Folytatja az RMDSZ a román balliberális kormánykoalícióval kötött megállapodásban rögzített együttműködést – döntötték el kedden a szövetség parlamenti frakciói.
2018. január 30., 14:522018. január 30., 14:52
2018. január 30., 16:532018. január 30., 16:53
Kelemen Hunor szövetségi elnök a képviselőházi és szenátusi frakciók ülését követően közölte, szavazással döntöttek az együttműködés folytatása mellett. Hozzátette, az RMDSZ a 2016-os választás követően kötött megállapodásban szereplő alapelvek mentén folytatja a párbeszédet a jövő héttől kezdődően különböző projektek kapcsán.
Kelemen elsősorban a jelenlegi parlamenti politikai felállással, valamint a román ellenzéki pártok magatartásával indokolta a döntést, emlékeztetve, hogy csak a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) alkotta koalíció vezetői voltak hajlandóak a párbeszédre az RMDSZ-szel. A politikus úgy vélte, hogy hiba lenne, ha az RMDSZ elszigetelné magát a törvényhozásban.
Az RMDSZ elnöke hozzátette, a szövetség nem tudja átvinni törvénykezdeményezéseit harminc parlamenti képviselővel, ugyanakkor „a koalíciónak sokszor van szüksége a szövetség támogatására”. A politikus szerint az együttműködési megállapodás szabad mozgásteret biztosít az RMDSZ-nek. „Eddig is kritizáltuk a kormánykoalíciót, a kormányprogram kapcsán is elmondtuk a véleményünket, de minden olyan kezdeményezés esetében így tettünk, amelyet nem tudtunk támogatni” – közölte Kelemen Hunor.
Az RMDSZ hírlevele szerint az együttes frakcióülés keretében az RMDSZ parlamenti csoportja listázta azokat a témaköröket, amelyeket a 2018-as tavaszi parlamenti törvényhozásban prioritásként fog kezelni. A képviselők és szenátorok úgy értékelték, jelen pillanatban olyan jellegű kezdeményezésekre van szükség, amelyek reális és megvalósítható jövőképre nyújtanak megoldási lehetőségeket, illetve javítanak az életminőségen, csökkentik a mélyszegénységben élők számát, erősítik a jogállamot és a közösségi jogokat. Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője elmondta, „jövőképet nyújtó” törvénycsomagokra van szükség, amelyek mindenki számára kedvezőek. Ilyen lehet szerinte a nagycsaládokat támogató kezdeményezésük, továbbá az RMDSZ rezsicsökkentésre vonatkozó terve, amely az áfa 9 százalékra történő csökkentését célozza a szennyvíz esetében is, de ide tartoznak a gyengébb gazdasági mutatókkal rendelkező régiók felzárkóztatására vonatkozó tervek is.
Cseke Attila szenátusi frakcióvezető szerint az RMDSZ parlamenti prioritása lesz idén is a közigazgatási törvény módosítása. Célként fogalmazta meg, hogy a kisebbségek által is lakott településeken megvalósuljon az utcanevek, intézménynevek kétnyelvűsítése.
Az RMDSZ a 2016. decemberi választásokat követően írt alá négy évre szóló együttműködési megállapodást a PSD–ALDE-kormánykoalícióval kölcsönös parlamenti támogatásról. A megállapodás a felek – egymással egyeztetett – törvénytervezeteinek kölcsönös támogatásáról szól. Az RMDSZ vállalja, hogy támogatja a kormány törvénykezdeményezéseit, amelyekről a minisztériumoknak előzetesen konzultálniuk kell a megállapodást aláíró pártok parlamenti frakcióival, beleértve az állami költségvetés tervezetét is.
Bizalmat szavazott a bukaresti parlament a Viorica Dăncilă vezette új kormánynak, ezáltal miniszterei esküjének letétele után hivatalába léphet az ország első női miniszterelnöke vezette balliberális kabinet.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!