Bogdan Aurescu (jobbra) román külügyminiszter arra kérte a kijevi diplomácia vezetőjét (balra), hogy Ukrajna ne ismerje el az úgynevezett „moldovai nyelvet”
Fotó: mae.ro
„Átfogó” konzultációs folyamat indul Bukarest és Kijev között az ukrajnai kisebbségi törvényről – ebben állapodott meg szerdán telefonon folytatott megbeszélésén Bogdan Aurescu külügyminiszter az ukrán hivatali kollégájával, Dmitro Kulebával.
2023. január 11., 19:262023. január 11., 19:26
2023. január 11., 19:302023. január 11., 19:30
A beszélgetésükről beszámoló bukaresti külügyminisztériumi közlemény emlékeztetett: a két államfő, Klaus Iohannis és Volodimir Zelenszkij január 4-én megegyezett abban, hogy a bukaresti és kijevi diplomácia vezetői tárgyalni fognak az ukrajnai kisebbségi törvénnyel kapcsolatos román kifogásokról. Szerdán Aurescu és Kuleba megállapodott abban, hogy a felek „átfogó” konzultációs folyamatot indítanak ezekről kérdésekről.
A felek abban is megegyeztek, hogy állandó közvetlen kapcsolatban maradnak a folyamat koordinálása érdekében – idézi a bukaresti külügy közleményét az Agerpres.
Klaus Iohannis elnök azt kérte ukrán kollégájától, Volodimir Zelenszkijtől, hogy Kijev találjon gyors megoldást Bukarestnek az ukrán kisebbségi törvénnyel kapcsolatban kifejtett aggodalmaira – közölte szerdán a bukaresti elnöki hivatal, amely szer.
A szerdai megbeszélésen Bogdan Aurescu újra ismertette az ukrán külügyminiszterrel a kisebbségi törvénynek azokat az előírásait, amelyek aggodalmat keltettek a román hatóságokban és az ukrajnai román közösség képviselőiben. Ezeket a kifogásokat a román külügyminiszter a Dmitro Kulebának 2022. december 20-án küldött levelében részletesen bemutatta és érvekkel alátámasztotta.
Bogdan Aurescu emlékeztette tárgyalópartnerét arra, hogy a múlt évben intenzív párbeszédet folytatott az ukrán féllel – többek között közvetlenül Dmitro Kuleba miniszterrel – erről a kérdésről, és konkrét lépések megtételére szólította fel Kijevet a román fél aggodalmainak eloszlatásáért. Bukarest ugyanakkor ismételten arra kérte a kijevi diplomácia vezetőjét, hogy Ukrajna ne ismerje el az úgynevezett „moldovai nyelvet” – tájékoztatott a román külügy.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken aláírta a nemzeti kisebbségekről szóló törvényt. Az orosz-ukrán háború kitörése előtt ennek a törvénynek a hiánya vezetett feszültségekhez a magyar és az ukrán doplomáciában.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!