Orosz vendégszeretet. A hazaárulási ügy egyik főszereplője, Radu Theodoru sűrűn megfordult az orosz nagykövetségen
Fotó: Facebook/bukaresti orosz nagykövetség
Gyakori vendége volt az orosz nagykövetségnek Radu Theodoru nyugalmazott tábornok, akit több társával együtt hazaárulással gyanúsított meg a Szervezettbűnözés- ls Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
2025. március 07., 10:592025. március 07., 10:59
A hazaárulási ügy egyik fő érintettjének a diplomáciai képviseleten tett látogatásairól a nagykövetség Facebook-oldala is tanúskodik, amelyre feltöltötték a látogatásai során készült fényképeket.
és minden alkalommal különböző orosz és más tisztségviselőkkel beszélt, amint az a nagykövetség Facebook-oldalán található képeken is látható.
Angel Tîlvăr védelmi miniszter csütörtökön az intézmény nevében elnézést kért, amiért januárban a szaktárca az aláírásával ellátott születésnapi üdvözletet küldött a 100. életévét betöltő háborús veteránnak, Radu Theodoru nyugalmazott tábornoknak.
– ez az a félkatonai csoport, amely az ügyészség állítása szerint meg akarta dönteni az államrendet Romániában, és meg akarta változtatni az ország nevét és himnuszát.
Mint arról beszámoltunk, az Oroszországi Föderáció bukaresti katonai, légi és tengeri attaséját és helyettesét szerdán nemkívánatos személlyé nyilvánították, mert a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezménybe ütköző tevékenységet folytattak – a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) közleménye szerit kémkedtek.
A hazaárulási gyanújával szerdán őrizetbe vett hat személy kapcsolatban állt a két orosz diplomatával, akit nemkívánatos személynek nyilvánítottak és kiutasítottak Romániából – közölte csütörtökön a Román Hírszerző Szolgálat (SRI).
Radu Theodoru tábornok az 1990-es években a szélsőséges Nagy-Románia Párt alapító tagja és alelnöke volt, és több könyvet és cikket is publikált, amelyekben tagadta a romániai holokausztot és antiszemita nézeteket hirdetett.
Mint megírtuk, Angel Tîlvăr védelmi miniszter csütörtökön az intézmény nevében elnézést kért, amiért januárban a szaktárca az aláírásával ellátott születésnapi üdvözletet küldött a 100. életévét betöltő Theodorunak.
Mint arról beszámoltunk,
a DIICOT csütörtökön bűnszervezet létrehozása és hazaárulás miatt őrizetbe vett hat személyt. A gyanúsítottak az ügyészek szerint katonai jellegű szervezetet hoztak létre, és orosz ügynökökkel tárgyaltak Románia NATO-ból való kilépéséről.
Hazaárulás gyanúja miatt hat személyt vett őrizetbe a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT). Azzal gyanúsítják őket, hogy Oroszországgal tartottak fenn kapcsolatot, és kiléptették volna Romániát a NATO-ból.
A szervezet a hatalomátvétel után
Az őrizetbe vett személyek a Vlad Țepeș Parancsnokságnak nevezett szervezet tagjai, amelynek vezetőségéhez tartozik a 101 éves Radu Theodoru nyugalmazott tábornok is.
Az idős férfi az ügy egyik gyanúsítottja.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Az Európai Unióban 2023-ban ismét emelkedett a fogvatartottak száma, elérve a félmilliós létszámot. Magyarország a 2. helyen áll a fogvatartottak arányát tekintve, miközben Románia látványos javulást mutat a börtönök túlzsúfoltságának csökkentése terén.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
szóljon hozzá!