Ilie Bolojan az átláthatóságot az „emberek iránti tisztelet” egyik formájának tekinti
Fotó: Presidency.ro
Ilie Bolojan ügyvivő államfő szerint soha nem volt szó a kormánykoalícióban arról, hogy átvegye a miniszterelnöki tisztséget.
2025. március 11., 09:342025. március 11., 09:34
A Digi24-nek nyilatkozva Ilie Bolojan kérdésre válaszolva elmondta, hogy a neve csak a tavalyi választási kampányban merült fel a kormányfői tisztség várományosaként.
Az ügyvivő államfő fontosnak nevezte, hogy a legrátermettebb személyek kerüljenek vezető állami tisztségekbe, nem csak a miniszterelnöki posztra.
„Téves az az elképzelés, hogy egy elnökjelölt egymagában megoldja majd az ország összes problémáit, és ezt olyasvalaki mondja, aki ma Románia ügyvivő államfője. (...) Ha az államfő nem együttműködő, nincs egy jó csapata, nem támaszkodik szakemberekre, és nem folytat párbeszédet a parlamenti pártokkal, akkor nem tud semmit sem tenni...” – idézte Bolojan televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke vasárnap este bejelentette, hogy csütörtökön nyújtja be jelölési iratcsomóját az elnökválasztásokra, és azt is elmondta, hogy Ilie Bolojant támogatja a kormányfői tisztségre.
Az ügyvivő államfő a Digi24-nek nyilatkozva kijelentette továbbá, hogy az átláthatóságot az „emberek iránti tisztelet” egyik formájának tekinti. Hozzátette, hogy a továbbiakban az összes kiadását rendszeresen nyilvánosságra hozza majd az elnöki hivatal.
Ilie Bolojan szerint a közintézmények kiadásainak átláthatóságára azért van szükség, hogy a polgárok megbizonyosodjanak: nincsenek felesleges költekezések.
Nagyon valószínűtlen, hogy Ilie Bolojan megszegje a szavát és induljon a májusi elnökválasztáson a koalíciós pártok jelöltje, Crin Antonescu helyett – jelentette ki Ciprian Ciucu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő első alelnöke.
Beszélt arról is, hogy azért utazik külföldre menetrendszerű repülőjáratokkal, mert legalább tízszer olcsóbbak a charter járatoknál. Emellett szerinte a polgárok iránti tisztelet kérdése, hogy a közméltóságok megpróbáljanak normálisan viselkedni, ne szakadjanak el a valóságtól, még akkor is, hogy ha ez bizonyos kockázatokkal jár.
– részletezte az ügyvivő államfő.
Bejelentette egyúttal: az elnöki hivatal „néhány napon belül” nyilvánosságra hozza Klaus Iohannis volt államfő külföldi utazásainak költségeit.
A kormánykoalíció elnökjelöltje, Crin Antonescu kedd este kijelentette, hogy nem lép vissza a választási küzdelemtől, és hogy soha nem adott fel a csatát. Szerinte Ilie Bolojan világosan fogalmazott, amikor azt mondta, hogy nem indul.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az államfő minden bizonnyal egyeztetni fog a parlamenti pártokkal a hírszerző szolgálatok vezetőinek kinevezéséről, és meggyőződése, hogy „bölcs döntés” születik majd.
Rátámadtak egy ázsiai ételfutárra Bukarestben, a bántalmazó – akit egy szolgálaton kívüli rendőr ártalmatlanított – arra hivatkozott, hogy „megvédi a hazáját”.
Szeptembertől betiltják az Európai Unió országaiban a TPO-t (trimetil-benzil-foszfin-oxid) tartalmazó kozmetikumok forgalmazását – hívta fel a figyelmet szerdai közleményében az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Friss felmérés eredményei világítanak rá arra, hogy mit gondolnak a románok az antiszemita, magyarellenes legionárius mozgalomról és a háborús bűnös Ion Antonescuról.
A bukaresti Dragonul Roșu kereskedelmi központ egyik raktárában szerda hajnalban keletkezett tűz következtében jelentősen romlott a levegő minősége a főváros keleti és délkeleti részein.
Mindegyik szakma képviselőinek jogukban áll kifejezni elégedetlenségüket a jogállásukat érintő politikákkal vagy tervezetekkel szemben, de ezt a törvény szigorú betartásával kell megtenniük – nyilatkozta Radu Marinescu igazságügyi miniszter.
Az Észak-erdélyi (A3) autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti több mint 26 kilométeres szakaszán jelenleg az Erbașu építőipari vállalat dolgozik mintegy 540 munkással és 305 géppel.
Tavaly az előző évhez képest 40,2 százalékkal több számítógépes csalást jelentettek Romániában, míg a malware-támadások száma 286,8 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szerdán ismertetett jelentéséből.
Kiszemelhette kémfőnökeit a májusban megválasztott Nicușor Dan államfő, aki a belföldi titkosszolgálat élére egy ügyvédet, míg a külügyi hírszerzés élére egy karrierdiplomatát készül kinevezni.
Az elmúlt hetek megszorító intézkedései számos ágazatot érintenek, így a hegyimentő-szolgálatokat is. A Salvamont Románia közleményben reagált a kialakult helyzetre.
szóljon hozzá!