATO-s és EU-tag,
Május 18-án a képviselőház és a szenátus házbizottságai előzetesen jóváhagyták a védelmi tárca kérését, hogy közbeszerzési eljárásokat írjon ki számos fegyverkezési programra, köztük tengeralattjárók beszerzésére.
Mint arról beszámoltunk, a védelmi tárca két francia gyártmányú, Scorpène tengeralattjáró megvásárlására kérte a bukaresti védelmi minisztérium a parlament hozzájárulását.
Ezek között torpedókat, kezdeti logisztikai támogatást, karbantartási és tesztberendezéseket, kriptográfiai és különleges rendeltetésű berendezéseket, szakértői segítségnyújtást, személyzeti képzési szolgáltatást minden szükséges szinten, beleértve a harci használatot, képzési felszereléseket és speciális adatbázisokat említenek.
Románia jelenleg egyetlen tengeralattjáróval rendelkezik: a Delfinul nevű, szovjet gyártmányú, Kilo osztályú búvárhajó 1996 óta használaton kívül áll.
A Scorpène francia és spanyol tervezésű, dízel-elektromos meghajtású tengeralattjáró. A Scorpène -ek olyan nagy teherbírású acélból készülnek, amivel akár 1000 láb (300 méter) mélységbe is gond nélkül le tudnak merülni. Az új tengeralattjáróknál a legmodernebb zajcsökkentő eljárásokat használják, és az alakjukat is úgy alakították ki, hogy a lehető legtovább rejtve maradhassanak a szonárok előtt.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
szóljon hozzá!