Fotó: Rostás Szabolcs
Ellenőrzött körülmények között szállhatnak fel az utasok a tömegközlekedési eszközökre, a megnyíló szállodákat kizárólag szolgálati úton lévők vehetik igénybe, az iskolákat nem látogathatják krónikus betegségben szenvedő diákok vagy pedagógusok – tartalmazzák a május 15-i kijárás feltételeit sorjázó hatósági ajánlások.
2020. május 09., 14:522020. május 09., 14:52
2020. május 09., 23:272020. május 09., 23:27
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szombaton tette közzé honlapján a szükségállapot május 15-ei megszüntetése, valamint a korlátozások lazítása után bevezetendő intézkedéscsomag tervezetét. A tömegközlekedésre vonatkozó szabályok között szerepel a kötelező védőmaszkviselés – ami lehet egészségügyi, textilből készült vagy ruhadarab –, amely eltakarja a szájat és az orrot.
A vonatokon zölddel kell megjelölni azokat a helyeket, ahol az utas tartózkodhat, úgy, hogy az emberek között legalább egyméteres távolság legyen, a fülkés vagonokban pedig egy fülkében csak egy személy vagy csak ugyanazon család tagjai utazhatnak. A szerelvényekhez nem csatolnak étkezőkocsit, az illemhelyen pedig víznek, szappannak és kézfertőtlenítőnek kell lennie.
A közegészségügyi intézet ajánlásainak értelmében május 15-étől megnyílnak a szállodák az országban, ám nem idegenforgalmi céllal: a hotelek kizárólag olyan szállóvendégeket fogadhatnak, akik munkavégzés céljából foglalnak szobát. A szállodákon belül ugyanakkor első körben nem működhetnek az éttermek, kávézók, az ételkiszolgálás a szobában történő felszolgálás alapján történhet, lehetőleg egyszer használatos evőeszközökkel. A szállodák halljába és minden szobájába fertőtlenítőszer-adagolót kell szerelni. Zárva maradnak egyelőre a vendéglátóipari egységek wellness-részlegei, játszóterei, medencéi, fitnestermei is.
Az oktatási intézményeket illetően: a képességvizsgára és érettségire történő felkészítőre júniusban visszatérő végzős diákok, valamint a pedagógusok számára kötelező a maszkviselés. A felkészítő órákon legtöbb tíz diákból álló csoportok vehetnek részt, a diákok között minden oldalról kötelező szabadon hagyni egy helyet; ezek a foglalkozások nem tarthatnak tovább három óránál, legkevesebb tízperces szünetekkel megszakítva az osztálytermek kiszellőztetése érdekében. A szünetek idején nem tartózkodhat ugyanabban a légtérben egyszerre két, egyenként tízfős diákcsoport.
Iskolában is kötelező lesz a maszkviselés felkészítőn, vizsgán egyaránt
Fotó: Árvai Károly/MTI
Ezeken az iskolai felkészítőkön nem vehetnek részt olyan diákok, pedagógusok és a kisegítő személyzet ama tagjai, akik krónikus betegségben szenvednek, vagy akik hasonló betegségben szenvedő, vagy 65 évnél idősebb hozzátartozókkal élnek ugyanabban a háztartásban. Az ilyen tanulók számára alternatív felkészülési formát dolgoznak ki. Valamennyi felkészítő és vizsga előtt klór- vagy alkoholalapú fertőtlenítővel történik az osztálytermek fertőtlenítése, továbbá a tanintézetbe kézi fertőtlenítés és lázmérés után engedik be a diákokat és a pedagógusokat. (37 fokot meghaladó testhőmérséklet esetén megtagadják a belépést az iskolába).
A korábban elhangzott nyilatkozatoknak megfelelően a közegészségügyi hatóság ajánlása értelmében a hívek részt vehetnének az istentiszteleteken, miséken, de nem a templomokban, hanem a szabadban (vélhetően a templomok környékén). A templomokba betérők számára 8 négyzetméteres szabad területet kell biztosítani, a hívek és a lelkészek számára egyaránt kötelező a maszkviselés és a kézfertőtlenítés; erre a célra alkohol alapú fertőtlenítőszert tartalmazó adagolókat szerelnek a bejárathoz. A belépőket ellenőrzik, és nem engedik be azokat, akiknek légúti fertőzésre utaló tünetei vannak (köhögés, tüsszentés, orrfolyás). Eltanácsolják a híveket a szentképek csókolgatásától, megérintésétől, a szenteltvizet egyszerhasználatos kanalakkal lehetne osztogatni, ugyanakkor legkevesebb egy méteres távolságból történhet az úrvacsoraosztás.
A szépségszalonok (fodrászat, manikűr, pedikűr és kozmetika) szolgáltatásai csak előzetes időpont-egyeztetéssel vehetők igénybe, hogy ne legyenek várakozó személyek a helyiségben. Valamennyi ügyfélnek legkevesebb négy négyzetméter helyet kell biztosítani, és tartaniuk kell a kétméteres távolságot egymás között. A bejáratnál megmérik a vendég lázát, és akinek 37 Celsius-fok fölött van a testhőmérséklete, nem léphet be a szalonba. Belépéskor a kézfertőtlenítés is kötelező, az ehhez szükséges kellékekről a szolgáltatónak kell gondoskodnia. Az alkalmazottaknak állandó jelleggel kesztyűt és maszkot kell viselniük, a munkaeszközöket és a munkafelületeket minden ügyfél után fertőtleníteni kell. Ugyanakkor a személyzet által használt védőmaszkokat legtöbb négyórás időközönként cserélni kell, a kesztyűket minden ügyfél után fertőtlenítik, a helyiséget legfeljebb kétoránként kiszellőztetik.
Fotó: Beliczay László
A rendelőben – kivételes esetektől eltekintve (gyerekek, kísérőre szorulók stb.) – csak a páciens tartózkodhat, a váróteremben ugyanakkor senki. A rendelőket fertőtlenítőadagolókkal kell ellátni, rendszeresen fertőtleníteni kell a kilincseket, illemhelyeket. Előnyben kell részesíteni a kártyás fizetést, a POS-terminálokat rendszeresen fertőtleníteni kell. Csak előzetes telefonos/online időpont-egyeztetés alapján lehet kezelésre jelentkezni. A 65 évesnél idősebbeket a rendelési idő elejére, az olyan kezeléseket, amelynek során aeroszol képződhet, a rendelés végére kell programálni. A pácienseknek fertőtleníteniük kell a kezüket, és mindenkinek megmérik a lázát.
A rendelő személyzetének sebészmaszkot, arcpajzsot és kesztyűt kell viselnie, az olyan kezeléseknél pedig, amelyek során aeroszol képződhet, FFP2 vagy ezzel egyenértékű szűrésosztályú maszkot kell feltenniük. A rendelőt minden páciens után kiszellőztetik, a felületeket (fogászati kezelőszék, orvosi asztal stb.) alaposan fertőtlenítik. Azt is javasolja a hatóság, hogy a nem koronavírusos betegeket kezelő kórházaknak kerülniük kell a páciensek beutalását, elsősorban a lakhelyen vagy a járóbeteg-rendelőben történő kezelést kell előnyben részesíteniük. A dokumentum leszögezi, hogy mivel a COVID-19-járvány a közösségi terjedés szakaszában van, minden beutalt pácienst potenciális fertőzöttként kell kezelni, ennélfogva a személyzetnek védőruhát kell viselnie.
A kórházban jelentkező pácienseket szűrni kell, és a fertőzésgyanús személyeket elkülönítő kórtermekben kell elhelyezni, majd tesztelni kell koronavírusra. A fertőzésgyanús pácienseknek kötelező módon maszkot kell viselniük, és egy erre kijelölt, más betegek által nem használt folyosón kell az elkülönítő kórterembe kísérniük őket az erre kijelölt alkalmazottaknak. A javaslat szerint amennyiben nincs lehetőség arra, hogy egy kórterembe egy beteg kerüljön, elhelyezhetnek kettőt is egy szobában, de egymástól legalább kétméteres távolságra kell lenniük, és állandó jelleggel védőmaszkot kell viselniük. Ha a fertőzésgyanús betegnél a teszt igazolja a vírus jelenlétét, a legközelebbi COVID-19-kórházba kell szállítani – szögezi még le a tervezet.
A szükségállapot után tervezett intézkedéseket tartalmazó dokumentum a www.insp.gov.ro honlap Közlemények mappájában tanulmányozható. Az érdekeltek észrevételeit és javaslatait a propuneri.relaxare@ms.ro e-mail címre várják.
A világ több pontján választási manipuláció gyanújával keveredett izraeli üzletemberrel találkozott Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO korábbi helyettes főtitkára – jelentette be Elena Lasconi, az USR elnöke és államfőjelöltje.
Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Bár az elmúlt időszakban több felmérés is azt mutatta, hogy Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke nem jut be az elnökválasztás második fordulójába, egy új kutatás most számára kedvező eredményt hozott.
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kedd este kijelentette, hogy ha megnyeri az államelnök-választást, államelnöki fizetését a Katonai Veteránok és Rokkant Veteránok Egyesületének fogja adományozni.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter üdvözölte kedd este, hogy az alkotmánybíróság alkotmányosnak nyilvánította a szökésben levő elítéltek büntetését szigorító törvényt.
Egyetlen közös jobboldali államelnökjelölt kiválasztását javasolta kedden Elena Lasconi.
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
2 hozzászólás