Az eredeti tervekkel ellentétben mégsem szavaz a szenátus és a képviselőház keddi együttes ülésén az Állandó Választási Hatóság (AEP) új elnökéről, mivel az értesülések szerint konfliktus robbant ki az RMDSZ-t is a soraiban tudó koalíciós kormány két román pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között a jelölt személye miatt.
2023. március 07., 14:482023. március 07., 14:48
2023. március 07., 14:522023. március 07., 14:52
A tisztségre a PSD ugyanis Toni Greblă volt alkotmánybírót, Bukarest prefektusát támogatja, azonban a PNL ellenzi, hogy a korábban korrupció miatt bíróság elé állított – igaz, végül felmentett – Greblă töltse be a tisztséget.
Helyette az AEP jelenlegi alelnökét, Marian Muhuleţet szeretnék elnöknek.
Emellett az sem tetszik a liberálisoknak, hogy Constantin Mituleţu Buică, az AEP januárban lemondott előző elnöke továbbra is főtitkárként tevékenykedik a választási hatóságnál.
A döntés értelmében elölről kezdődik a jelölési folyamat, március 17-éig várják a jelentkezőket, 24-én tartják a jelöltek bizottsági meghallgatásait, majd a parlament 28-án szavaz az új elnökről.
A két ház jogi bizottsága február 20-án kedvezően véleményezte a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által javasolt Iulia Andreea Băbeanu, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD) által támogatott Toni Greblă jelölését a tisztségre, ám most ez okafogyottá vált.
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) új elnökét ellenben megválasztja kedden a parlament, erre a tisztségre Monica Gubernatot jelölték.
Mint arról beszámoltunk,
Az ANI közleménye szerint Constantin Mituleţu Buică a büntető törvénykönyv 301. cikkelyébe ütközően járt el, amikor tisztségét arra használta fel, hogy egy másik személy személyt előnyhöz juttasson.
A hatóság szerint az országos választások megszervezéséért felelős AEP elnöke összesen kilenc olyan dokumentumot írt alá, amely nyomán az alelnöki hivatalba tanácsadóként felvett sógornője jogosulatlan haszonra tett szert.
Mituleţu Buică, aki ellen egy korábban általa menesztett osztályvezető tett panaszt tagadta, hogy összeférhetetlenség állna fenn.
Az Állandó Választási Hatóság valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 67 százalékos feldolgozottsága alapján Nicușor Dan független jelölt a szavazatok 51,63 százalékát szerezte meg az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan szerint a román társadalom megmutatta az erejét az elnökválasztás második fordulójában.
Vasárnap a 21 órai urnazárásig több mint 11 millió 600 ezer személy szavazott az államfőválasztás döntő fordulójában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Andrei Țărnea, a külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló „orosz beavatkozásra” utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!