Kelemen Hunor szövetségi elnök szerint az RMDSZ nem része a román szocdemek és liberálisok közötti különmegállapodásnak
Fotó: Rostás Szabolcs
Koalíciós partnerei állásfoglalását követően Kelemen Hunor szövetségi elnök azt a következtetést vonja le, hogy az RMDSZ megőrizheti a környezetvédelmi minisztériumot, így nem áll fenn a kormányból való kilépés veszélye.
2023. május 09., 16:132023. május 09., 16:13
2023. május 09., 17:252023. május 09., 17:25
Az RMDSZ vezetője kedden újságíróknak nyilatkozott a kormánykoalíción belül támadt nézeteltérésekkel kapcsolatosan. A polémia onnan indult, hogy miközben sokáig csak sajtóértesülések szóltak róla, Csoma Botond, a szövetség alsóházi frakcióvezetője kedden a Krónikának is úgy nyilatkozott: már „hivatalosan” is tudomást szerzett arról, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) igényt tart a környezetvédelmi, erdészeti és vízügyi miniszteri posztra, amelyet a 2020-as választások óta az RMDSZ-es Tánczos Barna tölt be.
„Három ember között zajlottak tárgyalások, amelyek a három ember között maradnak” – fogalmazott az RMDSZ elnöke. Hozzátette, nem „fenyegetésként” hangzott el, hogy a szövetség elveszítheti a zöldtárcát, hanem a két román párt vezetői azt mondták, ha módosul a megállapodás, „a dolgok bonyolultakká válnak”. „Az én nézőpontomból a téma 2021 ősze óta le van zárva. Semmi kifogásolnivalóm nincs a minisztereinkkel szemben; nekem nincsenek hasonló kalkulusaim” – idézte a G4Media portál Kelemen Hunort.
„Nem volt hivatalos egyeztetés arról, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elvenné az RMDSZ-től a környezetvédelmi tárcát” – jelentette ki eközben Marcel Ciolacu, a bukaresti kormánykoalíció legnagyobb alakulata, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke. „Nem tudom, mi folyik a nyilvánosságban. A koalíció társelnökeként annyit mondhatok, hogy van egy megállapodásunk.
Jelenleg ez a megállapodás nem módosul” – szögezte le a PSD vezetője. Marcel Ciolacu szerint „hivatalosan” nem folytattak tárgyalásokat arról, hogy a PNL átveszi a minisztériumot az UDMR-től.
– fogalmazott a politikus, hozzátéve: az RMDSZ megőrizheti az eddigi minisztériumait.
Bár Nicole Ciucă miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke azt mondja: a PNL „nem akar semmit” az RMDSZ-től, mégsem zárta ki egyértelműen, hogy szemet vetett a magyar szervezet által irányított környezetvédelmi tárcára.
Ugyancsak kedden Nicolae Ciucă kormányfő azt mondta, „formálisan” az RMDSZ-hez tartozó minisztériumok egyikét sem igényelte a PNL a kormányváltás küszöbén zajló egyeztetéseken. A PNL elnöki tisztségét betöltő miniszterelnök kifejtette, „hivatalos” alatt jómaga azt érti, hogy formálisan aláírtak egy iratot a PNL-nek erről az igényéről. „Nem történt hivatalos megkeresés, jelenleg nincsenek döntéshez vezető tárgyalások. (...) Vannak viták egyik vagy másik hipotézis értelmezéséről. Kérem, bízzanak abban, hogy a lehető legfelelősségteljesebb módon járunk el, és mindent megteszünk azért, hogy május végén megtörténjen a kormányváltás” – fogalmazott Ciucă.
„Azt szeretnénk, hogy az RMDSZ a koalíció része maradjon, számítunk a párt érettségére, amely mindig pontosan teljesítette ígéreteit és vállalt kötelezettségeit” – jelentette ki a PNL szóvivője. Stroe ugyanakkor értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy az RMDSZ „miért a sajtón keresztül üzenget a témában”.
Mint arról beszámoltunk, Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a liberálisok tagadó nyilatkozatai ellenére kedden a Krónikának megerősítette: hivatalos megkeresést kaptak a liberálisoktól ez ügyben. Kijelentette: mivel úgy értékelik, hogy az RMDSZ miniszterei jól végezték a dolgukat, a tárca elvételét így objektív okok nem támasztják alá, a szövetségen belül sokan vélekednek úgy, hogy ha tényleg elveszik a tárcát, ki kell lépni a kormányból. Erről szerinte a héten születhet döntés.
Ellentmondó nyilatkozatok hangzottak el a bukaresti kormánykoalícióban részt vevő RMDSZ és a PNL részéről annak kapcsán, hogy a soron következő miniszterelnök-csere során a liberálisok igényt támasztanának a környezetvédelmi tárcára.
A 2021 novemberében kötött megállapodás szerint a nagykoalícós kormányban a PNL és a PSD felváltva tölti be a miniszterelnöki tisztséget. Nicolae Ciucă másfél év után – elvileg május végén – lemond kormányfői tisztségéről, hogy átadja helyét a szociáldemokraták miniszterelnök-jelöltjének, Marcel Ciolacu PSD-elnöknek, aki jelenleg a képviselőház elnöki tisztét tölti be. A kormányfőváltáson kívül több miniszteri poszton is „politikai vetésforgót” irányoz elő a koalíciós megállapodás, elvileg a pénzügyi és a szállításügyi tárcának, illetve a kormányfőtitkári tisztségnek ahhoz a párthoz kellene kerülnie, amelyiknek nincs miniszterelnöke. Mivel a PSD szeretné úgy módosítani a koalíciós megállapodást, hogy ne kelljen a „jól teljesítő” minisztereket – például a sztrádaépítési programot irányító Sorin Grindeanu szállításügyi minisztert – elmozdítani helyéről, a küszöbönálló kormányfőváltás az eredeti megállapodás újratárgyalásával jár, és gyakorlatilag minden kormányzati tisztségnél újrakezdődik az alkudozás.
A parlamenti helyek hét százalékával rendelkező RMDSZ-nek három minisztere és egy miniszterelnök-helyettese van a Nicolae Ciucă vezette 21 tagú kormányban. A PSD a törvényhozási mandátumok 33 százalékával, míg a PNL a parlamenti helyek 25 százalékával rendelkezik. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a tárcák elosztásánál 2021-ben a parlamenti arányokon kívül a koalíciós pártok azt a politikai elvet is figyelembe vették, hogy az RMDSZ egy nemzeti közösséget képvisel.
Jóformán nem telt el nap anélkül az elmúlt hetek során, hogy a román sajtó ne láttassa a hárompárti kormánykoalíción kívül az RMDSZ-t.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
szóljon hozzá!