Marvel Vela belügyminiszter és Raed Arafat államtitkár (jobbra) a katasztrófavédelmi bizottság ülésén
Fotó: Gov.ro
Határozatban rögzítette az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság a Romániában csütörtök éjféltől hatályos veszélyhelyzet idején érvényes, az új típusú koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozó intézkedéseket. A települést továbbra is meghatározott esetekben lehet majd elhagyni – elutazhatunk például családi eseményre is –, ez esetben kötelező lesz a saját felelősségre kiállított nyilatkozat.
2020. május 14., 23:432020. május 14., 23:43
2020. május 15., 00:572020. május 15., 00:57
A csütörtökön késő estig ülésező testület harminc napra hirdette ki a veszélyhelyzetet az egész ország területére, ez a rendkívüli állapot a márciusban foganatosított szükségállapotot váltja. A Ludovic Orban miniszterelnök által irányított katasztrófavédelmi bizottság határozatait Marcel Vela belügyminiszter, Nelu Tătaru egészségügyi miniszter és Raed Arafat belügyi államtitkár ismertette. (Sokatmondó, hogy a lakosság mindössze 23 óra után értesülhetett az éjféltől hatályba lépő rendelkezésekről). Vela szerint az ebben az időszakban érvényes szabályokat, intézkedéseket közös rendelettel fogadja el az egészségügyi miniszter és az illetékes tárcavezető.
Településen belül szabadon mozoghatunk péntektől, nem lesz már szükség az előre megírt nyilatkozatban magyarázatot adni a lakhely elhagyására. Zárt térben – munkahelyen, hivatalokban, üzletekben – és a tömegközlekedési eszközökön kötelező lesz a védőmaszk viselése, mégpedig úgy, hogy az eltakarja az orrot és a szájat. Ugyancsak kötelező a másfél méteres távolságtartás a polgárok között. Ezzel egy időben marad az eddigi gyülekezési korlátozás is, tehát háromnál több személy csak akkor tartózkodhat egyszerre közterületen, nyilvános helyen, ha ugyanabban a háztartásban él.
A települést továbbra is meghatározott esetekben – munkaügyben, egészségügyi ellátás, mezőgazdasági munkavégzés, egyéni sporttevékenységek, más településen birtokolt lakhely gondozása, humanitárius és önkéntes tevékenységek céljából – lehet majd elhagyni, és továbbra is érvényben marad a – háromnál több emberre vonatkozó – gyülekezési tilalom. A település elhagyása esetén továbbra is kötelező lesz a saját felelősségre kiállított nyilatkozat (figyelem, az újonnan kibocsátott már eltér az eddig érvényes formanyomtatvány típusától). Ugyancsak elhagyhatjuk a lakhely szerinti településünket halaszthatatlan orvosi ellátás, gyermek felügyelete, meghatározott létszámú családi esemény, autójavíttatás céljából.
Május 15-étől kötelező a védőmaszk a tömegközlekedési eszközökön
Fotó: Rostás Szabolcs
A hatóságok továbbra is az otthoni munkavégzést ajánlják, ugyanakkor azokban az esetekben, ahol ez nem lehetséges, az ötvennél több alkalmazottat foglalkoztató cégek, intézmények járványügyi megelőzési intézkedéseket foganatosítani, mérni a dolgozóik lázát, továbbá felosztani a dolgozók munkaidejét. Május 15-étől megnyílhatnak a szépségszalonok, fodrászatok, fogászati rendelők, múzeumok, a parkok, viszont a játszóterek továbbra is zárva maradnak. Az ügyfelek által látogatott hivatalokban, intézményekben legkevesebb 4 négyzetméter távolságot kell biztosítani az emberek között, ezek az intézmények ugyanakkor nem fogadhatják azokat, akiknek a testhőmérséklete meghaladja a 37,3 Celsius-fokot. A parlament által szerdán megszavazott, a veszélyhelyzetet szabályozó törvény előírásával ellentétben a teraszok mégsem nyílhatnak meg, és továbbra is zárva maradnak a vendéglők, kávézók, motelek, panziók.
A 15 ezer négyzetméternél nagyobb alapfelületű kereskedelmi központok megnyitása sem lehetséges a veszélyhelyzet idején. Június másodikáig zárva maradnak az oktatási intézmények, ettől a dátumtól az iskolák megnyithatják kapuikat az érettségi és a képességvizsgák előkészítése, a végzős diákok felkészítése érdekében.
Ha az illető polgár nem akarja kitenni az itthoni családját a fertőzés kockázatának, kérheti az intézményes karanténban való elhelyezését – ebben az esetben azonban ő köteles fedezni az állami „elszállásolás” költségeit. „Más szóval ma éjszakától kezdődően, amint a rendelet megjelenik a Hivatalos Közlönyben, valamennyi, Romániába érkező személy otthoni elkülönítésbe vonul, függetlenül attól, hogy melyik országból érkezik” – szögezte le a katasztrófavédelem vezetője.
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter bejelentette: május 15-étől lehetségessé válik a szabadtéri mise és istentisztelet rendezése. Hozzátette, 14 nap múlva döntenek arról, hogy a hívek visszatérhetnek-e a templomba. Ezzel egy időben kinyitnak a szállodák, amelyeknek azonban be kell tartaniuk az egészségügyi és a gazdasági miniszter közös rendeletét a működésre vonatkozóan.
Továbbra is szünetel a légi közlekedés Románia és tizenegy ország között a katasztrófavédelmi bizottság határozata szerint. Az intézkedés 14 nappal hosszabbítja meg a szükségállapot idején bevezetett korlátozásokat. A döntés értelmében május 15-étől kezdődően további 14 napig nem közlekednek a repülőgépek Románia és Ausztria, Belgium, Svájc, Franciaország, Németország, Olaszország, Nagy-Britannia, Hollandia, Spanyolország, az Amerikai Egyesült Államok, valamint Törökország között.
Újraindul a járóbeteg-ellátás a szükségállapot megszűntével. Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár közölte, a veszélyhelyzet idején a járóbeteg-rendelőintézetek ezután ellátják a nem sürgősséginek minősülő eseteket is, de csak előzetes időpont-egyeztetéssel fogadják a betegeket, és a váróteremben nem tartózkodhatnak páciensek. A kórházak is fogadhatják a nem sürgősséginek minősülő eseteket is, a látogatási tilalom azonban továbbra is érvényben marad, és az egészségügyi intézményeknek meg kell találniuk a módját, hogy tájékoztassák a hozzátartozókat a beutalt páciens állapotáról.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
1 hozzászólás