Fotó: Rostás Szabolcs
Románia idegenforgalmi minisztere arra biztatja a román állampolgárokat, hogy mivel a bécsi hatóságok keresztbe tesznek az ország schengeni csatlakozásának, ne Ausztriába járjanak sízni. Korábban több politikus a schengeni integrációt akadályozó országokkal szembeni bojkottra, ellenlépésekre szólított.
2022. december 07., 14:242022. december 07., 14:24
2022. december 13., 12:002022. december 13., 12:00
Daniel Cadariu a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva felhívta a figyelmet, hogy évente átlagban mintegy 370 ezer román állampolgár tölti a vakációját a közép-európai országban, a legtöbben pedig az ottani síparadicsomokat keresik fel. 2021-ben a koronavírus-járvány miatt foganatosított korlátozások ellenére 290 ezer romániai választotta kikapcsolódási úti célként Ausztriát. „Tudjuk valamennyien, hogy nem csak Ausztriában ideálisak a feltételek a téli sportok szerelmesei számára. Sokkal jobb körülményeket találni a sízéshez Svájcban, Olaszországban, Franciaországban és Németországban” – jelentette ki a Ciucă-kormány turisztikai minisztere.
„Nem létezik épkézláb technikai érv ennek a magatartásnak az alátámasztására, de gazdasági téren sincs rá semmiféle magyarázat. Az osztrák tőke jelentősen áthat számos ágazatot Romániában, beleértve a kőolajipart, a bankszektort, az erdőgazdálkodást. A mi felelősségünk az utolsó pillanatig szorgalmazni az országnak a határellenőrzés nélküli övezetbe való integrációját elősegítő döntést” – hangsúlyozta Daniel Cadariu.
Romániában nagy felháborodás övezi, hogy Ausztria ellenzi az ország több mint egy évtizede halogatott schengeni csatlakozását, emiatt számos politikus már korábban ellenlépésre szólított. Többen a holland és osztrák termékek bojkottjára szólítottak, időközben ugyanakkor Hollandia meggondolta magát, és már támogatja Romániának a belső határellenőrzések nélküli térségbe történő integrációját. Pavel Popescu, a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) parlamenti képviselője korábban az osztrák és a holland cégeket büntető törvényeket helyezett kilátásba arra az esetre, ha a két ország megvétózza Románia schengeni integrációját. „Ha – Isten őrizz – Románia az év végéig nem csatlakozik a schengeni övezethez, egyszerű törvényhozóként mandátumom hátralevő két évét olyan törvényeknek és politikai tevékenységnek szentelem, amelyek közvetlenül érintik majd a Romániában jelen levő osztrák (alapvetően orosz) és holland cégeket és érdekeket” – fenyegetőzött Popescu.
Az Európai Unió Tanácsának cseh elnöksége irányításával a bel- és igazságügyi tanács december 8-án, csütörtökön fog szavazni Bulgária, Románia és Horvátország teljes körű részvételéről a belső határellenőrzések nélküli schengeni térségben. A schengeni övezetnek 22 uniós ország, valamint 4 nem uniós ország, Norvégia, Izland, Svájc és Liechtenstein tagja.
Románia az utolsó percig folytatja a tárgyalásokat és szavazást kér schengeni csatlakozásról az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki ülésén – jelentette be szerdán Nicolae Ciucă miniszterelnök.
Több mint 100 000 tanár fogja fejleszteni a digitális pedagógiai alapkompetenciáit.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét.
Kizárták a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciójából Ringo Dămureanu képviselőt – tájékoztatta hétfőn a képviselőház házbizottságát Alin Coleşa frakcióvezető.
A szenátus jogi bizottsága hétfőn zárt ajtós ülésen egyhangúlag hagyta jóvá az Eugen Pîrvulescu szenátor elektronikus adathordozóinak átvizsgálására vonatkozó indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
szóljon hozzá!