Fotó: Román határrendészet
Tovább növekedett a migrációs nyomás tavaly Románia határain: a határrendészet szerdán közzétett éves mérlege szerint csaknem másfélszer annyi határsértőt fogtak el 2021-ben, mint 2020-ban, amikor 2019-hez képest megháromszorozódott az illegális bevándorlók száma
2022. február 16., 15:582022. február 16., 15:58
A jelentés szerint 2021-ben 15 390 határsértőt tartóztattak fel a román határrendőrök, közülük 9053-an illegálisan érkeztek Romániába, 6337-en pedig illegálisan próbálták elhagyni az országot. A Romániába törvénytelenül bejutni próbáló határsértők száma 35 százalékkal, az országból (legtöbbször Magyarországon keresztül) illegálisan továbbjutni próbálók száma pedig 61 százalékkal emelkedett az előző évhez képest. A 2020-as évre vonatkozó statisztikában 10 586 határsértő szerepelt.
tavaly a szerb hatóságokkal együttműködve 75 624 határsértő átjutását akadályozták meg.
A mostani éves kimutatásból kiderült, hogy a román területen elfogott határsértőket 2289 csoportba szervezve, több mint 600 román vagy külföldi embercsempész próbálta átszöktetni a határon. Ami a módszereket illeti: továbbra is a zöldhatáron próbálkoznak a legtöbben (9214), de látványosan megugrott – az előző évi adatokhoz képest több mint háromszorosára (5040) emelkedett – a gépjárművekben elbújt határsértők száma, és csaknem megduplázódott (432) azoké, akik hamis okmányokkal próbálkoztak.
Romániában 2021-ben 5907 határsértő kért menedékjogot, s ez több mint 60 százalékos növekedés az előző évhez képest. Őket ezután a bevándorlási hivatal (IGI) vette nyilvántartásba, és kérelmük elbírálásáig szabadon mozoghattak az ország területén. Sokan közülük a magyar határnál próbálkoznak továbbjutni Nyugat-Európába.
A határsértők között a legtöbben Afganisztánból, Szíriából, Bangladesből, Irakból, Törökországból, Pakisztánból, Indiából, Marokkóból, Algériából és Tunéziából érkeztek Romániába.
A román határrendészek feltartóztattak a nagylaki autópálya-határátkelőnél 37 indiai, pakisztáni és bangladesi állampolgárt, akik egy kamion rakterében elrejtőzve próbáltak átjutni Magyarországra.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
szóljon hozzá!