Bár a bukaresti kormánykoalíció két pártja között a költségvetési hiány csökkentését célzó megszorítások kapcsán kitört konfliktus nyomán felmerült az előrehozott választások lehetősége is, a román alkotmány igencsak megnehezíti egy ilyen lépés megtételét.
2023. augusztus 10., 20:012023. augusztus 10., 20:01
Mint arról beszámoltunk, az előrehozott választások ötletét Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke vetette fel. A miniszterelnök a koalíciós partner Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) üzenve hétfőn este az Aleph News-nak nyilatkozva jelentette ki, hogy ha a liberálisok nem támogatják a tervezett intézkedéseket, akkor lemond, és „a néphez fordul”, azaz előrehozott választásokat szeretne.
Ezt a román alkotmány lehetővé teszi ugyan, de igencsak problémás – nem véletlen, hogy nemigen éltek ezzel az eszközzel. A kormány esetleges lemondása után eleve legalább fél évnek kell eltelnie, amíg megtartják a választást, és
Az alkotmány értelmében az elnök feloszlathatja a parlamentet, ami szükséges az előrehozott választásokhoz, ha a parlament 60 napon belül nem szavazott bizalmat az új kormánynak, és ha legalább két ízben visszautasított egy kabinetet. Vagyis az elnöknek mérlegelési lehetősége van, nem köteles feloszlatni a parlamentet.
Iohannis már korábban jelezte, hogy nem szívesen élne ezzel az eszközzel. Még április elején arról beszélt, hogy „bonyolult dolog eljutni az előre hozott választásokig”, még korábban pedig, a Cîțu-kabinet bukásakor egyenesen úgy fogalmazott, hogy ez „szinte lehetetlen”.
Ha viszont az államfő mégis a parlament feloszlatása mellett dönt, akkor az immár ügyvivő kormánynak rendeletet kell elfogadnia az előrehozott választások kiírásáról, ettől pedig a választások napjáig legalább kilencven napnak kell eltelnie. Vagyis ha a következő hetekben lemondana a kormány, akkor az előre hozott választásokat legkorábban februárban vagy márciusban lehetne megtartani.
Az ügyvivő kormány keze ugyanakkor ebben a helyzetben meg lenne kötve, hiszen az alkotmány értelmében
Ez igencsak káros lenne az ország gazdasága számára, hiszen a kormány jelenleg egy új nyugdíj- és bértörvényen is dolgozik, és a helyreállítási terv megvalósítása is lényegesen nehezebbé válna. Ráadásul a legfrissebb felmérések alapján jelenleg egyik kormánypárt sem áll úgy, hogy érdemes lenne megkockáztatnia az előrehozott választásokat.
A PSD ugyan még mindig a legnépszerűbb párt, de támogatottsága 30 százalék alá, 28 százalék környékére csökkent, a PNL pedig immár a második helyre sem feltétlenül esélyes, mivel 18 százalék körül mérik. Az egyetlen igazi nyertes az ellenzéki, szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) lenne, amely akár a voksok 20 százalékát is megszerezhetné.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!