Fotó: Veres Nándor
Az ellenzéki román Szociáldemokrata Párt (PSD) és a kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága közötti különbség növekedését tükrözik a december 6-ai parlamenti választások hivatalos részeredményei. Az RMDSZ megszerezte a szavazatok több mint 6 százalékát, ugyanakkor az exit poll becslésekhez képest nem hét, hanem várhatóan csak öt párt jut be a bukaresti törvényhozásba.
2020. december 07., 01:292020. december 07., 01:29
2020. december 07., 01:382020. december 07., 01:38
A vasárnap éjszaka közzétett, a belföldön leadott szavazatok 87 százalékának (4,1 millió voks) összeszámlálásán alapuló részleges eredmények alapján a PSD alsóházi listája megkapta a leadott szavazatok 30 százalékát (a szenátusban 30,4). Az ellenzéki alakulatot követi a PNL 24,9 százalékkal (a szenátusban 25), majd az USR PLUS 14 százalékos támogatotsággal.
Minden várakozást felülmúló eredményt produkált az eddig kevésbé ismert Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), amelynek képviselőházi és szenátusi listája egyaránt 8,6 százalékon áll a Központi Választási Iroda (BEC) adatai alapján. Az AUR egyik társelnöke az a George Simion, a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesülését sürgető, Moldovából kitiltott aktivista, aki tavaly azzal kürtölte tele a román sajtót, hogy „szélsőséges magyarok” megverték őt az úzvölgyi katonatemetőben. A sokak szerint a Nagy-Románia Pártnál (PRM) is szélsőségesebb alakulat Maros megyei képviselőházi jelöltlistáját a székelyzászló és más magyar jelképek ellen indított pereiről elhíresült Dan Tanasă vezeti.
A 90 százalék közeli szavazatszámláláson alapuló hivatalos részeredmények szerint sem a Victor Ponta volt miniszterelnök vezette Pro Romániának (4,2 százalék), sem a Traian Băsescu volt államfő alapította Népi Mozgalom Pártnak (PMP, 4,6) nem sikerül átlépnie a parlamenti bejutáshoz szükséges öt százalékos küszöböt.
Romániában csaknem 5,8 millióan szavaztak vasárnap, ami a belföldi névjegyzékben szereplők kevesebb mint 32 százalékát teszi ki. Külföldön, ahol kétnapos a szavazás, romániai idő szerint 21 óráig 260 ezren voksoltak, ezeket a szavazatokat azonban az exit poll nem vette figyelembe.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független jelölt a zt nyilatkozta a felmérések eredményeinek közzététele után, hogy a román nép békét akar, és ezt az óhaját „nagyon hangosan” fejezte ki.
Marcel Ciolacu, a PSD vezetője az eredmények ismertetése után az nyilatkozta, hogy a mai (vasárnapi – szerk.) választás az egyensúlyról és a stabilitásról szólt.
A várakozásoknak megfelelően Marcel Ciolacu miniszterelnök nyerte a romániai államfőválasztás első fordulóját, benyűjtve a szavazatok 25 százalékát az exit poll adatok szerint.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
Az Országos Audiovizuális Tanács vasárnap tájékoztatta a Központi Választási Irodát és az Állandó Választási Hatóságot arról, hogy bizonyos internetes oldalak közzétették a választási exit poll felmérések eredményeit, ami sérti a választási törvényt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint elérte a 30 százalékos érvényességi küszöböt a bukaresti referendumon vasárnap szavazók aránya.
Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje elnöke vasárnap reggel a szavazata leadása után kijelentette, hogy hamis információk terjednek az államelnökjelöltségtől való visszalépéséről.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 80 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
szóljon hozzá!