Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Magyarország és Románia egyaránt Európa élbolyában található, ha a polgárok hazafiságáról van szó – derül ki egy kutatásból.
2024. április 19., 09:592024. április 19., 09:59
Az Európai Társadalmak Összehasonlító Vizsgálatának (The European Social Survey – ESS) vonatkozó eredményei szerint – melyeket a Hotnews.ro hírportál szemlézett – a 23 vizsgált ország közül Bulgária lakói kötődnek a legerőteljesebben hazájukhoz: 53,6 százalékuk adta a maximális pontszámot. Őket a görögök és a montenegróiak követik: előbbiek 44,2, utóbbiak 43,4 százaléka nagy hazafi, míg Portugáliában a lakosok 42,8 százaléka.
A válaszadók egyébként tízes skálán jellemezhették országukkal szembeni viszonyukat. A hazájukhoz egyáltalán nem kötődő romániaiak aránya 0,8, a magyarországiaké pedig 0,3 százalék. Eközben Magyarországon csupán a válaszadók alig több, mint 7 százaléka nem adott legalább 5-ös, azaz „átmenő” osztályzatot hazafiságának (tehát 0-4 között választott), míg Romániában ezek aránya csaknem 17 százalék.
A rangsor másik végét tekintve Hollandiában a legalacsonyabb azok aránya, akik maximálisan kötődnek hazájukhoz: csupán a megkérdezettek 6,5 százaléka. Túltengő hazafiságban a belgák (9,7) és a britek (15,5) sem „szenvednek”. A hazájukhoz egyáltalán nem kötődők aránya Észak-Macedóniában (2,3), Belgiumban (2,1) és Nagy-Britanniában (1,3) a legmagasabb. Érdekesség, hogy a hazafiságban jeleskedő Bulgária a teljesen „érzéketlenek” tekintetében is az élbolyban található a maga egy százalékával – derül ki a Hotnews cikkéből.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!