Klaus Iohannis (archív felvétel)
Fotó: Presidency.ro
Románia határozott lépéseket tett az alapvető emberi jogok és a kulturális identitás védelméért és előmozdításáért – szögezte le a nemzeti kisebbségek napja alkalmából megfogalmazott hétfői üzenetében Klaus Iohannis.
2022. december 19., 16:042022. december 19., 16:04
2022. december 19., 16:052022. december 19., 16:05
Az elnöki hivatal közlése szerint az államfő emlékeztetett arra, hogy Románia csatlakozott a nemzeti, etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló ENSZ-nyilatkozathoz, és törekedett arra, hogy a vonatkozó jogszabályokat és intézményi keretet az ország által vállalt alapvető értékek szellemében alakítsa át, gyümölcsöztetve az etnikai és kulturális sokszínűségben rejlő lehetőségeket.
Klaus Iohannis szerint az ENSZ-közgyűlés 1992-es nyilatkozatának elfogadása óta eltelt három évtized megmutatta, „mennyire fontos a nemzeti, etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogainak tiszteletben tartása a világbéke és minden ország társadalmi harmóniája szempontjából” – közölte az Agerpres hírügynökség.
„Ebben a folyamatban fontos mérföldkő volt az Európai Unióhoz való csatlakozás, amely az országunkban élő nemzeti kisebbségek kohéziójának is köszönhetően vált lehetővé” – fogalmazott Iohannis.
„Ez önöknek, a nemzeti kisebbségekhez tartozó polgároknak is köszönhető, akik vitathatatlanul hozzájárulnak a társadalom egészének fejlődéséhez” – olvasható az elnöki üzenetben.
A nemzeti kisebbségek napja jó alkalom arra, hogy megünnepeljük Románia etnikai, kulturális, nyelvi és vallási sokszínűségét.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
2 hozzászólás