A szakszervezeti vezetők a vasárnapi tárgyaláson leszögezték: továbbra sem érik be a szóbeli ígéretekkel, a kormány vállalásait írásban akarják látni
Fotó: Gov.ro
Egyelőre nem született meg a várt áttörés a bukaresti kormány és a tanügyi szakszervezetek vezetőinek vasárnap reggeli egyeztetése során. A szakszervezetek leszögezték, hogy a kabinet által ígért béremelést kormányrendeletben akarják visszalátni.
2023. június 11., 10:102023. június 11., 10:10
2023. június 11., 14:522023. június 11., 14:52
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke a Nicolae Ciucă miniszterelnökkel folytatott vasárnap reggeli megbeszélést követően leszögezte: hétfőn még biztosan sztrájk lesz a tanügyben. A szakszervezeti vezetők a Victoria-palotából távozva leszögezték: továbbra sem érik be a szóbeli ígéretekkel, a kormány vállalásait írásban akarják látni. Mint arról beszámoltunk, szombat este a román kormány újabb ajánlatot tett a tanároknak, többek között 25 százalékos béremelést ígérve valamennyi oktatási alkalmazottnak június elsejétől.
Ezen kívül a pedagógusok és a kisegítő tanszemélyzet tagjai kapnának egy 1500 lejes pluszjuttatást évente egyszer, októberben, egészen 2027-ig, a kisegítő személyzet esetében ez az összeg 500 lej lenne. A kormány választ várt erre az ajánlatára a tanügyi szakszervezetek képviselőitől a vasárnapi egyeztetésen. Bár a kormány azt szerette volna, ha az oktatási dolgozók érdekképviseleti szervezetei már vasárnap bejelentik a sztrájk lezárását, ez nem történt meg.
Bruttó 1300 lejjel nőhet a tanárok fizetése júniustól
Közvitára bocsátották vasárnap délután a munkaügyi minisztérium honlapján a tanügyi alkalmazottak bérezésére vonatkozó sürgősségi kormányrendelet tervezetét. Ennek megfelelően 2023. június 1-jétől a közoktatás és felsőoktatás pedagógusainak, valamint a kisegítő tanszemélyzetnek az alapfizetése havi bruttó 1300 lejjel nő. A kisegítő személyzet havi fizetése bruttó 400 lejjel emelkedik. A béremelések 2 705 505 lejes többletterhet jelentenek 2023-ban az államkasszának.
Marius Nistor szakszervezeti vezető tájékoztatása szerint a kormány nem vállalta annak a követelésnek a teljesítését, hogy az új közalkalmazotti bértörvényben előírt fizetésemeléseket teljes egészében kapják meg a tanügyi alkalmazottak 2024 folyamán. Közölte, ismét megkérdezik a pedagógusokat, akik a kormányrendelet tervezetének ismeretében hétfő 10 óráig határoznak arról, abbahagyják-e a május 22-én elkezdett munkabeszüntetést. „Holnap (hétfőn – szerk. megj.) sztrájk van minden iskolában” – fűzte hozzá Simion Hăncescu, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke.
A miniszterelnök a kabinet ülésének sajtónyilvános részén elmondta, előkészítik a sürgősségi kormányrendeletet, amely egységesen 25 százalékos béremelést ír elő a pedagógusok számára június elsejei hatállyal. Ezt a rendeletet azonban még nem fogadják el, hanem hétfőre újabb kormányülést hívtak össze, amelyen elfogadják a jogszabályt. Nicolae Ciucă mondandójából arra lehet következtetni, hogy a kormány továbbra is csak akkor hajlandó konkrét lépést tenni a szakszervezetek követeléseinek teljesítése érdekében, ha a sztrájkoló pedagógusok visszatérnek az oktatási intézményekbe.
Bukaresti sajtóértesülés szerint elutasították a tanügyi szakszervezetek a kormány legutóbbi javaslatát, így a jövő héten folytatódik a május 22-én kezdődött munkabeszüntetés.
„Mindent megtettünk, amit megígértünk. Holnap az oktatási dolgozók meg fogják érteni az erőfeszítéseinket. Hétfőn 10 órakor a pedagógusoknak választ kell adniuk” – szögezte le vasárnap a román kormányfő, hozzátéve, a tárgyalások célja az volt, hogy mielőbb véget érjen a tanügyi sztrájk. Ciucă elmondta, a rendelet tartalmazni fogja azt is, hogy 2024. január elsejétől az új bértörvényben előirányzott emelés nem 40, hanem 50 százalékát kapnák meg első lépcsőben a tanügyi alkalmazottak. (Korábban 40, majd 45 százalékos ajánlatot tett a kabinet, a régi és a leendő bértábla közti különbséget véve alapul).
Ezen túlmenően a kormány évi egyszeri 1500 lejes pénzutalványokat ajánlott fel a pedagógusoknak, amelyeket 2023 és 2027 között mindig októberben folyósítanának európai uniós forrásokból; a kisegítő személyzet esetében ez az összeg 500 lej. Teljesíti a kormány a szakszervezetek egyik alapvető követelését is, miszerint az új közalkalmazotti bértörvény szerint a kezdő tanárok bére az országos bruttó átlagfizetés lesz. (Mintegy 4000 lej). Ciucă hangsúlyozta, hogy van fedezet az elfogadás előtt álló sürgősségi rendelet előírásainak alkalmazására, a jogszabály nem okoz majd költségvetési „zavarokat”. A szakszervetekkel tartott egyeztetésen elhangzottakból kiindulva meggyőződését fejezte ki, hogy a tanárok bízni fognak a kormány ígéreteinek betartásában.
Mint ismert, az oktatási tárca pénteken kezdeményezte, hogy a harmadik hete tartó tanügyi sztrájk miatt ne rendezzenek szóbeli vizsgákat az idei érettségin, helyette ismerjék el az adott tantárgyak középiskolai eredményeit. A sürgősségi kormányrendelet tervezete értelmében a román nyelv, az anyanyelv, valamint az idegen nyelv szóbeli vizsgája és a digitális kompetenciák felmérése helyett korábbi osztályzatokat fogadnak el/egyenértékesítenek, a tanügyminisztérium által kidolgozott módszertan szerint. A tervezet szerint a hatodikosok országos képességfelmérő vizsgája elmarad.
A bukaresti oktatási minisztérium kezdeményezte, hogy ne rendezzenek szóbeli vizsgákat az idei érettségin, helyette ismerjék el az adott tantárgyak középiskolai eredményeit.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!