Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A járványügyi adatok alapján vörös zónába sorolt 43 településen élő több mint 11 ezer diák csaknem 18 százalékának semmiféle eszköze sincs, aminek a közvetítésével részt tudna venni az online oktatásban.
2020. szeptember 08., 10:092020. szeptember 08., 10:09
Minderre az Edupedu.ro oktatási szakportál hívja fel a figyelmet friss elemzésében.
A szülők szeptember 10-éig megtudják, hogyan kezdik a gyerekek a tanévet – jelentette be hétfőn Monica Anisie oktatási miniszter. Jelezte: miután elkészült a fertőzöttségi szintet mutató térkép, az iskolák térfelén pattog a labda.
Mint ismeretes, a koronavírussal fertőzöttek száma alapján zöld, sárga és vörös zónákba sorolják be a romániai településeket. A zöld övezetek dominálnak, ahol óvintézkedések mellett, de jelenléti oktatással rajtolhat a tanév, a sárga övezetekben vegyes – online és jelenléti is egyidőben – lesz a tanítás, a vörös zónákban azonban nem nyithatnak meg a tanintézetek kapui, ott kizárólag online felületeken indulhat el a tanév.
Az elmaradottabb vidékeken viszont a diákok nem rendelkeznek az ehhez szükséges digitális eszközökkel. Az Edupedu.ro elemzése szerint
A vörös zónába sorolt 43 településen amúgy összesen 11 873 diák tanul az oktatási minisztérium által a táblagépek beszerzéséhez benyújtott, júniusi adatokon alapuló statisztika szerint.
Ha pedig összeadjuk ezeket a számokat, azt láthatjuk, hogy az online oktatásra „ítélt” települések diákjainak 74 százalékának okoz majd nehézséget a tanévkezdés.
Mint ismeretes, a kormány nekifutott egy nagyobb közbeszerzési eljárásnak, hogy táblagépet tudjanak biztosítani a rászoruló diákoknak, azonban nem teljes a siker, az okoseszközöknek egyelőre csak egy kis hányadát tudják leszállítani. Ludovic Orban kormányfő minap úgy nyilatkozott, hogy
elmondása szerint az Országos Közbeszerzési Hivatal (ONAC) hibája miatt.
A kormány közben európai uniós alapokból 175 millió eurót utalt ki a tanévkezdéssel járó kiadásokra, az összegből a helyi önkormányzatok és az oktatási intézmények is vásárolhatnak egyebek mellett táblagépeket is.
Két zöldszámot létesített az oktatási minisztérium az új tanévvel kapcsolatos információszerzés könnyítése érdekében.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Ludovic Orban volt miniszterelnök sajátos módon próbál szavazatokat gyűjteni magának a romániai államfőválasztás november 24-én rendezendő első fordulója előtt.
A meteorológusok vasárnap mérsékelt esőzésekre és akár 50 kilométeres óránkénti széllökésekre figyelmeztetnek az ország déli, délkeleti és helyenként a középső részén.
A romániai közintézményeknél és hatóságoknál 2024 szeptemberében 1 266 808 volt a betöltött álláshelyek száma, 1413-mal kevesebb, mint az előző hónapban, és az alkalmazottaknak több mint 63 százaléka a központi közigazgatásban dolgozott.
Súlyos közúti baleset történt szombaton Suceava megyében, az ütközés során öt ember – köztük egy gyermek – életét vesztette, ketten súlyos sérülést szenvedtek.
Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szombaton sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki a megerősödött szél miatt öt megyére, és egy szintén sárga jelzésű figyelmeztetést heves havazás miatt további öt megyére.
Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
szóljon hozzá!