Választási szuperév. A tiltakozási hullám elérte a román parlamentet is
Fotó: Wikipédia/Mihai Petre
Több mint száz képviselőházi köztisztviselő kezdett spontán tüntetésbe kedd délelőtt az ülésterem előtt. Elégedetlenségük oka az alacsony fizetés, ami állításuk szerint 2017-től nem nőtt.
2024. május 21., 14:392024. május 21., 14:39
2024. május 21., 14:422024. május 21., 14:42
„Torkig vagyunk a gúnyolódással”, „Elég volt abból, hogy levegőnek néztek” – üzenték a tiltakozók a kezükben tartott feliratokkal.
A képviselőházi köztisztiviselők szakszervezeti vezetője, Alina Grigorescu kijelentette, hogy 2017 óta nem nőtt a fizetésük.
„Az a gond, hogy 2017-től nem emelték a fizetésünket. Itt tartunk. Ez a román állam alapvető intézménye, mi komolyan vesszük a munkánkat, sokszor mi tanítjuk őket a törvényalkotásra, arra, hogy mi alkotmányos és mi nem, és a képviselő és szenátor urak jövedelmének 10 százaléka a bérünk” – fejtette ki Grigorescu.
„Igen, felsőfokú képzettséggel rendelkező piócák vagyunk, egyesek doktori címmel, mások mesterfokú végzettséggel az európai tanulmányok terén” – fogalmazott. Elmondása szerint egy bírósági írnok bére az övék háromszorosa, dacára annak, hogy az írnokok nem minden esetben rendelkeznek felsőfokú képzettséggel. A bérük legutóbbi emelése óta 40 százalékkal romlott a pénz értéke, ami tarthatatlanná teszi helyzetüket – tette hozzá Grigorescu.
Reagálva a tiltakozásra, Alfred Simonis, a képviselőház ügyvivő elnöke kijelentette, hogy szerinte a parlamenti köztisztviselők nem a leggyengébben fizetett közalkalmazottak Romániában, de találkozót tervez a szakszervezetük képviselőivel.
Hozzátette: nem állítja, hogy nem kellene megvitatni a parlamenti és a minisztériumi köztisztviselők bérkülönbségeinek megszüntetését.
„Ám ismétlem, ebben az országban a kézbe kapott néhány ezer lejes bér nagy fizetésnek számít” – idézte Simonist az Agerpres hírügynökség.
Ismét spontán tiltakozásba kezdtek csütörtökön a román kormány alkalmazottai. Béremelést követelnek a környezetvédelmi ügynökségek dolgozói is.
Bukarestben szervezett tiltakozó megmozdulást hétfőn az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) és 29 tagszervezete. A tüntetők 10 órától a kormánypalota előtt gyűltek össze, majd dél körül elindultak a gazdasági, a munkaügyi és a pénzügyminisztérium felé.
Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.
Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.
Megbánta Crin Antonescu, hogy azt mondta: a kínai gyakorlatot alkalmazva stadionokban lövetné főbe a drogdílereket.
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Bár nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását, a drogdílereket stadionban lövetné agyon, ha ez lehetséges volna – jelentette ki Crin Antonescu.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
szóljon hozzá!