Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis román államfő kihirdette pénteken a különleges ügyészi részleg felszámolásáról szóló törvényt, miután az alkotmánybíróság nem találta azt alkotmányellenesnek.
2022. március 11., 22:292022. március 11., 22:29
A román szenátus február 28-án fogadta el ügydöntő parlamenti házként a jogszabályt, amelynek értelmében a különleges ügyészi részleg által vizsgált ügyeket nem a korrupcióellenes ügyészség, hanem a legfőbb ügyészség, illetve a megyei táblabíróságok mellett működő vádhatóságok veszik át.
A jogszabályt főleg az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) honatyái támadták meg az alkotmánybíróságon, de a taláros testület korábban elutasította az óvásukat, így most Iohannis kihirdethette a jogszabályt. A részleg felszámolását Brüsszel is szorgalmazta, ugyanis ez az egyik feltétele annak, hogy az Európai Bizottság megszüntesse a román igazságszolgáltatás figyelemmel kísérését.
Ugyanakkor a korrupcióellenes vádhatóság tevékenységét támogató erők, főleg az USR szerint azért hozták létre ezt a részleget, hogy a DNA tevékenységét bíráló erők, főleg a szociáldemokraták befolyásolják az igazságszolgáltatást, és megakadályozzák a korrupcióellenes harcot.
A különleges ügyészi részleg megszüntetése körüli vita is hozzájárult tavaly ahhoz, hogy szeptemberben felbomlott a jelenleg a szociáldemokratákkal és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) nagykoalícióban kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL), valamint az USR és az RMDSZ alkotta akkori jobbközép koalíció. Az RMDSZ és a liberálisok ugyanis nem értettek egyet a Mentsétek Meg Romániát Szövetséggel abban, hogy a bírákat és az ügyészeket ismét a DNA vizsgálja.
Nem kíván foglalkozni Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke arról, hogy kinevezné-e miniszterelnöknek Klaus Iohannis leköszönő államfőt, ha megnyeri az elnökválasztást.
Csupán 2025. január 7. után lesz Romániának új kormánya Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és egyben államfőjelöltje szerint.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból.
A legfelsőbb bíróság szerdai döntése értelmében vizsgálati fogságban marad Marta Dalida Achim, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Magánrendelőt tervez nyitni Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter, miután a legfelsőbb bíróság megtiltotta, hogy állami kórházakban gyakorolja a szakmáját.
Döntő házként fogadta el szerdán a szenátus a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet.
Tehéntejből készült sajtot hívnak vissza a Carrefour üzletlánc boltjaiból, miután Listeria monocytogenes baktériumot találtak benne.
A gyanú mellett egyértelmű bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy George Simion, az AUR elnöke találkozott az orosz katonai hírszerzés tisztjeivel, és békés tüntetéseket, választási felvonulásokat próbált eltéríteni.
Nagyon is igazak a romániai választásokba való orosz beavatkozási kísérletekről szóló hírek – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző.
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
szóljon hozzá!