Kötelező maszk és távolságtartás, turisták előtt zárt szállodák – hatósági ajánlások szükségállapot utánra

Kötelező maszk és távolságtartás, turisták előtt zárt szállodák – hatósági ajánlások szükségállapot utánra

Fotó: Rostás Szabolcs

Ellenőrzött körülmények között szállhatnak fel az utasok a tömegközlekedési eszközökre, a megnyíló szállodákat kizárólag szolgálati úton lévők vehetik igénybe, az iskolákat nem látogathatják krónikus betegségben szenvedő diákok vagy pedagógusok – tartalmazzák a május 15-i kijárás feltételeit sorjázó hatósági ajánlások.

Krónika

2020. május 09., 14:522020. május 09., 14:52

2020. május 09., 23:272020. május 09., 23:27

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szombaton tette közzé honlapján a szükségállapot május 15-ei megszüntetése, valamint a korlátozások lazítása után bevezetendő intézkedéscsomag tervezetét. A tömegközlekedésre vonatkozó szabályok között szerepel a kötelező védőmaszkviselés – ami lehet egészségügyi, textilből készült vagy ruhadarab –, amely eltakarja a szájat és az orrot.

A tömegközlekedési járművekre nem szállhat fel az autóbusz, trolibusz, villamos vagy egyéb jármű kapacitásának felét meghaladó számú utas, akik között be kell tartani a legkevesebb egyméteres távolságot az utastérben, ugyanakkor fel- és leszálláskor is.

A vonatokon zölddel kell megjelölni azokat a helyeket, ahol az utas tartózkodhat, úgy, hogy az emberek között legalább egyméteres távolság legyen, a fülkés vagonokban pedig egy fülkében csak egy személy vagy csak ugyanazon család tagjai utazhatnak. A szerelvényekhez nem csatolnak étkezőkocsit, az illemhelyen pedig víznek, szappannak és kézfertőtlenítőnek kell lennie.

A közegészségügyi intézet ajánlásainak értelmében május 15-étől megnyílnak a szállodák az országban, ám nem idegenforgalmi céllal: a hotelek kizárólag olyan szállóvendégeket fogadhatnak, akik munkavégzés céljából foglalnak szobát. A szállodákon belül ugyanakkor első körben nem működhetnek az éttermek, kávézók, az ételkiszolgálás a szobában történő felszolgálás alapján történhet, lehetőleg egyszer használatos evőeszközökkel. A szállodák halljába és minden szobájába fertőtlenítőszer-adagolót kell szerelni. Zárva maradnak egyelőre a vendéglátóipari egységek wellness-részlegei, játszóterei, medencéi, fitnestermei is.

Az oktatási intézményeket illetően: a képességvizsgára és érettségire történő felkészítőre júniusban visszatérő végzős diákok, valamint a pedagógusok számára kötelező a maszkviselés. A felkészítő órákon legtöbb tíz diákból álló csoportok vehetnek részt, a diákok között minden oldalról kötelező szabadon hagyni egy helyet; ezek a foglalkozások nem tarthatnak tovább három óránál, legkevesebb tízperces szünetekkel megszakítva az osztálytermek kiszellőztetése érdekében. A szünetek idején nem tartózkodhat ugyanabban a légtérben egyszerre két, egyenként tízfős diákcsoport.

Galéria

Iskolában is kötelező lesz a maszkviselés felkészítőn, vizsgán egyaránt

Fotó: Árvai Károly/MTI

Ezeken az iskolai felkészítőkön nem vehetnek részt olyan diákok, pedagógusok és a kisegítő személyzet ama tagjai, akik krónikus betegségben szenvednek, vagy akik hasonló betegségben szenvedő, vagy 65 évnél idősebb hozzátartozókkal élnek ugyanabban a háztartásban. Az ilyen tanulók számára alternatív felkészülési formát dolgoznak ki. Valamennyi felkészítő és vizsga előtt klór- vagy alkoholalapú fertőtlenítővel történik az osztálytermek fertőtlenítése, továbbá a tanintézetbe kézi fertőtlenítés és lázmérés után engedik be a diákokat és a pedagógusokat. (37 fokot meghaladó testhőmérséklet esetén megtagadják a belépést az iskolába).

A szükségállapot lejárta után korlátozott körülmények között tennék lehetővé a templomok látogatását.

A korábban elhangzott nyilatkozatoknak megfelelően a közegészségügyi hatóság ajánlása értelmében a hívek részt vehetnének az istentiszteleteken, miséken, de nem a templomokban, hanem a szabadban (vélhetően a templomok környékén). A templomokba betérők számára 8 négyzetméteres szabad területet kell biztosítani, a hívek és a lelkészek számára egyaránt kötelező a maszkviselés és a kézfertőtlenítés; erre a célra alkohol alapú fertőtlenítőszert tartalmazó adagolókat szerelnek a bejárathoz. A belépőket ellenőrzik, és nem engedik be azokat, akiknek légúti fertőzésre utaló tünetei vannak (köhögés, tüsszentés, orrfolyás). Eltanácsolják a híveket a szentképek csókolgatásától, megérintésétől, a szenteltvizet egyszerhasználatos kanalakkal lehetne osztogatni, ugyanakkor legkevesebb egy méteres távolságból történhet az úrvacsoraosztás.

A szépségszalonok (fodrászat, manikűr, pedikűr és kozmetika) szolgáltatásai csak előzetes időpont-egyeztetéssel vehetők igénybe, hogy ne legyenek várakozó személyek a helyiségben. Valamennyi ügyfélnek legkevesebb négy négyzetméter helyet kell biztosítani, és tartaniuk kell a kétméteres távolságot egymás között. A bejáratnál megmérik a vendég lázát, és akinek 37 Celsius-fok fölött van a testhőmérséklete, nem léphet be a szalonba. Belépéskor a kézfertőtlenítés is kötelező, az ehhez szükséges kellékekről a szolgáltatónak kell gondoskodnia. Az alkalmazottaknak állandó jelleggel kesztyűt és maszkot kell viselniük, a munkaeszközöket és a munkafelületeket minden ügyfél után fertőtleníteni kell. Ugyanakkor a személyzet által használt védőmaszkokat legtöbb négyórás időközönként cserélni kell, a kesztyűket minden ügyfél után fertőtlenítik, a helyiséget legfeljebb kétoránként kiszellőztetik.

Galéria

Fotó: Beliczay László

A légúti tünetekkel küzdő, az otthoni elkülönítésben vagy karanténban levő, illetve az igazoltan koronavírus-fertőzött személyeket május 15-e után csak az erre kijelölt fogorvosi rendelőkben lehet ellátni – szerepel a közegészségügy dokumentumában.

A rendelőben – kivételes esetektől eltekintve (gyerekek, kísérőre szorulók stb.) – csak a páciens tartózkodhat, a váróteremben ugyanakkor senki. A rendelőket fertőtlenítőadagolókkal kell ellátni, rendszeresen fertőtleníteni kell a kilincseket, illemhelyeket. Előnyben kell részesíteni a kártyás fizetést, a POS-terminálokat rendszeresen fertőtleníteni kell. Csak előzetes telefonos/online időpont-egyeztetés alapján lehet kezelésre jelentkezni. A 65 évesnél idősebbeket a rendelési idő elejére, az olyan kezeléseket, amelynek során aeroszol képződhet, a rendelés végére kell programálni. A pácienseknek fertőtleníteniük kell a kezüket, és mindenkinek megmérik a lázát.

A rendelő személyzetének sebészmaszkot, arcpajzsot és kesztyűt kell viselnie, az olyan kezeléseknél pedig, amelyek során aeroszol képződhet, FFP2 vagy ezzel egyenértékű szűrésosztályú maszkot kell feltenniük. A rendelőt minden páciens után kiszellőztetik, a felületeket (fogászati kezelőszék, orvosi asztal stb.) alaposan fertőtlenítik. Azt is javasolja a hatóság, hogy a nem koronavírusos betegeket kezelő kórházaknak kerülniük kell a páciensek beutalását, elsősorban a lakhelyen vagy a járóbeteg-rendelőben történő kezelést kell előnyben részesíteniük. A dokumentum leszögezi, hogy mivel a COVID-19-járvány a közösségi terjedés szakaszában van, minden beutalt pácienst potenciális fertőzöttként kell kezelni, ennélfogva a személyzetnek védőruhát kell viselnie.

A kórházban jelentkező pácienseket szűrni kell, és a fertőzésgyanús személyeket elkülönítő kórtermekben kell elhelyezni, majd tesztelni kell koronavírusra. A fertőzésgyanús pácienseknek kötelező módon maszkot kell viselniük, és egy erre kijelölt, más betegek által nem használt folyosón kell az elkülönítő kórterembe kísérniük őket az erre kijelölt alkalmazottaknak. A javaslat szerint amennyiben nincs lehetőség arra, hogy egy kórterembe egy beteg kerüljön, elhelyezhetnek kettőt is egy szobában, de egymástól legalább kétméteres távolságra kell lenniük, és állandó jelleggel védőmaszkot kell viselniük. Ha a fertőzésgyanús betegnél a teszt igazolja a vírus jelenlétét, a legközelebbi COVID-19-kórházba kell szállítani – szögezi még le a tervezet.

A szükségállapot után tervezett intézkedéseket tartalmazó dokumentum a www.insp.gov.ro honlap Közlemények mappájában tanulmányozható. Az érdekeltek észrevételeit és javaslatait a propuneri.relaxare@ms.ro e-mail címre várják.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 15., hétfő

Ciucă: Romániának nem kell meglepetésszerű katonai támadástól tartania

Kizárt, hogy Romániát meglepetésszerű katonai támadás érheti, mivel jelenleg „a stratégiai meglepetés már nem érhető el” – jelentette ki Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.

Ciucă: Romániának nem kell meglepetésszerű katonai támadástól tartania
2024. április 14., vasárnap

Jelentősen csökkent egy év alatt azon romániai gyereknek száma, akiknek mindkét szülője külföldön dolgozik

Múlt év decemberének végén 9758 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Számuk 2211-gyel csökkent 2022 végéhez képest.

Jelentősen csökkent egy év alatt azon romániai gyereknek száma, akiknek mindkét szülője külföldön dolgozik
2024. április 14., vasárnap

Hétfőn kezdik az alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatás utalását a szociális kártyákra

Az európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium hétfőn elkezdi az alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető újabb 250 lejes támogatás utalását a szociális kártyákra, az összegből mintegy 2,6 millió személy részesül.

Hétfőn kezdik az alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatás utalását a szociális kártyákra
2024. április 14., vasárnap

Egész héten gyorshajtókra vadásznak a rendőrök

A gyorshajtók jövő héten sehol nincsenek biztonságban Európában, így Romániában sem. Európa-szerte április 15–22. között közös akció keretében végez ellenőrzést a rendőrség, elsősorban a gyorshajtókat szűrik ki.

Egész héten gyorshajtókra vadásznak a rendőrök
2024. április 14., vasárnap

A 10 milliárd lejt is meghaladta a nyugdíjkiadások teljes összege márciusban

Idén március végén 4 752 548 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 3890-nel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2247 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

A 10 milliárd lejt is meghaladta a nyugdíjkiadások teljes összege márciusban
2024. április 14., vasárnap

Közel hetvenszer hívták ki egy héten belül a rendőröket iskolákhoz

Az április 5-11. közötti héten több mint 9100 rendőr teljesített járőrszolgálatot az iskolák környékén, különösen a diákok érkezése és távozása körüli időpontokban a tanulók és a tanárok biztonságának növelése érdekében.

Közel hetvenszer hívták ki egy héten belül a rendőröket iskolákhoz
2024. április 13., szombat

Egy alkalmazott hanyagsága miatt kiberbiztonsági incidens történt az Állandó Választási Hatóságnál

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke szombaton közölte, hogy jövő héten intézkedni fog az intézménynél csütörtök reggel történt kiberbiztonsági incidens felelőseivel szemben.

Egy alkalmazott hanyagsága miatt kiberbiztonsági incidens történt az Állandó Választási Hatóságnál
2024. április 13., szombat

A fővárosi kórházban történt halálesetek kivizsgálását sürgeti a Bukaresti Orvosi Kamara elnöke

A Bukaresti Orvosi Kamara elnöke, Cătălina Poiană szombaton a Facebook-oldalán közölte: reméli, hogy a Sfântul Pantelimon Kórházban történt halálesetek kivizsgálása minél hamarabb lezárul, és a vizsgálat eredményeit nyilvánosságra hozzák.

A fővárosi kórházban történt halálesetek kivizsgálását sürgeti a Bukaresti Orvosi Kamara elnöke
2024. április 13., szombat

Luminița Odobescu külügyminiszter szerint Ukrajna akarja leginkább a békét

A román és az ukrán nép közötti szilárd kapcsolatok újbóli megerősítésének nevezte pénteken Luminița Odobescu külügyminiszter, hogy Bukarestben tartják értekezletüket az Ukránok Világkongresszusának vezetői.

Luminița Odobescu külügyminiszter szerint Ukrajna akarja leginkább a békét
2024. április 12., péntek

Kiskorú diákjával létesített intim viszonyt egy idős bukaresti tanár

Őrizetbe vettek 24 órára egy 62 éves bukaresti tanárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy viszonya volt egy kiskorú diáklánnyal.

Kiskorú diákjával létesített intim viszonyt egy idős bukaresti tanár