Választási szuperév. A tiltakozási hullám elérte a román parlamentet is
Fotó: Wikipédia/Mihai Petre
Több mint száz képviselőházi köztisztviselő kezdett spontán tüntetésbe kedd délelőtt az ülésterem előtt. Elégedetlenségük oka az alacsony fizetés, ami állításuk szerint 2017-től nem nőtt.
2024. május 21., 14:392024. május 21., 14:39
2024. május 21., 14:422024. május 21., 14:42
„Torkig vagyunk a gúnyolódással”, „Elég volt abból, hogy levegőnek néztek” – üzenték a tiltakozók a kezükben tartott feliratokkal.
A képviselőházi köztisztiviselők szakszervezeti vezetője, Alina Grigorescu kijelentette, hogy 2017 óta nem nőtt a fizetésük.
„Az a gond, hogy 2017-től nem emelték a fizetésünket. Itt tartunk. Ez a román állam alapvető intézménye, mi komolyan vesszük a munkánkat, sokszor mi tanítjuk őket a törvényalkotásra, arra, hogy mi alkotmányos és mi nem, és a képviselő és szenátor urak jövedelmének 10 százaléka a bérünk” – fejtette ki Grigorescu.
„Igen, felsőfokú képzettséggel rendelkező piócák vagyunk, egyesek doktori címmel, mások mesterfokú végzettséggel az európai tanulmányok terén” – fogalmazott. Elmondása szerint egy bírósági írnok bére az övék háromszorosa, dacára annak, hogy az írnokok nem minden esetben rendelkeznek felsőfokú képzettséggel. A bérük legutóbbi emelése óta 40 százalékkal romlott a pénz értéke, ami tarthatatlanná teszi helyzetüket – tette hozzá Grigorescu.
Reagálva a tiltakozásra, Alfred Simonis, a képviselőház ügyvivő elnöke kijelentette, hogy szerinte a parlamenti köztisztviselők nem a leggyengébben fizetett közalkalmazottak Romániában, de találkozót tervez a szakszervezetük képviselőivel.
Hozzátette: nem állítja, hogy nem kellene megvitatni a parlamenti és a minisztériumi köztisztviselők bérkülönbségeinek megszüntetését.
„Ám ismétlem, ebben az országban a kézbe kapott néhány ezer lejes bér nagy fizetésnek számít” – idézte Simonist az Agerpres hírügynökség.
Ismét spontán tiltakozásba kezdtek csütörtökön a román kormány alkalmazottai. Béremelést követelnek a környezetvédelmi ügynökségek dolgozói is.
Bukarestben szervezett tiltakozó megmozdulást hétfőn az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) és 29 tagszervezete. A tüntetők 10 órától a kormánypalota előtt gyűltek össze, majd dél körül elindultak a gazdasági, a munkaügyi és a pénzügyminisztérium felé.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!