Üresedés. Dragnea „távozása” után több minisztert is leválthatnak egy esetleges kormányátalakítás során
Fotó: PSD
Forrongott kedden a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD), miután elvesztette a vasárnapi EP-választást, elnökét, Liviu Dragneát pedig hétfőn szabadságvesztésre ítélték. A párt vezetését ideiglenesen átvevő Viorica Dăncilă miniszterelnök elutasította az előre hozott választásokat.
2019. május 28., 18:122019. május 28., 18:12
2019. május 28., 18:172019. május 28., 18:17
Lázasan keresi a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) a hétfőn bebörtönzött pártelnök, Liviu Dragnea utódját a képviselőház elnöki székébe, illetve a pártelnöki tisztségre, amelyre többen is aspirálnak. A PSD vezetői kedden több ülést is tartottak a teendők megvitatására. Bukaresti sajtóértesülések szerint annak érdekében, hogy biztosítsa a többséget, a PSD Victor Ponta volt szociáldemokrata pártjának, a Pro Romániának engedné át az elnöki tisztséget, azért cserébe, hogy az szavatolja számára a többséget. Ponta ugyanakkor leszögezte: nem kíván együttműködni a PSD-vel, „nem eladó, mint egyesek”.
Eközben a PSD-n belül olyan hang is van, amely szerint ellenzékbe kell vonulni. Cosmin Necula, Bákó szociáldemokrata polgármestere szerint a kormánynak le kell mondania, a vasárnapi EP-választáson ugyanis a polgárok azt üzenték, hogy a PSD-nek távoznia kell kormányból. Codrin Ştefănescu pártfőtitkár viszont politikai döntésnek nevezte Dragnea elítélését, és egységre szólított, mondván: nem akar olyan párttársat látni, aki elhatárolódik a pártelnöktől. Egyúttal a párt kongresszusának sürgős összehívását sürgette.
A párt ideiglenes vezetését várhatóan átvevő Viorica Dăncilă miniszterelnök, a PSD ügyvezető elnöke kedden leszögezte:
A pártvezetés délelőtti ülésén egyébként kiszivárgott információk szerint a miniszterelnök – aki szerint a pártot az igazságszolgáltatás ügye „ölte meg” – átfogó kormányátalakításra tett javaslatot, amely során Carmen Dan belügyminisztert és Teodor Meleșcanut, a külügyi tárca vezetőjét is leváltaná. Megszabadulna egyúttal gazdasági tanácsadójától, Darius Vîlcovtól is.
A döntéseket az előzetes várakozások szerint a PSD országos végrehajtó testületének esti ülésén hozzák meg.
Marian Oprișan, a párt alelnöke az első ülés után közölte:
A Dragneával szemben álló Gabriela Firea bukaresti főpolgármester eközben egyrészt közölte: nem pályázik a pártelnöki tisztségre, másrészt visszahívta a pártba a kilépett politikusokat, és együttműködést javasolt a Pro Romániával.
A keddi nap során olyan hírek is fölmerültek, miszerint a kisebbik kormánypárt Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) kilépne a koalícióból, de végül a pártelnökök közötti egyeztetés nyomán folytatják az együttműködést.
Hétfőn este egyébként Bukarestben Dragnea börtönbe szállítása után
Különösen Teodor Meleşcanu külügyminisztert kárhoztatták a külföldön élő románok szavazási viszontagságai miatt. Meleşcanu közleményben kért bocsánatot, és közölte: vizsgálatot rendelt el azokban az országokban, ahonnan rendellenességeket jeleztek. Egyúttal kezdeményezte a minisztériumon belül, hogy dolgozzanak ki törvénymódosító javaslatokat „a diaszpóra igényeihez igazított szavazási rendszer kifejlesztése” érdekében.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!