Fotó: Lucian Bode/Facebook
Problémásnak nevezte csütörtökön Klaus Iohannis államfő Lucian Bode belügyminiszter doktori disszertációjának ügyét.
2023. február 09., 11:272023. február 09., 11:27
2023. február 09., 11:312023. február 09., 11:31
Mint ismeretes, Bodét plágiummal vádolták meg, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem etikai bizottsága pedig jórészt be is igazolta a vádakat.
Bode ennek ellenére azóta is a helyén van.
Iohannis csütörtökön a brüsszeli EU-csúcs előtt újságírói kérdésre válaszolva fejtette ki álláspontját az ügyben.
„Igaz, hogy problémák vannak. Ezeket a problémákat nagyon komolyan kell venni, én pedig bízom a PNL-ben és Bode úrban, hogy mérlegelik ezeket a dolgokat és a politikai hatásukat” – mondta Iohannis.
Mint arról beszámoltunk, a BBTE etikai bizottsága januárban megállapította, hogy Bode disszertációja mélységesen helytelen, a plágiumvádak nagy része beigazolódott.
Lucian Bode belügyminiszter doktori disszertációja mélységesen helytelen, a plágiumvádak nagy része beigazolódott – tudatta szerdán a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) etikai bizottsága a mű második elemzése nyomán.
A bizottság kétféle hibát állapított meg: konkrét plágiumot, miután anélkül vett át angolból fordított vagy román nyelvű szövegeket, hogy bármilyen formában jelezte volna, hogy azok nem tőle származnak.
Emellett számos, angolból fordított szövegben hibásan vagy hiányosan jelölte meg a forrást.
A testület közleményében kifejtette: mivel Bode nem az egyetemi közösség tagja, nem alkalmazható vele szemben semmilyen szankció. Ennek nyomán arra kérik, hogy javítsa ki a disszertációban talált hibákat, és vonja vissza az annak nyomán kiadott könyvét.
Mint arról beszámoltunk, Bode pert indított a BBTE etikai bizottsága ellen, hogy leállítsa a második vizsgálatot.
Bode január 5-én indított pert a plágiumgyanú megvizsgálásában illetékes testület ellen a Szilágy megyei bíróságon, miután korábban azt kérte a kolozsvári felsőoktatási intézménytől, hogy állítsák le a doktori disszertációjának újabb átvizsgálását.
Amint arról korábban írtunk, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem november második felében jelentette be, hogy ismét megvizsgálja Lucian Bode belügyminiszter doktori disszertációját, miután újabb plágiumgyanú merült fel azzal kapcsolatban. Az egyetem közleményében arról tájékoztatott, hogy a Bode disszertációjával kapcsolatban megjelent új információk ismeretében az etikai bizottság ismét megvizsgálja a dolgozatot. Tekintettel az ügyet övező nagy érdeklődésre ezúttal független nemzetközi szakértőket is bevonnak a vizsgálatba – szögezték le.
Az egyetem etikai bizottsága korábban megállapította, hogy a disszertáció szerzője egy sor etikai vétséget követett el, hibásan idézett más művekből és néhány részletet plagizált is, összesen 2,95 százalékban, de a hibák nem indokolnak szankciókat. A plágiumokra szakosodott bukaresti újságíró, Emilia Șercan szerint viszont valójában a dolgozat 18,5 százaléka plágium.
Idézetbeli hibákat és máshonnan másolt szövegrészleteket tartalmaz Lucian Bode román belügyminiszter doktori dolgozata a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) etikai bizottsága által lefolytatott vizsgálat következtetése szerint.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!