Az eredeti tervekkel ellentétben mégsem szavaz a szenátus és a képviselőház keddi együttes ülésén az Állandó Választási Hatóság (AEP) új elnökéről, mivel az értesülések szerint konfliktus robbant ki az RMDSZ-t is a soraiban tudó koalíciós kormány két román pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között a jelölt személye miatt.
2023. március 07., 14:482023. március 07., 14:48
2023. március 07., 14:522023. március 07., 14:52
A tisztségre a PSD ugyanis Toni Greblă volt alkotmánybírót, Bukarest prefektusát támogatja, azonban a PNL ellenzi, hogy a korábban korrupció miatt bíróság elé állított – igaz, végül felmentett – Greblă töltse be a tisztséget.
Helyette az AEP jelenlegi alelnökét, Marian Muhuleţet szeretnék elnöknek.
Emellett az sem tetszik a liberálisoknak, hogy Constantin Mituleţu Buică, az AEP januárban lemondott előző elnöke továbbra is főtitkárként tevékenykedik a választási hatóságnál.
A döntés értelmében elölről kezdődik a jelölési folyamat, március 17-éig várják a jelentkezőket, 24-én tartják a jelöltek bizottsági meghallgatásait, majd a parlament 28-án szavaz az új elnökről.
A két ház jogi bizottsága február 20-án kedvezően véleményezte a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által javasolt Iulia Andreea Băbeanu, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD) által támogatott Toni Greblă jelölését a tisztségre, ám most ez okafogyottá vált.
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) új elnökét ellenben megválasztja kedden a parlament, erre a tisztségre Monica Gubernatot jelölték.
Mint arról beszámoltunk,
Az ANI közleménye szerint Constantin Mituleţu Buică a büntető törvénykönyv 301. cikkelyébe ütközően járt el, amikor tisztségét arra használta fel, hogy egy másik személy személyt előnyhöz juttasson.
A hatóság szerint az országos választások megszervezéséért felelős AEP elnöke összesen kilenc olyan dokumentumot írt alá, amely nyomán az alelnöki hivatalba tanácsadóként felvett sógornője jogosulatlan haszonra tett szert.
Mituleţu Buică, aki ellen egy korábban általa menesztett osztályvezető tett panaszt tagadta, hogy összeférhetetlenség állna fenn.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
szóljon hozzá!