Archív felvétel
Fotó: Agerpres
A bukaresti polgármesteri hivatal kedden közölte, hogy jóváhagyta az augusztus 10-i tüntetés megtartására vonatkozó kérést.
2019. augusztus 06., 14:102019. augusztus 06., 14:10
2019. augusztus 06., 15:532019. augusztus 06., 15:53
A tüntetés helyszíne a Victoriei tér lesz, kezdeményezője a külhoni románok civil szervezete, amelyet Tomescu Tommy Joul képvisel – közölte az Agerpres.
„Arra szeretném kérni mindazokat, akik tüntetésre készülnek a főváros különböző pontjain, hogy békésen tüntessenek, egy percig se feledjék, hogy európai állam vagyunk, ahol az állampolgárnak joga van a szabad véleménynyilvánításhoz. Ez természetes dolog, ezért soha nem fogunk kísérletet tenni a megakadályozására. Ha az állampolgárok tüntetni akarnak, tüntessenek. De hangsúlyozni szeretném kérésemet, hogy mindenki, aki részt fog venni a tüntetésen, békésen tegye azt, betartva a törvényt. Semmi szín alatt nem akarjuk, hogy megismétlődjön az, ami tavaly augusztus 10-én történt” – mondta Fifor a belügyminisztérium székhelyén.
Az MTI emlékeztet, a közösségi fórumokon szervezett, tavaly augusztus 10-én tartott megmozdulásnak nem volt gazdája, a hatóságoknak nem volt tárgyalópartnerük, aki magára vállalta volna a százezres demonstráció szervezői feladatait. A román legfelsőbb bíróság tavaly októberben hozott jogegységi határozata időközben véget vetett a spontán demonstrációk „aranykorának” Romániában: a bejelentetlen tüntetések szervezőit vagy a hatósági felszólítás ellenére távozni nem hajlandó résztvevőit megbírságolhatja a csendőrség, amely rendbontás esetén erőt is alkalmazhat a közbiztonság helyreállítása érdekében.
Az erőszakos cselekményekben több mint négyszáz tüntető és tíz csendőr sebesült meg. Több csendőrségi vezető ellen büntetőeljárás indult, miután 800 tüntető az elszenvedett sérülések miatt feljelentést tett, az ügyben azonban nem történt előrelépés.
A mostani évfordulós tüntetést azért előzi meg fokozott várakozás, mert a tavalyi demonstráción kirobbant erőszaknak hónapokig tartó politikai kihatásai voltak Romániában. A szociálliberális koalíció azt állította, hogy a kormányellenes tüntetést külföldről finanszírozták, az erőszakcselekményeket pedig a szervezők provokálták ki. Viorica Dăncilă miniszterelnök szerint a tömegbe vegyült rendbontók több ízben megpróbáltak betörni a kormány székházába, ezt pedig a csendőrség törvényes eszközökkel akadályozta meg.
A jobboldali Klaus Johannis államfő elítélte a hatóság brutális fellépését, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke pedig egyenesen azzal vádolta a rendfenntartó erőket, hogy a futballhuligánokkal összejátszva, előre eltervezett módon provokáltak erőszakot a diaszpóra tüntetésén, hogy lejárassák a nagyszabású kormányellenes megmozdulást.
Romániát az Európai Parlament (EP) és az Európai Bizottság több tisztségviselője is bírálta a tavaly augusztus 10-i tömegoszlatás miatt abban a vitában, amelyet tavaly októberben a román jogállamiság helyzetéről rendeztek az EP-ben.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!