Fotó: Beliczay László
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) mindkét miniszterelnök-jelöltjét jónak tartja az RMDSZ elnöke, aki ugyanakkor úgy véli, hogy a két házelnöki tisztség a leendő kormánykoalíciót alkotó másik két alakulatnak járna. Ludovic Orban ugyanakkor a PNL-nek kéri a kormányfői és az egyik házelnöki posztot.
2020. december 16., 22:002020. december 16., 22:00
2020. december 16., 22:072020. december 16., 22:07
Kelemen Hunor azután nyilatkozott a témában az Agerpres hírügynökségnek, hogy a PNL elnöke, Ludovic Orban szerdán bejelentette, alakulata két miniszterelnök-jelölti javaslattal áll az USR-PLUS és az RMDSZ elé a csütörtöki koalíciós tárgyalásokon. A szövetségi elnök rámutatott, az RMDSZ mindkét potenciális jelölttel, azaz Ludovic Orbannal és Florin Cîţuval is együtt tud dolgozni.
„Ha az USR a képviselőházat választja, mi vállaljuk a szenátust, ha az USR-PLUS a szenátusi elnöki tisztségre tart igényt, mi vállaljuk a képviselőházi elnökséget, hogy legyen egyensúly, szolidaritás és növeljük a bizalmi szintet. Majd meglátjuk, mi lesz holnap” – mondta Kelemen. Hozzátette, az RMDSZ rugalmas, több változatról is hajlandó tárgyalni, ugyanakkor leszögezte, csak akkor születik végső megállapodás, amikor minden részletre kiterjedő egyezség születik a tárgyaló alakulatok között.
A PNL országos politikai bizottságának szerda esti ülését követő nyilatkozatában Ludovic Orban rámutatott, tekintettel arra, hogy a párt korábbi javaslata – amely szerint Florin Cîţut jelölték a miniszterelnöki, őt pedig a képviselőházi elnöki tisztségre – vitát szült a koalíciós egyeztetéseken, mivel a tárgyalópartnerek is igényt tartanának a házelnökségre, a PNL „rugalmasabb” javaslattal áll elő.
Így két javaslattal állnak tárgyalópartnereik elé csütörtökön. Egyrészt a PNL fenntartja az eredetileg előterjesztett változatot, miszerint Florin Cîţut javasolja kormányfőnek, Ludovic Orbant pedig képviselőházi elnöknek. Másrészt a liberálisok hajlandók tárgyalni arról is, hogy a kormányfői tisztség mellett a szenátusi elnöki pozíció jusson a PNL-nek. Ez utóbbi esetben Ludovic Orban lenne a miniszterelnök-jelölt és Florin Cîţut nevesítenék a szenátusi elnöki tisztségre. A pártelnök nyomatékosította, a koalíciós tárgyalások során tiszteletben kell tartani a demokratikus elveket és az arányosság elvét.
„Mindegyik pártnak joga van jelöltet nevesíteni a neki járó tisztségekre, ugyanakkor egyik alakulatnak sem áll jogában jelöltet nevesíteni egy másik párt soraiból olyan funkcióra, amely utóbbi pártnak jár. A PNL már bebizonyította, hogy kormányozni tudja az országot, és teljes legitimitása van arra, hogy jelölteket nevesítsen a kormánykoalíció keretében neki járó közméltósági tisztségekre” – idézte az Agerpres a december 6-ai parlamenti választás után a kormányfői tisztségről lemondott Orbant.
A politikus ugyanakkor felhívást intézett tárgyalópartnereihez, hogy az elkövetkezőkben csak közösen, az előre megbeszéltek alapján kommunikáljanak az egyeztetéseken hozott döntésekről. „Tiszteljük egymást, kerüljük a médiaháborút és a partizán álláspontokat megfogalmazó nyilatkozatokat, amelyek csökkenthetik a megállapodás esélyét” – tette hozzá a PNL elnöke.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
Valóban volt államfők számára alakítják át azt a bukaresti villát, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis használhat majd, miután lejár a mandátuma – derült ki csütörtökön.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
A magyar revizionizmus „veszélye” jutott eszébe Iulian Fotának, a román elnök korábbi biztonságpolitikai tanácsadójának Donald Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelméről.
Kibertámadás érte szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hivatalos honlapját.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) 14 fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.
szóljon hozzá!