Fotó: Nicolae Badea/Agerpres
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt a caracali táblabírósági ügyészség a caracali rendőrség parancsnoka és három másik rendőrtiszt ellen a caracaili rémként elhíresült gyilkos, Gheorghe Dincă egyik kiskorú áldozata, Alexandria Măceșanu eltűnése ügyében zajlott nyomozás során elkövetett mulasztásaik miatt.
2023. augusztus 08., 09:322023. augusztus 08., 09:32
Az ügyészek szerint ha időben közbeléptek volna, az valós esélyt jelentett volna arra, hogy megmentsék a lány életét. Ehelyett az a mód, ahogyan eljártak, 14 órás késedelemhez vezetett.
A vádiratban azt állítják, hogy 2019. július 25-én Nicolae Mitrea, a Caracal rendőrség parancsnoka, aki a kiskorú Alexandra Măceșanu keresésével és a szabadságától megfosztó és bántalmazó személy azonosításával volt megbízva,
amely „a szabadságtól való megfosztás bűncselekményének vele szemben történő elkövetésére vonatkozott", nem összesítette a megtalálása szempontjából alapvető fontosságú információkat, és nem tájékoztatta róluk az alárendeltjeit, nem koordinálta, nem irányította, nem támogatta és nem ellenőrizte megfelelően a kutatócsoportokat, és nem intézkedett a büntetőeljárás sürgős megindítása érdekében, noha a kiskorú által közvetlenül bejelentett tények különös súlyossága a bűnügyi nyomozásra vonatkozó sajátos intézkedéseket tett szükségessé, amelyek lehetővé tették volna a folyamatban lévő rendőrségi ellenőrzések támogatását.
Az ügyészek szerint a vádlott megsértette a román rendőrség szervezetéről és működéséről szóló 218/2002-es törvény és a rendőrök jogállásáról szóló 360/2002-es törvény rendelkezéseit, „tette alkalmas volt arra, hogy késleltesse a bűncselekmények elkövetőjének és az áldozat elrablása helyének azonosítását”.
„A bizonyítékok alapján úgy ítélték meg, hogy ha a rendőrök, akik ellen a vádiratot kiadták, haladéktalanul megtették volna a szükséges lépéseket a kiskorú eltűnésének körülményeinek megállapítására, a panaszokban leírt helyzet felmérésére, ellenőrizték és felhasználták volna a meglévő információkból adódó nyomozati lehetőségeket, hatékonyan és eredményesen ellenőrizték és irányították volna a hierarchiát, az operatív csoportok munkáját, valamint ha haladéktalanul büntetőeljárást indítottak volna, amely lehetővé tette volna a konkrét bizonyítási eszközök (technikai megfigyelési intézkedések) alkalmazását,
az e tevékenységek végrehajtásának több mint 14 órás késedelme végül a sértett késői azonosításához vezetett, aki az ellene elkövetett bűncselekmény elkövetőjének otthonában halt meg” – áll az ügyészség közleményében.
Az ügyészek szerint „a rendőrség munkatársaiból álló operatív csoportok erőfeszítései, amelyek a helyszínen tevékenykedtek A. M. elrablásának helyének azonosítása és megmentése érdekében, hasztalanok voltak a Caracal rendőrség vezetősége részéről történő valódi koordináció és az összes, akkor rendelkezésre álló információ hatékony továbbítása hiányában”.
Gheorghe Dincă ellen 2020 januárjában emeltek vádat a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) ügyészei.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!