Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A külügyminisztérium részletes tájékoztatást tett közzé honlapján a külföldi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező román állampolgárok választójogának gyakorlásáról az idei európai parlamenti választásokon.
2024. március 26., 19:502024. március 26., 19:50
A szaktárca tájékoztatása szerint a dokumentum a június 9-én esedékes EP-választásokkal kapcsolatban felmerülő gyakori kérdésekre ad választ, például hogy milyen személyes dokumentumokkal igazolhatja magát a választó, mi a szavazóhelyiségek órarendje, vagy hogyan lehet jelentkezni a külföldi választási bizottságokba.
Minden román állampolgár szavazhat külföldön, aki külföldi hivatalos lakhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik vagy alkalomszerűen külföldön van, a választás napján vagy azt megelőzően betöltötte a 18. életévét, nem fosztotta meg választójogától bírósági ítélet, és nem szerepel egy Romániától eltérő EU-tagállam választói névjegyzékében. Ha az illető egy másik EU-tagállam választói névjegyzékében szerepel, csak úgy szavazhat más választókerületben, ha írásos nyilatkozatban igazolja, hogy nem adta le voksát abban az országban, amelynek választói névjegyzékében szerepel.
Ennek kapcsán a külügyminisztérium kéri a román állampolgárokat, hogy akinek a személyazonossági okmánya lejárt vagy a közeljövőben lejár, idejében kérje új okmány kibocsátását az illetékes külképviseletnél.
Azok a román állampolgárok, akik a szavazás napján turistaként tartózkodnak külföldön, érvényes román személyazonossági okmányuk alapján a külföldi szavazóhelyiségek bármelyikében szavazhatnak európai parlamenti képviselőikről.
A június 9-i európai parlamenti választásokra külföldön kialakított szavazóhelyiségek listáját legkésőbb május 10-ig közzéteszik, és elérhető lesz a külügyminisztérium, valamint a román diplomáciai képviseletek honlapján.
A külföldön történő választásokról a
https://www.mae.ro/sites/default/files/file/anul_2024/pdf_2024/2024.03.26_intrebari_frecvente_parlamentul_european_2024.pdf felületen lehet román nyelven tájékozódni.
A június 9-i választásokon megválasztják Románia 33 képviselőjét az Európai Parlamentbe. Az európai parlamenti képviselők mandátuma öt évre szól – emlékeztet az Agerpres.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!