Fotó: Agerpres
Bohózatot csinálnak a forradalomból, ami becsteleníti a szabadságért harcolók áldozatát és emlékét – közölte pénteki blogbejegyzésében Ion Iliescu volt államfő, miután Klaus Johannis elnök engedélyezte a személye, Petre Roman egykori miniszterelnök és a Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes elleni bűnvádi eljárás elindítását.
2018. április 14., 10:472018. április 14., 10:47
2018. április 14., 10:512018. április 14., 10:51
Mindhármuk esetében emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt indít eljárást a legfőbb ügyészség az 1989-es forradalom ügyében – emlékeztet az Agerpres hírügynökség.
„Úgy döntöttem, hogy megtöröm a hallgatás falát, amelyet magam állítottam a forradalom és a bányászjárás miatt indított eljárások kapcsán, azért, mert kötelességem, hogy tisztázzak néhány dolgot.
Hogyan állíthatja valaki, hogy ez lenne a célja ennek az „igazságtevő mutatványnak”, amíg senkit nem ítéltek el, tulajdonképpen eljárást sem indítottak senki ellen azok közül, akik megszervezték a június 13-i erőszakos cselekedeteket, több intézményt megtámadtak, számos embert súlyosan megsebesítettek” – írja blogján a volt államfő.
„Ugyanígy nem léteznek a június 13-i események sem, a bányászok pedig minden ok nélkül jöttek Bukarestbe, csak azért, hogy elfojtsanak egy tüntetést az Egyetem téren, amelyet szervezői felhagytak a május 20-i választásokat követő napon.
Ezek az eljárások többször újraindultak az elmúlt 28 esztendőben. Az ítéletek azonban egyetlen alkalommal sem elégítettek ki egyeseket, ezért aztán időnként előveszik őket, és alighanem csak véletlen lehet, hogy ezekre mindig éppen akkor kerül sor, amikor politikai jellegű válság alakul ki.
Miért? Hogy megtudjuk, hogy egy forradalom pontosan addig tart, ameddig a diktátor elmenekül egy helikopterrel? A következő perctől kezdve demokrácia van, az intézmények virágzanak, vége a fordulatnak? Ez egy elpolitizált, nagyon veszélyes hozzáállás” – szögezte le a volt államfő.
Úgy véli: 1989 azon napjaiban senki sem volt, aki „átlátta a teljes helyzetet”, és ez egy olyan per, amelyben
Kifejtette: tévhit az, hogy a rendszer csak úgy, ellenállás nélkül átadta a hatalmat, és úgy véli, hogyha az igazságszolgáltatás „valóban az igazságra lenne kíváncsi”, akkor kinyomozhatná, hogy a június 13-i eseményeket „bosszúból szervezték azok, akiket 1989 decemberében elkergettek a hatalomból”.
Azt mondta: nem lepi meg Johannis államfő döntése, az viszont igen, hogy „most, hogy az emberek szabadok, már nem hiszik, hogy a szabadságért küzdeniük kell”.
„A népfelkelés egy hatalmi vákuumot hozott létre. A társadalom legkülönbözőbb rétegeiből származó, legkülönbözőbb politikai beállítottságú emberek egy csoportja, megpróbált egy bizonyos irányt szabni a változásoknak, és ezért vállalták a felelősséget.
Valószínű, hogy ezen a szakaszon is át kell mennünk” – nyilatkozta Iliescu.
Klaus Johannis államfő pénteken engedélyezte a Ion Iliescu volt államelnök, Petre Roman egykori miniszterelnök és a Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes elleni bűnvádi eljárás elindítását. Mindhármuk esetében emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt indít eljárást a legfőbb ügyészség az 1989-es forradalom ügyében.
Engedélyezte Klaus Johannis államfő a bűnvádi eljárás beindítását Ion Iliescu volt elnök és Petre Roman volt miniszterelnök ellen az 1989-es forradalom ügyében. Mindhármuk esetében emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt indul eljárás.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!