Klaus Iohannis (archív felvétel)
Fotó: Presidency.ro
Románia határozott lépéseket tett az alapvető emberi jogok és a kulturális identitás védelméért és előmozdításáért – szögezte le a nemzeti kisebbségek napja alkalmából megfogalmazott hétfői üzenetében Klaus Iohannis.
2022. december 19., 16:042022. december 19., 16:04
2022. december 19., 16:052022. december 19., 16:05
Az elnöki hivatal közlése szerint az államfő emlékeztetett arra, hogy Románia csatlakozott a nemzeti, etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló ENSZ-nyilatkozathoz, és törekedett arra, hogy a vonatkozó jogszabályokat és intézményi keretet az ország által vállalt alapvető értékek szellemében alakítsa át, gyümölcsöztetve az etnikai és kulturális sokszínűségben rejlő lehetőségeket.
Klaus Iohannis szerint az ENSZ-közgyűlés 1992-es nyilatkozatának elfogadása óta eltelt három évtized megmutatta, „mennyire fontos a nemzeti, etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogainak tiszteletben tartása a világbéke és minden ország társadalmi harmóniája szempontjából” – közölte az Agerpres hírügynökség.
„Ebben a folyamatban fontos mérföldkő volt az Európai Unióhoz való csatlakozás, amely az országunkban élő nemzeti kisebbségek kohéziójának is köszönhetően vált lehetővé” – fogalmazott Iohannis.
„Ez önöknek, a nemzeti kisebbségekhez tartozó polgároknak is köszönhető, akik vitathatatlanul hozzájárulnak a társadalom egészének fejlődéséhez” – olvasható az elnöki üzenetben.
A nemzeti kisebbségek napja jó alkalom arra, hogy megünnepeljük Románia etnikai, kulturális, nyelvi és vallási sokszínűségét.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
Az év első kilenc hónapjában tíz százalékkal, csaknem 300-ra emelkedett a román-bolgár államhatár folyami szakaszán elfogott határsértők száma a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán a határrendészet giurgiui regionális felügyelősége.
2 hozzászólás