Fotó: Tiktok/Videófelvétel
A hullámok által elsodort gyerekeket próbált kimenteni az a négy turista, aki hétfőn a Fekete-tengerbe fulladt Mamaiánál – derült ki utólag. Közben tömegverekedés tört ki kedden a román tengerparton a vízimentők és turisták között, miután előbbiek az erős szél és heves hullámzás miatt megtiltották a fürdőzést.
2023. augusztus 16., 15:182023. augusztus 16., 15:18
Mint arról beszámoltunk, hétfőn összesen hatan fulladtak a Fekete-tengerbe a romániai partok mentén, mivel a Nagyboldogasszony ünnepe alkalmából megadott hosszú hétvégén a tengerparti üdülőtelepekre özönlő turisták közül sokan nem vették figyelembe, hogy az erős szél és hullámzás miatt sok helyen korlátozták, sőt volt, ahol meg is tiltották a fürdőzést.
A legnagyobb tragédia Mamaián történt, ahol négyen fulladtak meg: a hullámok hét személyt sodortak el, a vízimentők pedig három személynek már csak a holttestét tudták kihozni, egy negyedik pedig a kórházban hunyt el.
Kedden Gabriel Culea, a mamaiai vízimentők vezetője elmondta: az ott megfulladt négy személy nem azért halt meg, mert a tiltások ellenére is fürdőzni akart a veszélyes tengerben, hanem életeket akartak menteni.
Annak ellenére ugyanis, hogy sárga zászló lobogott, ami azt jelenti, hogy csak a jó úszók mehetnek be a vízbe, gyerekek pedig egyáltalán nem,
Ekkor több, a parton tartózkodó turista is megpróbált a segítségükre sietni, a vízimentőkkel együtt.
Mint Culea a Digi 24-nek elmondta, a hullámzás olyan erős volt, hogy a vízimentők is csak vízirobogókkal tudták partra vinni az elsodort turistákat, de
Panaszkodnak a Fekete-tenger partján dolgozó vízimentők, hogy figyelmeztetésük és a viharos tengert jelző vörös zászló ellenére sokan bemerészkednek a vízbe, a napokban többen is belefulladtak a vízbe.
A vízimentők arra panaszkodnak, hogy hiába a figyelmeztető jelzések és az egyértelmű szóbeli tiltás, a turisták jelentős része minden áron be akar menni a vízbe.
Ebből kedden délután konfliktus is támadt: Észak-Eforie üdülőtelepen tömegverekedés tört ki a fürdőzést tiltó vízimentők és felháborodott turisták egy csoportja között.
A vita azt követően fajult tettlegességig, hogy egy turista kővel megdobott egy vízirobogón ülő vízimentőt.
Verekedés tört ki, amelybe más turisták – férfiak és nők vegyesen –, illetve a vízimentő kollégái is bekapcsolódtak.
Hárman a tengerbe fulladtak hétfőn Mamaián, miután az erős hullámzás ellenére bemerészkedtek a vízbe, a hullámok pedig elsodorták őket.
A tragédiákat egyébként a behúzó áramlatok okozták, amelyek rendkívül veszélyesek, ezért a vízimentők és a katasztrófavédelem munkatársai arra kérnek mindenkit, hogy ne hagyja figyelmen kívül a figyelmeztető jelzéseket és a vízimentők utasításait.
Az alattomos behúzó áramlat
A behúzó áramlatok (angolul: rip tide vagy rip current) felelősek a tengerparti fürdőhelyeken a fulladásos halálesetek 60 százalékáért. A partra merőleges, többnyire néhány méter széles hullám nagy sebességgel a nyílt víz felé húzza az úszókat. Akkor érdemes behúzó áramlatra gyanakodni, ha egy területen eltérő a tenger habzása, vagy a partra érkező hullámok megtörnek egy szakaszon.
Ha ilyen áramlatba kerülünk, akkor az a legfontosabb, hogy ne pánikoljunk. A tragédiák többsége azért következik be, mert az emberek kapálózni kezdenek attól tartva, hogy az áramlat a víz alá nyomja őket. Pedig az erős hullám csak elsodorja, ami az útjába kerül, vagyis nem érdemes ellene küzdeni. Amikor már nyugodtabb a víz, a parttal párhuzamosan kell úszni egy ideig, majd amikor már biztosan kijutottunk az áramlatból, csak akkor érdemes a szárazföld irányába úszni.
A román tengerparton Észak-Eforie, Costinești, Május 2, Jupiter, Venus és Saturn üdülőtelepeken bukkan fel legtöbbször a behúzó áramlat, de máshol is megjelenhet.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!