Klaus Johannis ismét teljes mellszélességgel kiállt a DNA és annak vezetője mellett
Fotó: Presidency.ro
Klaus Johannis államfő szerint több dokumentumot kell még kézhez kapnia ahhoz, hogy döntést hozzon, de egyre kisebb az esélye annak, hogy leváltsa tisztségéből az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vezetőjét.
2018. február 28., 14:102018. február 28., 14:10
2018. február 28., 14:582018. február 28., 14:58
Az államfő a nyomozó hatóság 2017-es tevékenységi mérlegének szerdai ismertetésén elmondta, még kézhez kell kapnia több dokumentumot, például a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) indoklását. Johannis hozzátette ugyanakkor: világos, hogy kevés esélye van a korrupcióellenes főügyész leváltásának.
Szerinte olyanok fogtak össze a DNA lejáratására és politikai felügyelet alá helyezésére, akik ellen a vádhatóság bűnvádi eljárást indított, de az államfő szerint ez megengedhetetlen, a maga részéről pedig továbbra is támogatja a nyomozó hatóság tevékenységét, a korrupció visszaszorítását. Az államfő a DNA évértékelő értekezletén ismét védelmébe vette a DNA-t, részrehajlónak, tendenciózusnak és politikailag elkötelezettnek minősítve az ügyészségről bemutatott miniszteri jelentést, amelyre hivatkozva a szaktárca vezetője Laura Codruța Kövesinek, a DNA főügyészének leváltását kezdeményezte.
„A korrupcióellenes ügyészség munkatársai bebizonyították, hogy számukra a jogállam elvei nem egyszerű szólamok, hanem olyan valóság, amit mindannyian naponta megélünk. Annak a társadalomnak, amely ilyen alapokra épül, nagyobb esélye van a fejlődésre és a jólétre. Bennem mindig partnerre találnak, amikor a jogállam elveinek alkalmazásáról van szó” – idézte az Agerpres hírügynökség az államfőt. Kijelentette: Romániának olyan törvénykezésre és közpolitikákra van szüksége, amelyek nagyobb hangsúlyt fektetnek a korrupció megelőzésére és a polgárok, különösen a fiatalok nevelésére, hogy belássák: a korrupció minden formája káros.
Laura Kövesi tevékenységi beszámolójában elmondta: 2017-ben rekordszámú, több mint 3 800 ügyet oldottak meg a DNA munkatársai, a romániai bíróságok pedig tavaly több mint 700 vádlottat ítéltek el a DNA vádiratai alapján, köztük három képviselőt, egy szenátort és 28 polgármestert. „2017-ben több mint 11 200 ügy várt kivizsgálásra. Annak ellenére, hogy csupán 100 ügyész dolgozhatott a bűnügyi eljárásokon, több mint 3 800 ügyet oldottak meg, az intézmény létrehozása óta ez a legnagyobb szám. Ez az ügyészek, a rendőrök, a szakértők és a DNA jegyzői közös erőfeszítésének eredménye” – jelentette ki Kövesi. A vezető ügyész hozzátette, a jelenleg rendelkezésre álló források nem engedik meg, hogy egyetlen év alatt minden ügyet le tudjanak zárni, sok esetben ugyanis igen összetett a bizonyítási folyamat.
A DNA vezetőjének évértékelőjéből kiderült, 2017-ben több mint 23 100 személyt hallgattak ki, naponta átlagosan 85 személyt, 12 milliónál is több okiratot tanulmányoztak át. Kövesi elmondta azt is, mindezen erőfeszítések ellenére körülbelül hatezer ügyet nem sikerült megoldaniuk, szinte duplája ez a mennyiség annak, amit egy évben meg tudnak oldani az ügyészek. Kiderült, tavaly több mint 200 millió euró értékben rendelt el vagyonzárat az ügyészség, a 2017-ben született jogerős ítéletek nyomán pedig az állam csaknem 160 millió eurót szerezhet vissza.
„A DNA által kezelt ügyekben tavaly hozott jogerős ítéletekben a bírák 159,9 millió euró értékben rendelték el anyagi javak elkobzását. Ennek az összegnek ténylegesen be kell folynia az állami költségvetésbe. Az adóhatóságok feladata, hogy mielőbb végrehajtsák az ítéleteket” – szögezte le a DNA főügyésze.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
A cukorbetegség nagy részben megelőzhető – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, aki elsősorban a gyermekek és fiatalok mozgáshiányával és táplálkozásukkal magyarázza a megbetegedések számának növekedését.
Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO volt főtitkárhelyettese szerda esti nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy megválasztása esetén újabb referendumot kezdeményez a parlament létszámának csökkentéséről.
Egyre ádázabb csata zajlik a pártok jelöltjei között a második hely megszerzéséért az elnökválasztás első fordulójában – derül ki egy friss felmérésből.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
A SRI-t felügyelő parlamenti bizottság liberális párti elnöke, Ioan Chirteș lemondását követeli Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a George Simion állítólagos orosz hírszerzési kapcsolatairól tett kijelentései miatt.
szóljon hozzá!