Klaus Iohannis: Románia nehéz időket él meg, többféle kihívással kell szembenéznie
Fotó: Presidency.ro
Románia biztonságos ország, a stabilitás egyik pillére – jelentette ki Klaus Iohannis államfő a román hadsereg napján szervezett pénteki ünnepségen.
2024. október 25., 13:342024. október 25., 13:34
Az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél tartott ceremónián Iohannis arról beszélt, hogy Románia nehéz időket él meg, többféle kihívással kell szembenéznie, amelyek az egész térség és az egész világ biztonsági helyzetét kiszámíthatatlanná teszik. Ebben a helyzetben felerősödik a hadsereg jelentősége – mutatott rá Iohannis.
súlyosan megsértette a nemzetközi jogot, és kihívást jelent a szabályokon alapuló nemzetközi rend ellen, amely a második világháború óta békét és stabilitást biztosított a világban” – fogalmazott az Agerpres hírügynökség szerint.
Oroszország továbbra is támad, civilek esnek áldozatául és jelentős károkat tesz az ukrajnai infrastruktúrában, többek között abban is, amely az ukrán-román folyamhatár közvetlen közelében van. A kihívásokra Románia – szövetségeseivel szorosan együttműködve – a NATO elrettentő és védelmi pozíciójának megerősítésével válaszol az euroatlanti biztonság szempontjából stratégiai fontosságú fekete-tengeri térségben – hangoztatta.
„Ugyanakkor folyamatban van a hazai jogszabályi keret optimalizálása annak érdekében, hogy meg tudjuk előzni és le tudjuk küzdeni annak kockázatát, hogy az orosz erők által ukrán célpontok ellen használt, meghibásodott drónok vagy azok töredékei az ország területére zuhanjanak” – mondta az államfő.
„A NATO idei washingtoni csúcstalálkozóján a szövetséges vezetők hangsúlyozták, hogy továbbra is szilárdan elkötelezettek a fekete-tengeri térség biztonsága és stabilitása mellett, és ez nagyrészt Románia elmúlt 10 évi politikai, diplomáciai és katonai erőfeszítéseinek köszönhető. A tények önmagukért beszélnek. Számos fontos NATO-struktúrát és -parancsnokságot látunk vendégül országunk területén, és mintegy 5000 szövetséges katonát képeznek ki együtt a román katonákkal” – emlékeztetett az államfő. Ebből az alkalomból Iohannis köszönetet mondott romániai jelenlétükért az Amerikai Egyesült Államok, Franciaország, Spanyolország, Portugália, Lengyelország, Belgium, Nagy-Britannia, Hollandia, Olaszország, Norvégia, Bulgária, Törökország, Luxemburg, Németország, Kanada, Görögország, Észak-Macedónia és Magyarország katonáinak.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
Otthagyja a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) Claudiu Târziu. A korábbi szenátor, jelenleg európai parlamenti képviselő szerint George Simion pártelnök diktatórikus módszereket használ.
Alkotmányellenes kizárni a bírói és ügyészi karból a volt hírszerzőket – döntött kedden az alkotmánybíróság.
Románia idén nyáron több száz tanárt és kisgyermekgondozót hoz Indonéziából, akik bölcsődékben és óvodákban fognak dolgozni a gyerekekkel – értesült az Adevărul.ro hírportál egy munkaerő-közvetítő ügynökség vezetőjétől.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint rendkívül fura, hogy egy párt megvonja a politikai támogatást a saját jelöltjétől.
Nem akar eleget tenni Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a pártvezetés szerdán megfogalmazott felszólításának, miszerint alacsony támogatottsága miatt lépjen vissza az elnökválasztási versenyből.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetői beváltották fenyegetésüket, és a nyilvánosság előtt szólították fel az elnökválasztási versenyből való visszalépésre Elena Lasconi pártelnököt.
A fekete-tengeri térségnek mindig is stratégiai értéke volt – jelentette ki kedden Angel Tîlvăr védelmi miniszter a Bukarestbe akkreditált uniós nagykövetek értekezletén.
szóljon hozzá!