Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Románia nem kapott abból az AstraZeneca vakcinaszállítmányból, amelynek beadása után két esetben súlyos mellékhatásokról számoltak be Ausztriában – közölte csütörtökön az Agerpres hírügynökséggel Andrei Baciu egészségügyi államtitkár. A bukaresti sajtó viszont állítja: Olaszországban bevont szállítmányból Romániában is oltottak.
2021. március 11., 21:552021. március 11., 21:55
2021. március 11., 23:192021. március 11., 23:19
Andrei Baciu államtitkár elmondta, egy egymillió dózis AstraZeneca oltóanyagot tartalmazó szállítmányt osztottak szét 17 európai ország között, és az immunizálás után Ausztriából néhány nap eltéréssel jelezték két páciens esetében a mellékhatást. Az európai hatóságok ezt követően azonosították a szállítmányt és azokat az országokat, amelyek kaptak a kérdéses dózisokból. Ezek az országok: Ausztria, Bulgária, Ciprus, Dánia, Észtország, Franciaország, Görögország, Izland, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Hollandia, Lengyelország, Spanyolország és Svédország.
A minisztériumi illetékes hozzátette: az Európai Gyógyszerügynökség csütörtökön közleményt bocsátott ki, amelyben megerősítette, hogy továbbra is ajánlja az AstraZeneca vakcinával történő immunizálást, mert az előzetes adatok és vizsgálatok alapján nincs ok-okozati összefüggés az AstraZeneca oltóanyagával történő immunizálás és az ezt követő feltételezett mellékhatás között.
„Továbbra is ajánlott az AstraZeneca által gyártott vakcinával történő beoltás. Európai szinten 5 millió adagot adtak be, Romániában tegnapig körülbelül 208 ezeradagot. Továbbra is figyelemmel kísérjük az eseményeket, és várjuk a tájékoztatásokat az Európai Gyógyszerügynökségtől” – tette hozzá az államtitkár. Hasonlóképpen nyilatkozott csütörtökön este Florin Cîţu miniszterelnök is, leszögezve, hogy az oltási folyamat nem áll le Romániában, viszont elővigyázatosságból az első AstraZeneca-szállítmányból megmaradt 3000 adagot lezárják. „Romániába nem került abból a szállítmányból, amelyről az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) beszél, és amely 17 országba jutott el. Ezen a téren nincs problémánk. Az AstraZeneca első szállítmányából tudomásom szerint 3000 dózis van még, ezeket egy hétre lezárjuk, amíg meghozunk egy döntést. Ez nem az EMA döntése, ezt a döntést mi hozzuk, óvatosságból” – nyilatkozta Cîţu csütörtök este a B1 televíziócsatornának. Valeriu Gheorghiță, az oltási akció országos koordinátora ugyanakkor azt mondta: ha valamennyi európai országban leállítanák a svéd-brit oltóanyaggal történő immunizálást, akkor minden bizonnyal a bukaresti hatóságok is így cselekednének.
Ezzel egy időben több bukaresti sajtótermék arról adott hírt, hogy Romániában is oltottak a máshol bevont AstraZeneca-szállítmányból. A G4Media hírportál szerint az ABV2856 sorozatszámmal ellátott adagról van szó, amelyet Olaszországban éppen csütörtökön vontak be, miután Szicíliában két gyanús halálesetet regisztráltak. Itália több más európai országhoz csatlakozva döntött úgy, hogy az ABV2856 jelzésű szállítmányban lévő vakcinával történő oltást megtiltja. Márpedig ilyen sorozatszámmal ellátott AstraZeneca-vakcinával bizonyosan oltottak Romániában is, ezt több érintett, beoltott személy is megerősítette a Krónikának.
Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő amszterdami központú ügynökség közleményében arra reagált, hogy csütörtökön több ország bejelentette: elővigyázatosságból ideiglenesen felfüggesztik az AstraZeneca oltóanyagának használatát, miután több olyan esetet is jelentettek, amikor vérrög képződött a beoltottak szervezetében. Az uniós ügynökség hangsúlyozta, hogy a vérrögképződés, vagy az ahhoz hasonló esetek kialakulása nem szerepel a vakcina előzetesen jelzett mellékhatásai között. Az EMA illetékes kockázatértékelő bizottsága (PRAC) úgy foglalt állást, hogy az oltás előnyei továbbra is meghaladják az esetleges kockázatokat, a vakcina továbbra is beadható.
Kiemelték: a szóban forgó vakcinával beoltott embereknél a vérrögképződéses esetek száma nem haladja meg az általános adatokat. Március 10-ig összesen 30 ilyen esetet jelentettek közel 5 millió AstraZeneca oltóanyagával Európában beoltott ember közül. A vérrögképződéses esetek kivizsgálása folyamatban van – tették hozzá.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a DIICOT és a rendőrség.
A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.
Az elmúlt nap során 13 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, kettőt közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
1 hozzászólás