Évforduló. Egy évvel a tavalyi, csendőrök által szétvert tüntetés után ismét utcára vonul az ellenzék
Fotó: Inquam Photos/Liviu Florin Albei
Pontosan egy évvel a futballhuligánok randalírozása, valamint a csendőrök túlkapásai miatt botrányossá fajult bukaresti kormányellenes tüntetés után ismét demonstrációra készülnek az ellenzékiek Bukarestben. A lapunknak nyilatkozó elemző ezúttal nem számít feszültségre.
2019. augusztus 09., 20:332019. augusztus 09., 20:33
2019. augusztus 09., 20:372019. augusztus 09., 20:37
Lehet, hogy az idei tüntetés létszámban eléri a tavalyit, de nem valószínű az akkori feszült helyzet megismétlődése – véli Pászkán Zsolt. A budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője a Krónika érdeklődésére elmondta, a kormányellenes erők számára hiányoznak a feszültség megteremtéséhez szükséges „külső” feltételek.
Másrészt maga a Szociáldemokrata Párt (PSD), az immár pártelnöki szerepbe is került Viorica Dăncilă kormányfő rendkívül simulékony bel- és külpolitikai irányvonalával gyakorlatilag nemcsak kormányzásra vált alkalmatlanná, de a klasszikus politikai ellenféli szerep betöltésére is. E tényezők miatt elkerülhetetlenül felerősödött a harc a PSD-ellenes erők táborában, hiszen az említett külső tényezők eltűnésével
Így az augusztus 10-i tüntetés is e két, eddig szövetséges „résztábor” vetélkedésévé alakulhat át. És ez a tanácstalanság a pártokhoz kötődő, azok érdekeit kiszolgáló médiában is érzékelhető, így nem érzékelhető az egy évvel ezelőttihez hasonlítható feszültség” – fogalmazott a nagybányai származású szakértő.
Megkérdeztük Pászkán Zsoltot, téma lehet-e a demonstráción a caracali gyilkosságok ügye? Mint mondta, az eset minden bizonnyal felmerül majd, még ha csak említés szintjén is. Hozzátette, túl vagyunk az ügy „legforróbb” szakaszán, a média már minden lehetséges irányból körbejárta az esetet, minden valós vagy politikailag motivált értelmezés elhangzott, és hacsak az elkövetkező egy-két napban nem derül ki valami olyasmi, ami teljes fordulatot hoz az ügyben, akkor annak nem lesz különösebb hatása a tüntetés hangulatára.
„Bár Klaus Johannis az ügy kirobbanásakor megpróbálta a már bejáratott módszerrel a teljes felelősséget a kormányra tolni, hamar kiderült, hogy az elnök által vezetett Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) hatáskörébe tartozó, a sürgősségi hívószámot (112) működtető Különleges Távközlési Szolgálat (STS) a fő vétkes, sőt az elnök által addig teljes mellszélességgel és feltétlenül támogatott ügyészség sem vétlen, így meglehetősen hiteltelen volt az elnöki érvelés. Ugyanakkor a kormány sem tudta kivonni magát a felelősség alól, hiszen a belügyminisztériumhoz tartozó szervek, a rendőrség és a csendőrség sem álltak a helyzet magaslatán. Arról nem beszélve, hogy az ügyészségek feletti koordináló hatáskörrel rendelkező igazságügy-miniszter, Ana Birchall is teljesen eltűnt a színről, és amikor nagy későn megjelent, ez inkább csak tovább rontott a helyzeten” – összegzett a szakértő.
A három hónappal az elnökválasztás előtti román politikai helyzetképről Pászkán Zsolt azt mondta, az erőviszonyok átalakulóban vannak. „Ha hinni lehet a felméréseknek, akkor Klaus Johannis egyelőre jelentős előnnyel vezet, de ez még megváltozhat a következő hónapokban.
Másrészről Klaus Johannis és a PNL elkezdhet egyre jobban tartani az USR–PLUS-konglomerációtól is, ennek következménye lehet Johannis amerikai látogatásának kilobbizása is, amire Dan Barna egy szintén amerikai meghívatással válaszolt, aki Közép-Kelet-Európával kapcsolatos amerikai külpolitikára jelentős hatást gyakorló CEPA egyik rendezvényén vesz majd részt” – vázolta fel a helyzetet az elemző.
Szerinte Dacian Cioloş európai parlamenti frakcióvezetőségét figyelembe véve könnyen megtörténhet, hogy a belpolitikai témák „elfogyásával” és a politikai elit ötlettelensége, elképzeléshiánya miatt ez lesz az első romániai elnökválasztás, amikor már nemcsak belpolitikai, hanem külpolitikai szinten is zajlik majd a kampány.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
szóljon hozzá!