Fotó: Videófelvétel
Három RO-Alert riasztást is kaptak szombatra virradóra az ukrán-román határ Duna menti szakaszán élő Tulcea megyei lakosok a dolyam partján található kikötők elleni orosz légitámadások miatt.
2024. február 10., 09:002024. február 10., 09:00
2024. február 10., 10:532024. február 10., 10:53
Az orosz légierő szombatra virradóra ismét drónokkal támadta többek között Izmajil és Renyi kikötővárosokat is.
A riasztásban arra szólították az embereket, hogy keressenek fedezéket az esetlegesen lezuhanó repülő eszközök miatt.
A védelmi minisztérium szombat reggeli közleménye szerint az éjszaka folyamán az orosz légierő két ízben is drónokkal támadta Izmajil és Renyi kikötővárosokat. Éjjel 1 óra körül a román légtér ellenőrzése érdekében a térségbe küldtek a feteşti-i bázison állomásozó F-16-os harci gépeket. Bár a hadsereg radarjai nem észleltek légtérsértést, és drónmaradványok becsapódásáról sem érkezett bejelentés, a védelmi tárca szakemberei szombat délelőtt átvizsgálják az érintett területeket – közölték.
Mint arról beszámoltunk, miután Oroszország kilépett az ukrán gabona exportját lehetővé tevő fekete-tengeri gabonamegállapodásból, műveletet indított az ukrán gabona külföldre szállítását lehetővé tevő infrastruktúra megsemmisítésére. Ennek részeként sorozatos dróntámadásokat intéz a dunai ukrán kikötővárosok ellen, ennek nyomán
Emiatt Tulcea megye határ menti övezetében repülési tilalmat rendeltek el, és ideiglenes tábori óvóhelyeket építettek. Eddig négy olyan esetről van tudomásuk a hatóságoknak, amikor a lezuhanó drónok vagy azok alkatrészei román területen értek földet. A vizsgálatok szerint iráni gyártmányú Sahíd kamikázedrónokról van szó, amelyek nem Románia területét vették célba, hanem azután zuhantak le román területen, hogy az ukrán légvédelem lelőtte őket. A román radarok egyik drónt sem észlelték, a védelmi tárca indoklása szerint azért, mert ezek a pilóta nélküli eszközök nagyon alacsonyan képesek repülni.
Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje elnöke vasárnap reggel a szavazata leadása után kijelentette, hogy hamis információk terjednek az államelnökjelöltségtől való visszalépéséről.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 80 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott a földfizikai intézet.
„Teljes összhangban a lelkiismeretemmel, a politikai és morális meggyőződésemmel tudtam szavazni” – jelentette ki a sajtónak vasárnap az RMDSZ honlapja szerint Kelemen Hunor, miután leadta a szavazatát Csíkkarcfalva polgármesteri hivatalában.
Összesen 306 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezek közül 33 megalapozatlan volt, további 87-et vizsgálnak a hatóságok – jelentette ki vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) államelnökjelöltje, Nicolae Ciucă, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje, Marcel Ciolacu, az USR elnökjelöltje, Elena Lasconi, valamint Mircea Geoană független jelölt is leadta szavazatát vasárnap.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
szóljon hozzá!