Fotó: Videófelvétel
Valótlanságokat állított az Ilfov megyei Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (AJPIS) hivatali visszaéléssel gyanúsított két felügyelője a Ştefan Godei által működtetett idősotthon lakóinak ellátásáról készített jelentésében – többek között erre hivatkozva kérte az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) pénteken a bukaresti törvényszéktől Andrei-Cornel Năstase és Florina Rontescu előzetes letartóztatásba helyezését.
2023. július 14., 20:202023. július 14., 20:20
2023. július 14., 20:352023. július 14., 20:35
A nyomozó hatóság szerint a két felügyelő május elején kereste fel Afumaţi településen az idős és fogyatékkal élő személyeket gondozó Armonia központot. Ezt a szociális létesítményt a jelenleg előzetes letartóztatásban lévő Ştefan Godei által vezetett egyesület működtette. Az ellenőrzések után a két felügyelő a maximális pontszámot adta az addig ideiglenes működési engedéllyel rendelkező otthonnak, szemet hunyva lakóinak megdöbbentő életkörülményei fölött.
Jelentésükben azt javasolták az illetékes országos hatóságnak, hogy az Armonia központ kaphassa meg a működési engedélyt. Az ügyészek szerint a felügyelők jelentésébe foglaltak szöges ellentétben álltak a fogyasztóvédelem (ANPC) július 6-i ellenőrzésének következtetéseivel. Az utóbbi hatóság munkatársai ugyanis a helyszínen azt tapasztalták, hogy bogarak futkosnak az otthon hálóiban és koszosak az evőeszközök.
A DNA szerint a felügyelők egyike, Florina Rontescu április 25-én telefonon értesítette Ştefan Godeit arról, hogy május elején ellenőrzésekre számíthat, így utóbbinak volt ideje „kozmetizálni” az Armonia központban uralkodó állapotokat. Emellett megtanították Godeit arra, hogyan állítsa össze azokat a dokumentumokat, amelyek igazolják, hogy a szociális intézmény a törvényben előírt létszámú személyzettel rendelkezik. A bukaresti törvényszék pénteken elutasította az ügyészségnek a két felügyelő előzetes letartóztatására vonatkozó kérését, és elrendelte a házi őrizetbe helyezésüket.
A tárca közleménye szerint a többi személyt a megyei kórházak szakambulanciáin vizsgálták meg, és az egészségük állapotát a későbbiekben is nyomon követik. A minisztérium közölte azt is: gondoskodik arról, hogy az önkormányzatok vagy a munkaügyi minisztériumnak alárendelt bentlakásos szociális intézmények lakói állandó orvosi ellátásban részesüljenek.
Lemondott Gabriela Firea a családügyi tárca éléről, miután Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken behívta őt egyeztetésre az idősotthonokban tapasztalt visszaélések főszereplőjéhez fűződő viszonya miatt.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!