Marad? Kérdéses, hogy az újabb leleplezések nyomán Marcel Ciolacu kormányfő továbbra is kitart-e családügyi minisztere mellett
Fotó: Családügyi minisztérium/Facebook
Gabriela Firea jelenlegi családügyi miniszter alkalmazottjaként dolgozott korábban az idős embereket borzalmas körülmények között tartó otthonokat működtető szervezet vezetője. A tárcavezető továbbra is ártatlannak tekinti magát.
2023. július 13., 17:502023. július 13., 17:50
2023. július 13., 18:082023. július 13., 18:08
Bukaresti sajtóbeszámolók szerint a rémségek otthonának is nevezett létesítményeket fenntartó Vitéz Szent Gábriel Egyesület elnökéről, a nyomozás során 30 napos előzetes letartóztatásba helyezett Ștefan Godeiről van szó. A G4Media csütörtökön közölt cikke alapján Godei 2021 januárja és 2023 februárja között állt a kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD) törvényhozójaként is tevékenykedő Gabriela Firea szenátori irodájának alkalmazásában, és havi 3000 lej fizetésben részesült.
A városháza nem sokkal azután kötött munkaszerződést Godeijel, hogy Firea elnyerte a főpolgármesteri tisztséget. Ezt az információt a főpolgármesteri hivatal sajtóirodája megerősítette a Buletin de București című portálnak. Korábban ugyanakkor az idős személyeket embertelen körülmények között tartó otthonok vezetője Voluntari városának futballklubjánál is dolgozott, márpedig tudni kell, hogy a Bukarest közeli települést 23 éve Florentin Pandele polgármester, Gabriela Firea férje irányítja. Godei a román sajtó által idézett nyomozati anyag szerint 3,7 millió lejre tett szert az idősotthonok működtetése révén, és a pénz egy részét kábítószerre, prostituáltakra költötte.
Ștefan Godei, az idős embereket kizsákmányoló otthonok vezetője
Fotó: Ștefan Godei/Facebook
Firea korábban tagadta, hogy ismerné a férfit, és mindvégig politikai támadásoknak nevezte a botrányban való érintettségéről szóló állításokat, sajtóbeszámolókat. A családügyi, ifjúsági és esélyegyenlőségért felelős szociáldemokrata miniszter csütörtökön állásfoglalásban reagált a friss leleplezésekre, leszögezve: Ştefan Godei sohasem volt az ő sofőrje. „Nekem 16–17 éve ugyanaz a sofőröm, akit valamennyi intézmény, az összes újságíró, a főpolgármesteri hivatal és a parlament is ismer” – közölte Firea. Hozzátette, főpolgármesteri, illetve szenátori mandátuma idején sem az ő, hanem a városháza, valamint a szenátori iroda egyéb dolgozóinak gépkocsivezetője volt az Ilfov megyei idősotthonok ügyében vizsgálati fogságba helyezett férfi.
a szociáldemokrata tárcavezető nővére pedig a visszaélések ideje alatt a voluntari szociális gondozási igazgatóság vezetője volt. Ligia Gheorghe miniszteri tanácsos a napokban arra hivatkozva kérte munkaszerződésének felfüggesztését a voluntari idősotthonokban történtekkel kapcsolatos ügyészségi nyomozás idejére, hogy ne befolyásolja Firea és a minisztérium megítélését. A jövő évi helyhatósági választásokon ismét Bukarest főpolgármesteri tisztségére pályázó – a tisztséget korábban egy mandátum erejéig már ellátó – Firea korábban is azzal védekezett, hogy az időseket vagy a fogyatékkal élőket ellátó otthonok akkreditálása vagy ellenőrzése nem tartozik a tárca hatáskörébe, neki pedig nem volt tudomása az idősotthonokban zajló tevékenységről.
Mint arról beszámoltunk, csütörtökön lemondott tisztségéről Marius Budăi munkaügyi miniszter az idősotthonokban elkövetett súlyos visszaélések miatt. A szociáldemokrata (PSD) tárcavezető távozását Marcel
Ciolacu miniszterelnök jelentette be a bukaresti kabinet ülésének elején, becsületbeli gesztusnak nevezve párttársa távozását. Sajtóértesülések szerint a PSD-n belül számos vezető politikus úgy véli, hogy a botrányban kompromittált Fireának követnie kellene Budăi példáját.
Lemondott tisztségéről Marius Budăi munkaügyi miniszter az ország több idősotthonában kitört botrányok miatt.
Közben házkutatást tartott csütörtök délután az Országos Korrupcióellenes Ügyészég (DNA) az Ilfov megyei Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (AJPIS) székhelyén. A vádhatóság közleménye szerint az ügyészek azt vizsgálják, hogyan ellenőrizték a hivatal tisztviselői a fogyatékkal élőket gondozó szociális központokat. Több alkalmazott ellen korrupció és okirat-hamisítás gyanújával nyomoznak. A DNA az Ilfov megyei AJPIS székhelyén kívül két személy bukaresti lakásán is házkutatást tartott.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!