Ludovic Orban kormányfő egyet ígért az RMDSZ-nek, és ennek ellenkezőjét az USR-nek (képünk illusztráció)
Fotó: Facebook/Ludovic Orban
„Azáltal, hogy a kormány felelősséget készül vállalni a parlamentben a kétfordulós polgármester-választás érdekében, kissé megszegtem az RMDSZ-szel kötött egyezséget” – vallotta be Ludovic Orban miniszterelnök, aki ugyanakkor hozzátette: az RMDSZ-nek lehetősége van ellenlépéseket tenni.
2020. január 17., 14:412020. január 17., 14:41
2020. január 17., 15:462020. január 17., 15:46
„A kétfordulós polgármester-választás ügyében valóban kissé megszegtük az RMDSZ-szel kötött egyezséget. De nem sürgősségi kormányrendeletet adunk ki, hanem felelősséget vállalunk a parlamentben, tehát a procedúra lehetőséget ad nekik, hogy ellenlépéseket tegyenek, ha nem értenek egyet velünk” – hangoztatta Orban egy csütörtök esti televíziós interjúban. A kormányfő arra utalt, hogy a szociáldemokrata kormány tavalyi megbuktatása előtt az általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) homlokegyenest más vállalást tartalmazó megállapodást kötött az RMDSZ-szel, valamint a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR).
A miniszterelnök meglátása szerint „nem feltétlenül valós” az az RMDSZ-es álláspont, amely szerint a kétfordulós megmérettetés hátrányba sodorná a szövetség jelöltjeit. Véleménye szerint ha például valahol egy „jó településgazda” magyar ember és a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje jut be a második fordulóba, akkor nem gondolja, hogy a PNL vagy az USR szimpatizánsai „pusztán etnikai megfontolásokból” a PSD jelöltjére szavaznának.
Ludovic Orban úgy véli: a PSD parlamenti képviselőinek „két rossz közül kell választaniuk”: vagy kétfordulós polgármester-választás lesz, vagy lerövidítik a saját mandátumukat. „Ha ugyanis megszavazzák a bizalmatlansági indítványt, beindul az előre hozott választásokhoz vezető procedúra, azaz mindenki mandátuma lerövidül” – mutatott rá Orban. Hozzátette: „rendkívül sok a dolguk”, ezért folytatják a jogszabályok elfogadását a felelősségvállalás módszerével és néhány esetben kénytelenek lesznek sürgősségi kormányrendeletet is kibocsátani.
Országszerte a reggeli órákban szavaztak a román pártok vezető politikusai. Marcel Ciolacu, Elena Lasconi és Klaus Iohannis az ország uniós tagságának fontosságát hangsúlyozta, a szélsőjobb képviselői a ,,láncoktól történő megszabadulásról” beszéltek.
Az RMDSZ szenátorjelöltjei közül ketten, akik már szavaztak, úgy nyilatkoztak, a magyar jövőért adták le voksukat.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Klaus Iohannis államfő az elnökválasztás eredménye miatt kirobbant politikai válság kezdete óta először mondott beszédet, szombaton a Cotroceni-palotában összegezte mandátumát a december elseje alkalmából rendezett fogadáson.
A Központi Választási Iroda (BEC) szombat esti tájékoztatása szerint nem zárult le valamennyi megyei választási irodában az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálása.
Élénk érdeklődést váltott ki bukaresti politikusok, elemzők körében Orbán Viktor miniszterelnök értékelése, miszerint a romániai államfőválasztás első fordulója „laboratóriumként” szolgált a modern technológia találkozására a választókkal.
Megélénkülő szélre és hóviharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 19 déli megyéjére és a fővárosra.
A parlamenti választások kampányának elejétől szombat reggelig 124 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés.
Szombaton reggel 7 órakor véget ér a parlamenti választások kampánya.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke pénteken felkérte az állam intézményeit, hogy „ne tegyék tönkre a romániai demokráciát”, és vegyék figyelembe az állampolgárok véleményét.
1 hozzászólás