Fotó: Presidency.ro
Az Európai Néppárt (EPP) bukaresti kongresszusán tartott csütörtöki beszédében Klaus Iohannis kijelentette, hogy szerinte az Európában egyre jobban terjedő revizionista-nacionalista tendenciák jelentik a legnagyobb kihívást az EU számára.
2024. március 07., 15:532024. március 07., 15:53
Az államfő emlékeztetett arra, hogy az EU egy értékközösség, amelyhez önként, saját meggyőződéséből csatlakozott a 27 tagállam.
„Az Európai Unió éppen azért vonzó, mert az alapértékei nagyon magas életszínvonalat tesznek lehetővé” – jelentette ki.
Megjegyezte, hogy
Ezek a politikusok azonban szerinte nem tudnak alternatívát kínálni arra a projektre, amelyik 50 évnyi békét és jólétet hozott a kontinensnek.
„Ezeknek a (...) hangoskodóknak az alternatívája a (...) nemzeti egoizmus, ami humanitárius katasztrófákat, konfliktusokat és testvérháborúkat okozott Európában” – magyarázta.
Beszédében
„A félretájékoztatás és a manipuláció (...) ellenszere az uniós tagság előnyeinek jobb kommunikálása. A polgárainkban tudatosítanunk kell azt, hogy milyen tagadhatatlan előnyökkel jár, ha részesei ennek a figyelemre méltó projektnek” – fogalmazott.
Az államfő emlékeztetett arra, hogy az EPP továbbra is Európa vezető politikai ereje. Meggyőződését fejezte ki, hogy az Európai Néppárt képes megvédeni a polgárokat a válságoktól.
– részletezte Iohannis.
„Mindannyian ugyanannak a nagy európai családnak a tagjai vagyunk anélkül, hogy feladnánk a nemzeti identitásunkat. Egységesek vagyunk a közös értékek és elvek védelmében, de eltérő a kulturális örökségünk, a hagyományaink és a történelmünk. Ez az egység a sokféleségben az, ami az európai projektet valóban egyedülállóvá teszi” – mondta az államfő, aki szerint a magas választási részvétel ösztönzése elengedhetetlen ahhoz, hogy „az összes polgár hangja számíthasson az európai szintű döntéshozatalban”.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!