Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A külügyminisztérium részletes tájékoztatást tett közzé honlapján a külföldi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező román állampolgárok választójogának gyakorlásáról az idei európai parlamenti választásokon.
2024. március 26., 19:502024. március 26., 19:50
A szaktárca tájékoztatása szerint a dokumentum a június 9-én esedékes EP-választásokkal kapcsolatban felmerülő gyakori kérdésekre ad választ, például hogy milyen személyes dokumentumokkal igazolhatja magát a választó, mi a szavazóhelyiségek órarendje, vagy hogyan lehet jelentkezni a külföldi választási bizottságokba.
Minden román állampolgár szavazhat külföldön, aki külföldi hivatalos lakhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik vagy alkalomszerűen külföldön van, a választás napján vagy azt megelőzően betöltötte a 18. életévét, nem fosztotta meg választójogától bírósági ítélet, és nem szerepel egy Romániától eltérő EU-tagállam választói névjegyzékében. Ha az illető egy másik EU-tagállam választói névjegyzékében szerepel, csak úgy szavazhat más választókerületben, ha írásos nyilatkozatban igazolja, hogy nem adta le voksát abban az országban, amelynek választói névjegyzékében szerepel.
Ennek kapcsán a külügyminisztérium kéri a román állampolgárokat, hogy akinek a személyazonossági okmánya lejárt vagy a közeljövőben lejár, idejében kérje új okmány kibocsátását az illetékes külképviseletnél.
Azok a román állampolgárok, akik a szavazás napján turistaként tartózkodnak külföldön, érvényes román személyazonossági okmányuk alapján a külföldi szavazóhelyiségek bármelyikében szavazhatnak európai parlamenti képviselőikről.
A június 9-i európai parlamenti választásokra külföldön kialakított szavazóhelyiségek listáját legkésőbb május 10-ig közzéteszik, és elérhető lesz a külügyminisztérium, valamint a román diplomáciai képviseletek honlapján.
A külföldön történő választásokról a
https://www.mae.ro/sites/default/files/file/anul_2024/pdf_2024/2024.03.26_intrebari_frecvente_parlamentul_european_2024.pdf felületen lehet román nyelven tájékozódni.
A június 9-i választásokon megválasztják Románia 33 képviselőjét az Európai Parlamentbe. Az európai parlamenti képviselők mandátuma öt évre szól – emlékeztet az Agerpres.
Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségben szenvedő fiatalok – jelentette be szerdán az egészségügyi miniszter.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
„Ezt a domaint Oroszország lefoglalta” – ez az angol nyelvű üzenet fogadja jelenleg is azokat, akik belépnek a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) honlapjára, amelyet szerda reggel hackerek támadtak meg.
Kisiklott kedd este egy benzint szállító tehervonat több vagonja a Mehedinţi megyei Prunişor település térségében.
Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint az útdíj az érvényessége kezdetétől számított 24 órán belül is kifizethető.
A parlament külpolitikai és európai ügyekért felelős bizottságai 35 támogató és hat ellenszavazattal kedvezően véleményezték kedden Roxana Mînzatu uniós biztosi jelölését.
A Szeben megyei választási iroda (BEJ) elrendelte kedden a Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje, Nicolae Ciucă több választási plakátjának eltávolítását, mivel ezek mérete nem felel meg a vonatkozó törvényben előírtaknak.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a névtelen petíciókat figyelembe veszik, ha azok nemi vagy erkölcsi zaklatással kapcsolatos esetekre vonatkoznak.
Bár az államfő- és a parlamenti választásokig még hátra van néhány hét, a jelek szerint egy győztest máris ki lehet hirdetni: Ilie Bolojant, a Bihar megyei közgyűlés liberális elnökét, Nagyvárad korábbi polgármesterét.
szóljon hozzá!