Lesz miről egyeztetni. Az igazságszolgáltatás témája élesen megosztja a kormánypárti és az ellenzéki politikusokat
Fotó: Presidency.ro
Klaus Johannis államfő konzultációt kezdeményezett az igazságszolgáltatást érintő törvénykezésről a parlamenti pártokkal – közölte hétfőn az elnöki hivatal.
2018. október 22., 17:052018. október 22., 17:05
A kezdeményezést azt követően jelentették be, hogy a Velencei Bizottság pénteken elfogadta jelentését a román igazságszolgáltatás működését szabályozó, a napokban hatályba lépett reformcsomaggal kapcsolatban és állásfoglalást tett közzé a parlament által megszavazott, kihirdetésre váró büntetőjogi módosításokról.
Johannis már pénteken felszólította a szociálliberális kormánytöbbséget, hogy a Velencei Bizottság jelentését figyelembe véve módosítsa az igazságügyi törvényeket. A jobboldali elnök szerint a szakértői testület állásfoglalása is igazolja, hogy a büntetőjogi reform a jogállamiságot veszélyezteti és gyengíti a korrupció elleni küzdelmet.
Hasonló egyeztetésekre főleg a kormányalakítási tárgyalások időszakában szokta meghívni a román államfő a pártokat. Johannis azonban más – általa fontosnak ítélt – ügyekben is többször összehívott „tematikus” konzultációt, például 2015-ben, amikor a védelmi költségvetés növeléséről sikerült kialakítania konszenzust a pártok között.
Az igazságszolgáltatás témája azonban élesen megosztja a román politikusokat: míg a kormányoldal az ártatlanság vélelmének helyreállítására hivatkozva akar gátat szabni az ügyészségi „túlkapásoknak”, az államfő és az ellenzék azt állítja, hogy a kormánykoalíció a korrupció ellenes harc akadályozásával megvádolt politikusait akarja megmenteni a felelősségre vonástól.
A Velencei Bizottság szerint aggodalomra ad okot a tervezett román büntetőjogi reform számos eleme, a javasolt módosítások gyengítik a korrupció, az erőszakos bűncselekmények és a szervezett bűnözés elleni küzdelem hatékonyságát.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!