Fotó: Facebook/Klaus Iohannis
Az Amerikai Egyesült Államok nyugati partján élő román közösség képviselőivel találkozott csütörtökön Klaus Iohannis. Az államfő arról beszélt a találkozón, hogy Románia komplikált helyzetben van az ukrajnai háború miatt, de az ország jól halad előre, a gazdaság növekedőben van.
2022. szeptember 23., 10:442022. szeptember 23., 10:44
2022. szeptember 23., 13:082022. szeptember 23., 13:08
„Régóta nem voltunk ilyen helyzetben, krízis krízis hátán, és mégis feltaláljuk magunkat. (...) A helyzet tele van nehézséggel, de ugyanakkor lehetőséggel is, és csak a románok leleményességének, találékonyságának és nagylelkűségének köszönhető, hogy mindezen válságok ellenére – meglepő módon – növekedik a gazdaságunk” – mondta Iohannis.
Az elnök beszámolt arról, hogy Románia határait már közel két és félmillió ukrán menekült lépte át, és az ukrán gabona exportjának 60 százaléka Románián keresztül történt. Az energiaválságról szólva az államfő örvendetesnek nevezte, hogy a kormánynak sikerült elfogadható áron tartani az energiaárakat.
– fogalmazott. Említést tett az Amerikai Egyesült Államokkal fenntartott stratégiai partnerségről is. Elmondta, Románia az amerikai támogatásnak köszönhetően NATO-tagállam, jelenleg is nagyon sok amerikai katona van a romániai bázisokon. „Ez a legerősebb biztonsági garancia, amelyben valaha része volt Romániának” – hangsúlyozta.
Fotó: Facebook/Klaus Iohannis
Iohannis azt mondta a találkozó résztvevőinek: az Amerikai Egyesült Államokban élő románok rendkívül fontos hidat képeznek Románia és az USA között. Az államfőt felesége, Carmen Iohannis kísérte el a találkozóra, mindketten fényképezkedtek a résztvevőkkel.
„Örülök, hogy az amerikai románokkal való találkozóra egy különleges időpontban kerül sor, abban az évben, amikor a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség 25. évfordulóját ünnepeljük. Ahogy a 25 éves történet bizonyította, valóban van, amit érdemes ünnepelni: a barátságot, biztonságot, jólétet; és az elmúlt évben minden eddiginél nyilvánvalóbbá vált ennek a partnerségnek az értéke” – mondta Muraru.
A találkozón körülbelül háromszáz személy vett részt: az USA nyugati partján élő románok képviselői, valamint Romániát Amerikában képviselő főkonzulok és tiszteletbeli konzulok.
amint azt a 90-es évek végén, 2000-es évek elején is tették, amikor több mint 160.000 levelet küldtek az amerikai kongresszusnak Románia NATO-csatlakozása érdekében. „Azt hiszem, ez most is működhet, az új technológiákkal persze, mert ma már senki nem küld levelet, hanem e-maileket küld, de azt hiszem, meg tudjuk valósítani” – tette hozzá a nagykövet abból az alkalomból, hogy Klaus Iohannis államfő az USA nyugati partján élő románokkal találkozott.
Muraru azt is elmondta, hogy az Egyesült Államokban lévő román egyházak, valamint a román vállalkozók, tanárok, kutatók támogatását is igénybe lehet venni a vízummentesség elérésében. „Ezek az emberek ajtókat nyithatnak ki, befolyásuk lehet olyan emberekre, akik támogatják Romániát ebben a törekvésében” – fogalmazott.
„Sokan csúcstechnológiával foglalkozó vállalatoknál dolgoznak, sokan alapítottak magasan jegyzett start-up céget, vannak román milliárdosaink – van olyan román vállalat, amelynek tőzsdei értéke 36 milliárd dollár -, több száz mérnökünk dolgozik a Boeingnél, számos szakemberünk dolgozik a Szilícium-völgy nagyvállalatainál, és vannak fejlett technológiával foglalkozó professzoraink a Stanfordon és más magasan jegyzett egyetemeken” – sorolta az amerikai román nagykövet.
Reggel hét órakor elkezdődött Romániában a megismételt elnökválasztás első fordulója, amelyben 11 jelölt közül választhat a több mint 18 millió választópolgár.
Húsz lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez szombaton – közölte esti sajtótájékoztatóján Monica Dajbog.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU) szombat este figyelmeztetett, hogy az elmúlt órákban súlyos közúti balesetekről és pusztító tüzekről szóló álhírek kezdtek el terjedni az online térben.
A május 4-ei romániai elnökválasztás megszervezése minden demokratikus normának eleget tesz – jelentette ki Marcel Ciolacu, az amerikai Szövetségi Választási Bizottság alelnökével, James Edwin „Trey” Trainorral folytatott megbeszélésen.
Az idei a legdrágább elnökválasztás, a jelöltek eddig több mint 130 millió lejt költöttek eddig kampányra – közölte szombaton az Expert Forum nevű civil szervezet.
Az elnökválasztási kampány alatt 149 lehetséges jogsértésről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez; ezek közül öt alaptalannak bizonyult, hármat még vizsgálnak – közölte szombati sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Az Egyesült Államok választási megfigyelőket küldött Romániába az elnökválasztás előtt – közölte pénteken egy magas rangú amerikai tisztségviselő, akit a Reuters idézett.
Szombaton 7 órakor véget ért az elnökválasztás első fordulójának kampányidőszaka.
A Központi Választási Iroda pénteken elutasította Nicușor Dan független elnökjelölt panaszát, amelyben azt sérelmezte, hogy a Facebookon, az Instagramon és a TikTokon törvénysértő választási tartalmak jelentek meg – írja az Agerpres hírügynökség.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elhatárolódik Victor Ponta állításaitól, amelyeket a független elnökjelölt az Elena Lasconi által csütörtök este nyilvánosságra hozott fotókról tett, és „jogi következményekkel” fenyegetőzik.
szóljon hozzá!