A jogászok csoportja fogja kezelni a román állam jogvitáival, például a Pfizer-perrel kapcsolatos információkat
Fotó: MTI/Balázs Attila
A pénzügyminisztérium és a kormányfőtitkárság 15 jogi szakértőjéből álló csoport fog gondoskodni a Románia, illetve az ország közintézményeinek a nemzetközi választottbíróságok előtti képviseletével kapcsolatos információk kezeléséről.
2024. február 08., 17:202024. február 08., 17:20
2024. február 08., 18:072024. február 08., 18:07
Erről sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtöki ülésén a kormány – írta az Agerpres.
A szóvivő hozzátette, a pénzügyminisztériumot képviselő tíz, illetve a kormányfőtitkárság által kijelölt öt szakember fizetését megemelik 50 százalékkal „a munkájuk összetettségére való tekintettel”.
A kormány február elsején hatalmazta fel a pénzügyminisztériumot, hogy ügyvédi irodával szerződjön az ország jogi képviseletéről a brüsszeli elsőfokú bíróságon a Pfizer-BioNTech vállalat Románia ellen indított perében. Románia az év elején kapta meg az idézést a vakcinabeszerzésekkel kapcsolatos per első tárgyalására.
Marcel Ciolacu miniszterelnök egy héttel ezelőtt nem rejtette véka alá: arra számít, hogy Romániát kártérítésre kötelezik abban a perben, amelyet a kanadai Gabriel Resources vállalat indított ellene a verespataki bányaprojekt meghiúsulása miatt. „Már megszoktam, hogy miniszterelnökként nekem nyújtják be a számlát a mások által elkövetett ostobaságokért” – fogalmazott Ciolacu kabinete múlt csütörtöki ülésén, amelyen arról döntöttek, hogy ügyvédi irodát bízzanak meg a román állam jogi képviseletével a Pfizer gyógyszeripari cég által a Románia által megrendelt, de később visszautasított vakcinákkal kapcsolatos perben.
Ezért Ciolacu megkérte az illetékeseket, gyűjtsenek össze minden információt, kérjék ki az összes adatot az üggyel foglalkozó ügyvédektől, hogy „a románok megtudhassák az igazságot”. Azt is elmondta, hogy a kártérítés kifizetéséről tárgyalni készülnek a kanadaiakkal a jogerős döntés után.
A Gabriel Resources, a Roșia Montana Gold Corporation (RMGC) fő részvényese 2017-ben indított kártérítési eljárást Románia ellen a Világbankhoz tartozó nemzetközi fórumon, a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID), arra hivatkozva, hogy több milliárd dolláros veszteséget szenvedett, amiért a román hatóságok – miután 1997-ben bányászati célú koncesszióba adták a területet – a környezetvédők tüntetéseinek hatására végül mégsem tették lehetővé a külszíni ciántechnológiás aranybánya megnyitását a Fehér megyei Verespatakon.
Mihai Constantin ismertetése szerint az ítélethirdetést eredetileg február 10-re várták, de ez a dátum szombatra esik, ezért vélhetően a döntését pénteken közzéteszi a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja. De nem zárta ki azt sem, hogy az ítélet csak márciusban születik meg. „A kormány készen áll a döntés hivatalos tudomásulvételére, amikor a választottbíróság úgy dönt, hogy közzéteszi” – jelentette ki a kormányszóvivő.
Arra a kérdésre, hogy miként fogják kifizetni a 2 milliárd dollárt, ha Románia elveszíti a pert, Constantin azt válaszolta: Romániát nem tájékoztatták a kártérítés pontos összegéről. Hozzátette, az ítélethozatal után a perben álló felek közösen döntenek a törlesztés menetéről. A szóvivő nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy tervez-e rendkívüli ülést a kormány az ítélethozatal utáni lépések meghatározásáról. „Ha szükség lesz kormányzati szintű döntésre, azt kétségtelenül meg fogják hozni” – jegyezte meg a kormányzati illetékes.
Dacian Cioloş európai parlamenti képviselő vasárnap felszólította Marcel Ciolacu miniszterelnököt, hogy teljes egészében hozza majd nyilvánosságra a Verespatak-perben születő jogerős ítéletet.
Felhatalmazta a kormány csütörtökön a pénzügyminisztériumot, hogy ügyvédi irodával szerződjön az ország jogi képviseletéről a brüsszeli elsőfokú bíróságon a Pfizer-BioNTech vállalat Románia ellen indított perében.
A közbeszerzésekről szóló képzések a legnépszerűbbek a köztisztviselők körében, de a digitális ismeretekről szóló tanfolyamok iránt nem nagy az érdeklődés – derül ki egy felmérésből.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Vesztegetés elfogadása és hivatali visszaélés gyanújával őrizetbe vette pénteken a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a bukaresti Rapid Sportklub volt vezérigazgatóját, Bogdan Vasiliut.
Románia nem fog belekeveredni semmiféle háborúba – hangsúlyozta Marcel Ciolacu miniszterelnök a hadsereg napja alkalmából tartott pénteki ünnepségen.
Románia biztonságos ország, a stabilitás egyik pillére – jelentette ki Klaus Iohannis államfő a román hadsereg napján szervezett pénteki ünnepségen.
Nincs szükség a Szociáldemokrata Párt (PSD) segítségére, saját erőből is be fog jutni az elnökválasztás második fordulójába – jelentette ki George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
szóljon hozzá!