Klaus Iohannis
Fotó: Presidency.ro
Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő a bírák és ügyészek jogállásának törvényét, az igazságszolgáltatás megszervezésének törvényét és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) törvényét.
2022. november 15., 18:512022. november 15., 18:51
2022. november 15., 19:142022. november 15., 19:14
A szenátus október 17-én fogadta el döntő házként a három igazságügyi törvényt.
A bírák és ügyészek jogállásáról szóló módosított törvényben törölték a fegyelmi vétségek listájáról „az Európai Unió Bírósága, az Emberi Jogok Európai Bírósága, az alkotmánybíróság, valamint a legfelsőbb bíróság határozatainak nyilvánvaló és indokolatlan figyelmen kívül hagyását a jogorvoslati vagy jogegységesítési kérelmek elbírálása során”.
Olyan bírákat választanak ki, akik a legfelsőbb bíróság értékelése szerint megfelelnek a legmagasabb szintű szakmai követelményeknek, illetve a feddhetetlenségi, magatartási és etikai kritériumoknak. A bírák és ügyészek versenyvizsgáin pontegyenlőség esetén a nagyobb szakmai tapasztalatú pályázó van előnyben.
– olvasható a törvényben.
Az igazságszolgáltatás megszervezéséről szóló törvény kimondja, hogy az igazságszolgáltatás megszervezése a bíróságok és ügyészségek tevékenységét szabályozó elvek és szabályok összessége, amelyek célja, hogy szavatolják a román alkotmány tiszteletben tartását és az egyén alapvető jogainak és szabadságainak biztosítását. Az igazságszolgáltatás a legfelsőbb bíróság és a többi bíróság révén történik. A legfelsőbb bíróságot az elnök, két alelnök és egy vezetőtestület irányítja.
A törvény értelmében 2024. január elsejétől helyezik üzembe az országos elektronikus bírósági irattárat.
A CSM megszervezéséről szóló törvény többek közt arról rendelkezik, hogy a testületbe azokat a bírákat és ügyészeket lehet beválasztani, akik legalább hét éves szakmai tapasztalattal rendelkeznek, és az utóbbi három évben nem részesültek fegyelmi szankcióban.
Elutasította az alkotmánybíróság a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Nép Ügyvédje alkotmányossági kifogását, amelyet az igazságügyi törvények ellen nyújtottak be.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) hétfő este bejelentette, hogy alkotmányossági kifogást emel a parlament által korábban elfogadott igazságügyi törvények ellen.
Október 20-án Klaus Iohannis államfő azt nyilatkozta Brüsszelben, hogy ha az igazságügyi törvények kiállják az alkotmányosság próbáját, ki fogja hirdetni ezeket a jogszabályokat – közölte az Agerpres hírügynökség.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke,
„Iohannis lábbal tiporja a romániai igazságszolgáltatást. Nem tiszteli a polgárokat, a jogállamiságot, a nemzetközi partnerségeket. Az Európai Bizottság igazságügyi biztosa arra kérte, hogy várja meg a Velencei Bizottság véleményezését, mielőtt kihirdeti (vagy nem) az igazságügyi törvényeket. De (...) Iohannisnak semmi sem számít. Az igazságszolgáltatás ellenőrzés alá vonásának tervét végre kell hajtani. Ha Románia menet közben elveszíti európai partnereinek a tiszteletét, az nem sokat számít. A maffiának békére van szüksége” – írta kedden a Facebook-oldalán az ellenzéki politikus.
Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
szóljon hozzá!