A gyerekek körében is gyakori a HMPV-megbetegedés, ugyanakkor főként a szamárköhögés járhat komplikációkkal
Fotó: Pixabay
Országszerte növekedett a klinikailag diagnosztizált influenzás megbetegedések száma, sokan pedig hetekig tartó, köhögési rohamokkal járó megfázásra panaszkodnak. A légúti fertőzések terjedése, a január elején az országban is felbukkant humán metapneumovírus (HMPV) kapcsán Molnár B. Géza epidemiológushoz, virológushoz fordultunk, aki a megemelkedett esetszámok okáról, megelőzésről és következményekről is beszélt a Krónikának.
2025. január 23., 08:012025. január 23., 08:01
2025. január 28., 10:232025. január 28., 10:23
Bár az elmúlt hetekben megemelkedett a légúti megbetegedések száma, még nem lehet járványról beszélni Romániában – jelentette ki a Krónika érdeklődésére Molnár B. Géza epidemiológus, volt egészségügyi államtitkár. Mint kifejtette, a virózisok – köztük a HMPV – szaporodása a téli ünnepek következménye, amikor az emberek sokkal többet mentek el otthonról, gyakrabban voltak összejövetelek és tömeges megnyilvánulások. „Gyakorlatilag ennek a lecsengését láthatjuk, hiszen még csak három hét telt el azóta.
Hozzátette, az is megszokott, hogy a késő őszi, téli időszakban megnő a légúti megbetegedések száma, az országban elsősorban az influenzás esetek száma emelkedett meg, de még nem vészesen, ugyanakkor a koronavírusos fertőzések száma csökkenő tendenciát mutat.
A HMPV-fertőzések túlnyomó többsége egyszerű hűléses tünetekkel jár
Fotó: Pixabay
Szintén ebben a periódusban okoz számos légúti megbetegedést a humán metapneumovírus (HMPV), amely január 9-ei, nagyváradi felbukkanása sokakban keltett pánikot,
Azonban röviddel a diagnosztizálás után Alexandru Rafila egészségügyi miniszter eloszlatta a félelmeket, rámutatva, hogy a HMPV nem egy új vírus, 2001-ben azonosították először Romániában, és évente több tízezer megbetegedést okoz az országban. A tárcavezető szerint a fertőzések túlnyomó többsége egyszerű hűléses tünetekkel jár, és a gyermekeknél vagy a 65 év felettieknél gyakoribb.
Molnár B. Géza lapunknak nyilatkozva a téli időszakban előforduló, a tüdőt és a légutakat érintő szamárköhögésre (pertussis) is kitért, rámutatva, hogy
A baktériumok által okozott légúti betegség tünetei a fertőzést követően általában 7-10 nappal alakulnak ki, de előfordulhat, hogy akár 21 nappal később. Kezdetben a tünetek egy szokványos megfázáséhoz hasonlóak (tüsszögés, orrfolyás, alacsony láz és enyhe köhögés). Két héten belül a köhögés súlyosbodik, és jellegzetes köhögési rohamok alakulnak ki sok, gyors ütemű köhögéssel, amelyeket húzó, jellegzetes éles hangú belégzés követ (innen az elnevezés). A rohamok végén gyakran ürül sűrű, színtelen nyálka, melyet követően gyakori a hányás is. A rohamok eleinte éjszaka fordulnak elő, majd egyre gyakoribbá válnak napközben is, és akár egy-két hónapon keresztül is visszatérhetnek.
Gyerekeknek is ajánlott az influenza elleni védóoltás
Fotó: Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház
A HMPV és a pertussis terjedése kapcsán a virológus elmondta, mindkettő légúti terjedésű, ezért a koronavírus-járvány idején sokat emlegetett óvintézkedéseket ajánlott betartani:
Az epidemiológustól azt is megkérdeztük, milyen szövődményei, következményei lehetnek ezeknek a fertőzéseknek. Mint mondta, az influenzás eseteknél nagyon alacsony az elhalálozás, és általában idős korúakat, krónikus betegeket érint.
Arra a kérdésünkre, hogy mennyire védettek az influenzával szemben azok, akik beadatták magunknak az oltást, Molnár B. Géza azt felelte, a vakcina 40-50 százalékban nyújt védelmet. Mint kifejtette, aki be van oltva, általában csak úgy kapja el a fertőzést, ha nagyon rossz állapotban levő influenzás beteg mellett van például a családban, súlyos immunhiány-betegsége van, esetleg előrehaladott az öregkora.
A volt egészségügyi államtitkár szerint
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter egyébként január 17-én arra hívta fel a figyelmet, hogy az influenza elleni védőoltások a következő hetekben még elérhetőek. Kiemelte ugyanakkor, hogy a háziorvos által felírt vakcina a gyermekek és serdülők, terhes nők, 65 év feletti személyek és krónikus betegségben szenvedők számára ingyenes.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter csütörtökön az Agerpresnek kijelentette, hogy a humán metapneumovírus (HMPV) nem egy új vírus, 2001-ben azonosították először Romániában, és évente több tízezer megbetegedést okoz az országban.
A koalíció továbbra a jelenlegi energiaár-támogatási rendszer meghosszabbítását tekinti alapforgatókönyvnek az európai gázárak emelkedése miatt – közölte Facebook-oldalán az energiaügyi miniszter.
Tíz év börtönbüntetésre ítélte pénteken a mangaliai bíróság Vlad Pascut, aki 2023 augusztusában drogos állapotban vezetve két fiatalt halálra gázolt és további hármat megsebesített 2 Mai településen.
Az elmúlt 24 órában egy TikTok-fiók elkezdett álhíreket terjeszteni, amihez ismert személyiségek arcát, létező sajtóorgánumok vizuális identitását használja. A tartalom főként olyan hamis információkra épül, amelyek Călin Georgescut jó színben tüntetik fel.
Óriási költségvetési hiány ide, megszorító intézkedések oda, a román hírszerző szolgálatok idén sem panaszkodhatnak arra, hogy mennyi pénzből gazdálkodhatnak.
Továbbra is napirenden tartja az Ukrajnával szembeni területi követeléseket az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescu, aki ezúttal Volodimir Zelenszkij ukrán elnökbe is páros lábbal szállt bele.
Marcel Ciolacu csütörtökön kijelentette, „nagyon valószínűtlen”, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) egy másik jelöltet támogasson az elnökválasztáson Crin Antonescu helyett.
Marcel Ciolacu csütörtökön kijelentette, hogy az esti órákban közvitára bocsátják a 2025-ös költségvetés tervezetét, amelyet várhatóan szombati ülésén hagy jóvá a kormány.
A Román Rendőrség iskolabiztonsági osztálya csütörtökön elindította az ingyenes pszichológiai segélyvonalat az iskolában fizikai erőszakkal, zaklatással (bullying), szorongással vagy más pszichológiai problémákkal szembesülő diákok számára.
Az egészségügyi minisztérium csütörtökön bejelentette, hogy járványügyi veszélyhelyzetet hirdetett a légúti fertőzések, köztük az influenza terjedésének korlátozására.
Bűncselekményt követ el az a sofőr, akinek a vérében pszichoaktív szert mutatnak ki, függetlenül attól, hogy a tiltott anyag befolyásolta-e gépjárművezetésre való képességét - írja egy törvénymódosító tervezet.
szóljon hozzá!