Kelemen Hunor RMDSZ-elnök elektromos rolleren, mögötte Könczei Árpád sajtótanácsos kíséri
Fotó: RMDSZ
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök benyújtotta az államfőjelölti iratait szombaton a bukaresti Központi Választási Irodához. A politikus elektromos rollerrel érkezett a helyszínre.
2019. szeptember 21., 13:512019. szeptember 21., 13:51
2019. szeptember 21., 14:212019. szeptember 21., 14:21
Az összegyűjtött közel 270 ezer támogató aláírás átadása után Kelemen Hunor újságíróknak elmondta: gesztusával azt kívánja üzenni, hogy kevesebbet kell használni a gépkocsit. „Gondoljunk a környezetünkre, gondoljunk a gyermekeink jövőjére, és ne korlátozzuk senki jogát akár elektromos kerékpár vagy roller használatában” – jelentette ki. Hozzátette: nem korlátozásokat kell bevezetni az új járművekkel kapcsolatban, hanem szabályozni kell ezek használatát.
Nyomatékosította: a választási kampánynak túl kell mutatnia az elnök alkotmányos feladatain, mert mindenki számára modellértékű az, amit az elnök mond, ahogyan az elnök reagál. Ezért a kampány során elsősorban a jövőről, a jelöltek jövőképéről kellene beszélni. „Kell beszélni az oktatásról, az infrastruktúráról, a munkahelyekről, a környezetről, mert mi is egy jobb Romániát szeretnénk. Egy igaz jogállamot” – idézte az MTI a szövetségi elnököt.
Kelemen Hunor azt a meggyőződését hangoztatta, hogy az oktatás javítása a fejlődés kiindulópontja. Kijelentette: többet kellene befektetni az oktatásba, a kutatásba, hogy e tekintetben Románia térségi központtá váljon. Sérelmezte, hogy hiába foglalta bele 2011-ben a román parlament a tanügyi törvénybe, hogy a költségvetés hat százalékát oktatásra és kutatásra kell fordítani, e törvénycikkely alkalmazását minden évben elhalasztják. Kelemen arra is kitért, hogy azért választotta kampányának a Respekt jelszót, mert az emberek tiszteletet várnak az állam intézményeitől. „Az államnak tiszteletben kell tartani az állampolgárait, és akkor az állampolgárok is tisztelni fogják az államot. Ha van tisztelet, a bizalom is kialakul” – fogalmazott az államfőjelölt.
Újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: reményei szerint a parlamenti ellenzék már a jövő héten benyújtja a parlamentben a bizalmatlansági indítványt, és megbuktatja Viorica Dăncilă szociáldemokrata kormányát. Hozzátette: az RMDSZ megszavazza a bizalmatlansági indítványt, de nem számol azzal, hogy kormányra lépjen.
A hatályos törvények értelmében azok a jelöltek mérkőzhetnek meg az elnökválasztáson, akik több mint 200 ezer támogató aláírást gyűjtenek össze. Eddig a Nemzeti Liberális Párt (PNL) által támogatott Klaus Johannis jelenlegi államfő, Viorica Dăncilă, a Szociáldemokrata Párt (PSD) által támogatott jelenlegi miniszterelnök, Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és Szabadság Egység és Szolidaritás Pártja (PLUS) közös jelöltje, valamint Theodor Paleologu, a Népi Mozgalom Párt (PMP) jelöltje nyújtotta be a jelöltségét. Az elnökválasztás első fordulóját november 10-én tartják; ha egyik jelölt sem szerzi meg a választók több mint felének támogatását, november 24-én második fordulót is rendeznek a két legjobban szereplő jelölt részvételével.
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök. A Marcel Ciolacu vezette új kabinetet 240 igen és 143 nem szavazattal fogadta el a román törvényhozás két háza.
Tánczos Barna pénzügyminiszter-jelölt a hétfői szakbizottsági meghallgatása után kijelentette, hogy még nem készült el a jövő évi költségvetés elfogadásának menetrendje. Tánczos Barna megtartaná a mikroválallatok jelenlegi adózását.
Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök hétfőn este a parlamentben kijelentette, hogy az elnökválasztás mielőbbi megszervezése a kormány egyik fő célkitűzése.
Meghatározó fontosságú, hogy a lehető legrövidebb időn belül megszervezzék az államelnök-választást – jelentette ki hétfőn az új kormánykoalíciót alkotó pártok közös államfőjelöltje. Crin Antonescu szerint rendkívüli helyzetben vagyunk.
Az új kormány mind a 16 miniszterjelöltje pozitív véleményezést kapott a hétfő délutáni parlamenti meghallgatásokon.
Az államelnöki tisztség megüresedésének megállapítását és az elnökválasztás második fordulójának megszervezését kérte hétfőn az AUR az alkotmánybíróságtól. A párt szerint az alkotmánybíróság felelős az elnökválasztás megtartásáért.
„Soha nem gondoltam volna, hogy a román szenátus elnöke leszek, nem volt célom, hogy ezt a tisztséget betöltsem, de mindent megteszek, hogy méltósággal képviseljem a szenátust és országunkat – jelentette ki hétfőn Ilie Bolojan.
Az USR nem fogja megszavazni a Ciolacu-kormányt, és jelenleg arra sem lát esélyt, hogy Crin Antonescu államelnök-jelöltségét támogassa – jelentette be hétfőn Ionuţ Moşteanu.
Keményen bírálta a hétfőn hivatalosan is megalakult új kormánykoalíciót Călin Georgescu, az elnökválasztás megsemmisített eredményű első fordulójának győztese.
Aláírták hétfőn reggel a leendő kormányt alkotó pártok a koalíciós megállapodást, amely alapján közösen kormányoznak majd.
1 hozzászólás