A szabadban nem, de zárt nyilvános helyen kötelező a védőmaszk használata a magasan fertőzött településeken
Fotó: Jakab Mónika
Az országos vészhelyzeti bizottság jóváhagyta felhatalmazta az oktatási és az egészségügyi minisztériumot a közös rendelet módosítására, hogy az iskolákban folytatódhasson a jelenléti oktatás a 6 ezrelékes fertőzöttségi ráta túllépése esetén is.
2021. október 01., 09:162021. október 01., 09:16
2021. október 01., 09:342021. október 01., 09:34
A közös rendeletben – amelyet várhatóan pénteken láttamoz a két szaktárca vezetője – pontosítani kell ugyanakkor, hogy az óvodákban és iskolákban milyen körülmények mellett kell dönteni az online oktatásra való áttérésről. Az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) által elfogadott határozat rendelkezik továbbá arról is, hogy a tanulókat, pedagógusokat nyálmintából végzett gyorstesztekkel teszteljék koronavírusra. Ezen túlmenően országos szinten növelni kell az oltási folyamathoz szükséges egészségügyi termékek, anyagok és felszerelések sürgősségi készletét.
Így lehetővé teszik, hogy éttermek, bárok, klubok, diszkók, mozik, előadó- és/vagy koncerttermek, kulturális intézmények, magánrendezvények (esküvők, keresztelők, ünnepi vacsorák, stb.), felnőtteknek szóló képzések és workshopok, konferenciák, sport- és/vagy fitnesztermek, fedett uszodák, játéktermek, játszóházak esetében folytatódhasson a tevékenység az adott helyiség maximális befogadóképességének legfeljebb 50 százalékának a kihasználásával, de csak és kizárólag beoltott vagy a koronavíruson átesett személyek részvételével.
Florin Cîțu miniszterelnök azzal magyarázta a negatív vírustesztet felmutatóknak ezekből a létesítményekből és eseményekről történő kizárását 6 ezrelékes fertőzöttségi incidencia fölött, hogy járványügyi szakértők szerint ezek a személyek megfertőződhetnek, és akár intenzív terápiás kórházi ellátásra szorulhatnak. „Szakértők azt mondják, hogy biztosabb ez a variáns, mert a tesztelt, de be nem oltott személyek esetében magas annak a kockázata, hogy megbetegszenek, és nem lehet tudni, miként folyik le a betegség. Azok viszont, akik korábban átestek a fertőzésen, vagy megkapták a védőoltást, a kockázat sokkal kisebb, még abban az esetben is, ha újra megfertőződnek” – jelentette ki a kormányfő a román közszolgálati televíziónak (TVR) nyilatkozva.
Fontos rendelkezés továbbá, hogy kötelező a védőmaszk használata minden zárt nyilvános helyen, amennyiben az adott településen a 14 napra számított incidencia meghaladja a 6-ot ezer lakosra számítva. A határozat kimondja még, hogy a beoltott vagy a COVID-19-en átesett személyek mentesülnek az éjszakai kijárási tilalom alól, ami a 6 és 7,5 ezrelék közötti fertőzöttségi rátájú településeken hétvégeken (péntek, szombat, vasárnap), illetve a 7,5 ezrelékes fertőzöttségi rátát meghaladó településeken minden nap érvényben van este 20 és reggel 5 óra között.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!