Választási szuperév. A tiltakozási hullám elérte a román parlamentet is
Fotó: Wikipédia/Mihai Petre
Több mint száz képviselőházi köztisztviselő kezdett spontán tüntetésbe kedd délelőtt az ülésterem előtt. Elégedetlenségük oka az alacsony fizetés, ami állításuk szerint 2017-től nem nőtt.
2024. május 21., 14:392024. május 21., 14:39
2024. május 21., 14:422024. május 21., 14:42
„Torkig vagyunk a gúnyolódással”, „Elég volt abból, hogy levegőnek néztek” – üzenték a tiltakozók a kezükben tartott feliratokkal.
A képviselőházi köztisztiviselők szakszervezeti vezetője, Alina Grigorescu kijelentette, hogy 2017 óta nem nőtt a fizetésük.
„Az a gond, hogy 2017-től nem emelték a fizetésünket. Itt tartunk. Ez a román állam alapvető intézménye, mi komolyan vesszük a munkánkat, sokszor mi tanítjuk őket a törvényalkotásra, arra, hogy mi alkotmányos és mi nem, és a képviselő és szenátor urak jövedelmének 10 százaléka a bérünk” – fejtette ki Grigorescu.
„Igen, felsőfokú képzettséggel rendelkező piócák vagyunk, egyesek doktori címmel, mások mesterfokú végzettséggel az európai tanulmányok terén” – fogalmazott. Elmondása szerint egy bírósági írnok bére az övék háromszorosa, dacára annak, hogy az írnokok nem minden esetben rendelkeznek felsőfokú képzettséggel. A bérük legutóbbi emelése óta 40 százalékkal romlott a pénz értéke, ami tarthatatlanná teszi helyzetüket – tette hozzá Grigorescu.
Reagálva a tiltakozásra, Alfred Simonis, a képviselőház ügyvivő elnöke kijelentette, hogy szerinte a parlamenti köztisztviselők nem a leggyengébben fizetett közalkalmazottak Romániában, de találkozót tervez a szakszervezetük képviselőivel.
Hozzátette: nem állítja, hogy nem kellene megvitatni a parlamenti és a minisztériumi köztisztviselők bérkülönbségeinek megszüntetését.
„Ám ismétlem, ebben az országban a kézbe kapott néhány ezer lejes bér nagy fizetésnek számít” – idézte Simonist az Agerpres hírügynökség.
Ismét spontán tiltakozásba kezdtek csütörtökön a román kormány alkalmazottai. Béremelést követelnek a környezetvédelmi ügynökségek dolgozói is.
Bukarestben szervezett tiltakozó megmozdulást hétfőn az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) és 29 tagszervezete. A tüntetők 10 órától a kormánypalota előtt gyűltek össze, majd dél körül elindultak a gazdasági, a munkaügyi és a pénzügyminisztérium felé.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a DIICOT és a rendőrség.
A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.
Az elmúlt nap során 13 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, kettőt közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
szóljon hozzá!