Fotó: Presidency.ro
Bűnözők próbálnak rátelepedni a román igazságszolgáltatásra, akik pedig ellenállást tanúsítanak, azokat el akarják távolítani – jelentette ki Klaus Johannis államfő kedden, Liviu Dragnea szociáldemokrata házelnökre, illetve a legfőbb ügyész leváltását célzó miniszteri kezdeményezésre utalva.
2018. november 06., 14:442018. november 06., 14:44
2018. november 06., 16:062018. november 06., 16:06
Az elnök leszögezte: semmit sem fog tenni Augustin Lazăr legfőbb ügyész felmentése ügyében, amíg nem születik jogerős döntés a vádhatóság vezetője és az igazságügyi minisztérium közötti jogvitában.
„Ez a bűnöző, Dragnea, aki pártja és az állam élére kapaszkodott, fejlődik. De sajnos nem a közpolitikák terén, hanem az úgynevezett fake news terén, amelyet régebben egyszerűen hazugságként emlegettünk” – idézte az MTI Johannist. Az államfő arra reagált, hogy Liviu Dragnea hétfőn több, Johannist érintő „ügyiratot” ajánlott az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) figyelmébe, válaszképpen arra, hogy a Rise Project tényfeltáró lap egyik folyamatban lévő bűnvádi eljárásával kapcsolatos dokumentumok nyilvánosságra hozatalát harangozta be.
Johannis kedden leszögezte: a Dragnea által emlegetett „ügyiratok” azokat a hazugságokat tartalmazzák, amelyeket a PSD koholt róla abban a korábbi választási kampányok során. Szerinte a bírósági ügyei miatt szorult helyzetbe került Dragnea hazug vádak terjesztésével próbálja elterelni a közvélemény figyelmét. Az elnök szerint szomorú, hogy „ilyen mélyre züllött” a román politika. „Ez történik, amikor bűnözők kerülnek az állam élére” – jegyezte meg.
A közelgő román uniós elnökségre vonatkozó újságírói kérdésre reagálva az államfő reménykeltőnek nevezte, hogy a belpolitikai viharok dacára az európai ügyek és az elnökség előkészítése terén az elnöki hivatalnak eddig sikerült együttműködnie a bukaresti kormánnyal és Brüsszellel. „Románia sokkal jobban is kihasználhatta volna az uniós elnökséggel járó lehetőségeket, és a politikustársadalma is sokkal jobb lehetetne, ha nem bűnözők vezetnék az országot (...) De ezeket választották meg, ezek vezetik a kormányt és parlamentet. Ilyen a demokrácia” – állapította meg a román államfő.
Mint ismert, Liviu Dragnea PSD-elnököt 2016-ban jogerősen két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték egy 2012-es népszavazással kapcsolatos korrupciós perben, idén júniusban pedig már három és fél év letöltendő börtönbüntetést szabtak ki rá első fokon hivatali visszaélésre való felbujtásért. A bukaresti legfelsőbb bíráság néhány hónapon belül hozhat jogerős ítéletet Dragnea második ügyében. A képviselőház elnöki tisztségét betöltő politikus ellen két másik büntetőeljárás is folyamatban van, amelyekben még nem emelt vádat az ügyészség.
„Teljes összhangban a lelkiismeretemmel, a politikai és morális meggyőződésemmel tudtam szavazni” – jelentette ki a sajtónak vasárnap az RMDSZ honlapja szerint Kelemen Hunor, miután leadta a szavazatát Csíkkarcfalva polgármesteri hivatalában.
Összesen 306 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezek közül 33 megalapozatlan volt, további 87-et vizsgálnak a hatóságok – jelentette ki vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) államelnökjelöltje, Nicolae Ciucă és a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje, Marcel Ciolacu is leadta szavazatát vasárnap reggel.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
szóljon hozzá!