Bár a bukaresti kormánykoalíció két pártja között a költségvetési hiány csökkentését célzó megszorítások kapcsán kitört konfliktus nyomán felmerült az előrehozott választások lehetősége is, a román alkotmány igencsak megnehezíti egy ilyen lépés megtételét.
2023. augusztus 10., 20:012023. augusztus 10., 20:01
Mint arról beszámoltunk, az előrehozott választások ötletét Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke vetette fel. A miniszterelnök a koalíciós partner Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) üzenve hétfőn este az Aleph News-nak nyilatkozva jelentette ki, hogy ha a liberálisok nem támogatják a tervezett intézkedéseket, akkor lemond, és „a néphez fordul”, azaz előrehozott választásokat szeretne.
Ezt a román alkotmány lehetővé teszi ugyan, de igencsak problémás – nem véletlen, hogy nemigen éltek ezzel az eszközzel. A kormány esetleges lemondása után eleve legalább fél évnek kell eltelnie, amíg megtartják a választást, és
Az alkotmány értelmében az elnök feloszlathatja a parlamentet, ami szükséges az előrehozott választásokhoz, ha a parlament 60 napon belül nem szavazott bizalmat az új kormánynak, és ha legalább két ízben visszautasított egy kabinetet. Vagyis az elnöknek mérlegelési lehetősége van, nem köteles feloszlatni a parlamentet.
Iohannis már korábban jelezte, hogy nem szívesen élne ezzel az eszközzel. Még április elején arról beszélt, hogy „bonyolult dolog eljutni az előre hozott választásokig”, még korábban pedig, a Cîțu-kabinet bukásakor egyenesen úgy fogalmazott, hogy ez „szinte lehetetlen”.
Ha viszont az államfő mégis a parlament feloszlatása mellett dönt, akkor az immár ügyvivő kormánynak rendeletet kell elfogadnia az előrehozott választások kiírásáról, ettől pedig a választások napjáig legalább kilencven napnak kell eltelnie. Vagyis ha a következő hetekben lemondana a kormány, akkor az előre hozott választásokat legkorábban februárban vagy márciusban lehetne megtartani.
Az ügyvivő kormány keze ugyanakkor ebben a helyzetben meg lenne kötve, hiszen az alkotmány értelmében
Ez igencsak káros lenne az ország gazdasága számára, hiszen a kormány jelenleg egy új nyugdíj- és bértörvényen is dolgozik, és a helyreállítási terv megvalósítása is lényegesen nehezebbé válna. Ráadásul a legfrissebb felmérések alapján jelenleg egyik kormánypárt sem áll úgy, hogy érdemes lenne megkockáztatnia az előrehozott választásokat.
A PSD ugyan még mindig a legnépszerűbb párt, de támogatottsága 30 százalék alá, 28 százalék környékére csökkent, a PNL pedig immár a második helyre sem feltétlenül esélyes, mivel 18 százalék körül mérik. Az egyetlen igazi nyertes az ellenzéki, szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) lenne, amely akár a voksok 20 százalékát is megszerezhetné.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!