Bár a bukaresti kormánykoalíció két pártja között a költségvetési hiány csökkentését célzó megszorítások kapcsán kitört konfliktus nyomán felmerült az előrehozott választások lehetősége is, a román alkotmány igencsak megnehezíti egy ilyen lépés megtételét.
2023. augusztus 10., 20:012023. augusztus 10., 20:01
Mint arról beszámoltunk, az előrehozott választások ötletét Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke vetette fel. A miniszterelnök a koalíciós partner Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) üzenve hétfőn este az Aleph News-nak nyilatkozva jelentette ki, hogy ha a liberálisok nem támogatják a tervezett intézkedéseket, akkor lemond, és „a néphez fordul”, azaz előrehozott választásokat szeretne.
Ezt a román alkotmány lehetővé teszi ugyan, de igencsak problémás – nem véletlen, hogy nemigen éltek ezzel az eszközzel. A kormány esetleges lemondása után eleve legalább fél évnek kell eltelnie, amíg megtartják a választást, és
Az alkotmány értelmében az elnök feloszlathatja a parlamentet, ami szükséges az előrehozott választásokhoz, ha a parlament 60 napon belül nem szavazott bizalmat az új kormánynak, és ha legalább két ízben visszautasított egy kabinetet. Vagyis az elnöknek mérlegelési lehetősége van, nem köteles feloszlatni a parlamentet.
Iohannis már korábban jelezte, hogy nem szívesen élne ezzel az eszközzel. Még április elején arról beszélt, hogy „bonyolult dolog eljutni az előre hozott választásokig”, még korábban pedig, a Cîțu-kabinet bukásakor egyenesen úgy fogalmazott, hogy ez „szinte lehetetlen”.
Ha viszont az államfő mégis a parlament feloszlatása mellett dönt, akkor az immár ügyvivő kormánynak rendeletet kell elfogadnia az előrehozott választások kiírásáról, ettől pedig a választások napjáig legalább kilencven napnak kell eltelnie. Vagyis ha a következő hetekben lemondana a kormány, akkor az előre hozott választásokat legkorábban februárban vagy márciusban lehetne megtartani.
Az ügyvivő kormány keze ugyanakkor ebben a helyzetben meg lenne kötve, hiszen az alkotmány értelmében
Ez igencsak káros lenne az ország gazdasága számára, hiszen a kormány jelenleg egy új nyugdíj- és bértörvényen is dolgozik, és a helyreállítási terv megvalósítása is lényegesen nehezebbé válna. Ráadásul a legfrissebb felmérések alapján jelenleg egyik kormánypárt sem áll úgy, hogy érdemes lenne megkockáztatnia az előrehozott választásokat.
A PSD ugyan még mindig a legnépszerűbb párt, de támogatottsága 30 százalék alá, 28 százalék környékére csökkent, a PNL pedig immár a második helyre sem feltétlenül esélyes, mivel 18 százalék körül mérik. Az egyetlen igazi nyertes az ellenzéki, szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) lenne, amely akár a voksok 20 százalékát is megszerezhetné.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!