Manipiláltak? A francia kiberbiztonsági hatóság által kiadott jelentés szerint valóban külföldi manipuláció nyomán nyerhetett Georgescu
Fotó: Orbán Orsolya
A romániai elnökválasztás elmaradása „mérföldkő a közösségi hálózatokon történő információmanipuláció hatásának tudatosításában” – mutat rá egy, a VIGINUM, a külföldi digitális beavatkozás elleni francia ellenőrző és védelmi szolgálat által a romániai elnökválasztás manipulációjáról készített jelentés.
2025. február 05., 19:562025. február 05., 19:56
Franciaország Védelmi és Nemzetbiztonsági Főtitkársága kedden tette közzé az Algoritmusmanipuláció és a befolyásolók instrumentalizálása. A romániai elnökválasztásból levont következtetések és kockázatok Franciaország számára című jelentést.
„A VIGINUM (Vigilance and Protection against Foreign Digital Interference) szolgálat feladata a külföldi digitális beavatkozási műveletek (FDO) felderítése és meghatározása az online platformokon és médiában nyilvánosan hozzáférhető tartalmak elemzése révén (...) Ez a jelentés a 2024-es romániai elnökválasztást célzó információmanipulációról nyújt tájékoztatást (...) Konkrétabban a jelentés a TikTok platformon megfigyelt modus operandit elemzi, amelynek célja bizonyos tartalmak mesterséges támogatása, valamint az influencerek manipulálása. A jelentés azt is értékeli, hogy ezek a módszerek milyen kockázatot jelentenek Franciaországra” – olvasható a román és francia nyelven írt dokumentumban.
A VIGINUM szolgálat közölte, hogy
„Călin Georgescu győzelme a 2024. november 24-én tartott romániai elnökválasztás első fordulójában teljesen meglepő volt. Októberben bejelentett indulással és anélkül, hogy bármilyen kampányköltségvetést bevallott volna, a szavazatok közel 23 százalékát (azaz több mint 2 millió szavazatot) szerezte meg úgy, hogy szinte kizárólag online kampányolt, különösen a TikTok platformon. Az elnökválasztás előtt a nagyközönség előtt alig ismert jelöltnek a szavazatok kevesebb mint 1 százalékát jelezték előre a választások előtt négy héttel végzett felmérésekben, november 20. és 21. között pedig a 10,6 százalékát” – áll a jelentésben.
A dokumentum szerint „ezen eredmények után
„Ezeket a kiberműveleteket számos, a választási folyamathoz kapcsolódó informatikai rendszereket célzó kibertámadás is kísérte, ami egy nagyszabású eszköz bevetését bizonyítja, amelynek célja egy jelentős demokratikus esemény destabilizálása volt. Grúzia és Moldova után Románia a harmadik európai ország, amelyet a választási folyamat nagyszabású manipulációja érintett 2024 végén” – áll a dokumentumban.
„Călin Georgescu népszerűsége különösen gyorsan nőtt a TikTokon, különösen a választások előtti két hétben. Például Călin Georgescu TikTok-fiókja követőinek és megtekintéseinek száma háromszorosára nőtt 2024. november 10. és 24. között. A jelölthez kapcsolódó hashtagek is óriási népszerűségnek örvendtek, mint például a #calingeorgescu, amely az Európai Digitális Médiafigyelő Intézet szerint hét nap alatt több mint 73,2 millió megtekintést regisztrált. A TikTok szerint a jelöltet népszerűsítő fiókok követői számának növekedése nem követte a szokásos organikus mintát, ami koordinációs folyamatra utal” – teszi hozzá a dokumentum.
A francia szakemberek szerint ez az információmanipuláció elsősorban több ezer fiók összehangolt mozgósításán alapult, hogy mesterségesen növeljék a jelölthez kapcsolódó kulcsszavak népszerűségét, és így manipulálják a TikTok ajánló algoritmusát, hogy azok megjelenjenek a felhasználók feedjeiben.
„Összefoglalva, ez az eljárás segít becsapni az algoritmust azáltal, hogy mesterségesen generál egy feltörekvő trendet egy téma (jelen esetben a Georgescu és programja) körül, többek között olyan közösségeken belül, amelyek más témájú videókat követnek. Az algoritmus sokkal rendszeresebben fogja a felhasználókat ellátni az ilyen témákhoz kapcsolódó, így felülreprezentált videótartalmakkal. Természetesen egy jelölt felülreprezentáltsága a digitális térben nem elégséges magyarázat a rá történő szavazásra. A TikTok közösségi szabályai szerint az ilyen műveletek tilosak. Az is kérdéses, hogy ki áll az összehangolt művelet mögött, a román hatóságok csak feltételezik egy külföldi szereplő közreműködését.
Végül, bár ez a módozat arra irányult, hogy egy adott jelöltnek láthatóságot biztosítson egy választási folyamat keretében, más célokat szolgáló tartalmak népszerűsítésére is alkalmazható” – áll a dokumentumban.
„A mechanizmus abban állt, hogy a mikro- és makro-influencerek látszólag ártalmatlan, az elnökválasztással kapcsolatos üzeneteket tettek közzé, amelyek aztán mesterségesen, kommenteken keresztül is, összehangolt mozgósítást eredményeztek Georgescu népszerűsítésére. Ez a modus operandi teljes mértékben megfelelt a fent leírt astroturfing műveletnek, és hozzájárult a platform ajánló algoritmusának manipulálásához, hogy a jelölt javára meglévő tömeges támogatás benyomását keltse” – áll a jelentésben.
„Ez nemcsak a tartalomkészítők felelősségére vonatkozó európai szabályokkal ellentétes a fizetett partnerségekben, hanem a választási reklámokra vonatkozó romániai szabályokkal is, és végül a TikTok saját szabályaival is, amelyek tiltják a politikai reklám minden formáját a platformon, beleértve a harmadik fél által finanszírozott tartalmakat is” – tették hozzá a franciák.
„Akár spontán, akár szponzorált volt ezeknek az influencereknek a támogatása, úgy tűnik, hogy átláthatatlanul fizettek nekik a TikTokon elérhető adományozási rendszeren keresztül. Így október 24. és november 24. között legalább 381 000 dollárt fizettek ki ezen a rendszeren keresztül azoknak az influencereknek, akik a jelölt támogatásáról tettek tanúbizonyságot. Ezeket az adományokat a román állampolgárságú Bogdan Peschir tette a platformon BOGPR álnéven. Ezek az adományok politikai kampány finanszírozásával egyenértékűek lehetnek, ami ismét a TikTok használati feltételeinek és a román törvényeknek a megsértését jelenti”.
Arról is szó van, hogy egy külföldi cég is részt vett az influencerek toborzásában.
A Le Monde című napilap 2024. december 6-án és 13-án két egymást követő vizsgálatot tett közzé, amelyekből kiderült, hogy a dél-afrikai FA Agency a Gambling Media Group (GMG) lengyel leányvállalatának fedőcége.
A GMG egy online kaszinóknak nyújtott marketingszolgáltatásokra szakosodott cég, amely befolyásolási stratégiákat valósít meg a közösségi hálózatokon, köztük a TikTokon, amely állítólag egy Zlodei nevű ukrán reklámügynökséghez kapcsolódó „cégkonstelláció” része – áll a dokumentumban.
A jelentés szerint a Zlodei egy digitális marketingre szakosodott cég, amelyet Dmitrij Makarov, egy 32 éves ukrán vállalkozó vezet, aki már hivatalosan is támogatta Ukrajnát az orosz agresszióval szemben. Makarov főként egy online szerencsejátékokra szakosodott weboldalt üzemeltet Olekszandr Dovjenkóval, a Zlodei kereskedelmi igazgatójával együtt.
„Ebben a szakaszban továbbra is ismeretlen a Georgescu-párti kampány mögött álló általános partner, ahogyan az is, hogy az FA ügynökség és a Zlodeihez kapcsolódó cégek pontosan milyen szerepet játszottak a román jelölt kampánya során, kivéve a befolyásolók e-mailben történő toborzását” – mutat rá a francia jelentés.
„Joggal merül fel a veszélye annak, hogy ezeket a modus operandi átültetik a francia nyelvű digitális nyilvános vitába, hogy a francia közönséget célozzák meg. Így, bár a TikTok platform közönsége és használata országonként eltérő, a rosszindulatú külföldi szereplők kísértésbe eshetnek, hogy ezt a platformot válasszák – bizonyos közönségek körében növekvő szerepe miatt – ugyanannak az operatív tervnek a megvalósítására, akár egy választási esemény megzavarása, akár konkrét témák bevezetése céljából a francia digitális vitatérben” – teszi hozzá a dokumentum.
Másodszorra is elutasította szerdán a képviselőház és a szenátus összevont házbizottsága a Klaus Iohannis államfő tisztségből való felfüggesztésére irányuló kezdeményezést, amelyet a Fiatal Emberek Pártja (POT) és az SOS Románia terjesztett elő.
A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte a Nordis-ügyben gyanúsított Laura Vicol volt szociáldemokrata párti képviselő előzetes letartóztatását – nyilatkozták az Agerpresnek ügyészségi források.
Elfogták szerdán Törökországban Mircea Geoană sógorát, Ionuț Costeát, akit korábban korrupciós bűntettek miatt hat év börtönbüntetésre ítéltek Romániában.
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) volt elnöke szerdán bejelentette, hogy lemond szenátori tisztségéről.
A romániai tanulók több mint egyharmadát érinti a számolástudatlanság, 16 százalékuk pedig jelentős számolási nehézségekkel küzd – derül ki a diákok számolási készségeiről szóló első országos jelentésből.
Összekülönbözött George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a párt képviselőjeként tevékenykedő George Becali, az FCSB labdarúgó-csapatának tulajdonosa azon, melyikük az igazi úr a szélsőjobboldali pártban.
Elfogadta szerdán a képviselőház az intézmény alkalmazottainak számát 240-nel csökkentő határozatot. A jogszabály 199 támogató és 86 elutasító szavazatot kapott, 23 képviselő tartózkodott.
A DIICOT bűnpártolás gyanújával büntetőeljárást indíthat az Országos Adóhatóság (ANAF) négy felügyelője ellen, akik három évvel ezelőtt szabálytalanságokat tártak fel a Nordisnál, mégsem intézkedtek a vállalatcsoporttal szemben.
A Magyarországon egyedülálló eredményeket elért, 2024 végén a Budapesti Értéktőzsdére sikeresen bevezetett, innovatív megoldásairól ismert digitális bank fokozza üzleti aktivitását Romániában.
Laura Vicol és a férje, Vladimir Ciorbă a Nordis ingatlanfejlesztő vállalat becsapott ügyfeleinek pénzét többek között luxuscikkekre és drága utazásokra költötte – derül ki a Nordis-ügyben indított büntetőeljárás nyomozati anyagából.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)