Fotó: Román Határrendészet
Arra figyelmeztetett egy kormánypárti román képviselő, hogy a Romániában működő osztrák és holland cégek bánhatják, ha a két ország megvétózza Románia schengeni csatlakozását. Pavel Popescu liberális honatya a cégeket negatívan érintő törvénytervezeteket ígér.
2022. november 21., 19:242022. november 21., 19:24
Az osztrák és a holland cégeket „büntető” törvények kidolgozásával fenyeget Pavel Popescu, a kormány második legnagyobb alakulata, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) parlamenti képviselője arra az esetre, ha a két ország megvétózná Románia csatlakozását a schengeni övezethez. A kormánypárti politikus közösségi oldalán vasárnap figyelmeztetett erre az eshetőségre, túlcsorduló önteltséggel vádolva meg Ausztriát és Hollandiát, amelyek szerinte „elvonási tüneteket produkálnának az orosz gáz és a kolumbiai kokain túladagolása nélkül”. „Ha (Isten őrizz) Románia az év végéig nem csatlakozik a schengeni övezethez, megmondom, mit teszek én, egyszerű parlamenti képviselőként: mandátumom hátralevő két évét olyan törvényeknek és politikai tevékenységnek szentelem, amelyek közvetlenül érintik majd a Romániában jelen levő osztrák (alapvetően orosz) és holland cégeket és érdekeket” – hangsúlyozta Popescu. A képviselő emlékeztetett: 2019-ben a kínai beruházások megakadályozását jelentette be a stratégiai ágazatokban, és tartotta a szavát.
– fogalmazott a honatya. Popescu szerint mindez nem minősül „politikai fenyegetésnek”, csupán „határozott ígéret”, mivel néhány politikus, aki nem nyúlt bele az érintett cégek által kínált „mézesbödönbe”, megelégelte a helyzetet.
Figyelmeztetés. Pavel Popescu osztrák és holland cégek vegzálását helyezte kilátásba
Fotó: Facebook/Pavel Popescu
A politikus nem nevezte meg konkrétan, milyen eszközökre gondolt, de sajtóértesülések szerint különadókról lehet szó. Popescu tegnap elmondta, magánvéleményt fogalmazott meg, amelyről nem egyeztetett Nicolae Ciucă miniszterelnökkel.
Popescu annak apropóján fogalmazta meg a figyelmeztetést, hogy – mint arról beszámoltunk – Gerhard Karner osztrák belügyminiszter pénteken úgy nyilatkozott, Bécs nem támogatja a három országnak a belső határőrizet megszüntetését feltételező schengeni egyezményhez történő csatlakozását. A tárcavezető a Kurier című lapnak úgy fogalmazott, „a külső határok rendszere nem működik”, ennek következtében alkalmatlannak tartja a schengeni övezet megnyitását új országok előtt. Karner szerint ilyen körülmények közepette nem jött el az ideje, hogy szavazzanak az egyezmény kiterjesztéséről.
– szögezte le az osztrák belügyér. Gerhard Karner felhívta a figyelmet, hogy Ausztria fogadja az Európába a balkáni útvonalon keresztül érkező migráció egy részét. Hozzátette, az osztrák hatóságok ebben az évben 90 ezer migránst tartóztattak fel Ausztria területén, közülük 75 ezer illegális bevándorlót egyetlen más uniós tagállamban sem regisztráltak.
Fotó: Beliczay László
mint megírtuk, Mark Rutte holland miniszterelnök a jogállamiság, a korrupcióellenes harc és a szervezett bűnözés leküzdése terén elért eredményektől teszi függővé a román EU-csatlakozás támogatását, nemrég pedig két svéd parlamenti párt, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt és a kisebbségi kormányt kívülről támogató Svéd Demokraták is jelezték, hogy ellenzik a schengeni övezet bővítését. Álláspontjukat a Romániából érkező bevándorlók jelentette biztonsági problémákkal indokolták.
Amúgy nem Popescu az egyetlen politikus, aki „büntetné” a vétózó országokat: mint arról beszámoltunk, Sorbán Levente, a Bihar megyei Alsólugas polgármestere a holland termékek bojkottjára szólított. A Krónikának elmondta, a holland vétó kapcsán zavarja, hogy „Románia ezt lenyeli, nem tesz senki semmit”, holott véleménye szerint gazdasági alapon nyomást lehetne gyakorolni a hollandokra. Adrian Năstase volt miniszterelnök is hasonló bejelentést tett: mint mondta, nem vásárol holland termékeket, és sem holland üzletláncban nem vásárol, sem holland bankon keresztül nem bonyolít tranzakciót.
A holland termékek bojkottjára szólított a közösségi hálón Sorbán Levente, a Bihar megyei Alsólugas polgármestere. Az RMDSZ-es elöljáró így bírná rá Hollandiát arra, hogy támogassa Románia schengeni csatlakozását.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!